28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Program 52. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego w Budapeszcie

Ocena: 0
761

Msze św., katechezy, świadectwa, warsztaty złożą się na program 52. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, jaki odbędzie się w dniach 5-12 września w Budapeszcie pod hasłem „Wszystkie moje źródła są w Tobie” (Ps 87,7).

fot. arch. portalu www.idziemy.pl

To wielkie wydarzenie w życiu Kościoła katolickiego ma na celu promowanie i pogłębianie zrozumienia i czci dla sakramentu Eucharystii w Kościele lokalnym i powszechnym. Kończącą to spotkanie Mszę św. odprawi papież Franciszek. Przed kongresem odbędzie się trzydniowe sympozjum teologiczne w Ostrzyhomiu. Kongres otworzy Msza św., odprawiona w niedzielę 5 września o godz. 15.00 na placu Bohaterów w Budapeszcie. Wezmą w niej udział uczniowie wszystkich szkół katolickich na Węgrzech. Duża liczba dzieci przyjmie w czasie tej liturgii pierwszą komunię świętą. Przez kolejne pięć dni uczestnicy gromadzić się będą w hali Hungexpo. Po porannej modlitwie wysłuchają katechezy, świadectwa, wezmą udział w Mszy św., a po obiedzie – w tematycznych warsztatach. Wieczorami odbywać się będą koncerty w różnych punktach stolicy Węgier.

W poniedziałek 6 września po porannej modlitwie, która poprowadzi kard. Josip Bozanić z Chorwacji, katechezę wygłosi kard. João Tempesta z Rio de Janeiro w Brazylii, zaś świadectwo - greckokatolicki duchowny, ks. Konstantin Szabó z Węgier. Mszę św. odprawi abp Piero Marini, przewodniczący Papieskiego Komitetu ds. Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych. Popołudniowe warsztaty (do wyboru) dotyczyć będą pracy duszpasterskiej z dziećmi (o. Csaba Böjte, franciszkanin z Rumunii), Eucharystii jako źródła piękna (bp Jospeh-Marie Ndi-Okalla z Kamerunu), związku Eucharystii z życiem chrześcijańskim (Mary Healy, biblistka z USA) i dostępowania intymnej więzi z Bogiem poprzez Eucharystię (Damian Stayne, założyciel wspólnoty „Cor et Lumen Christi” z Wielkiej Brytanii). Dodatkowo w bazylice św. Stefana odbędzie się spotkanie na temat misji w Afryce z udziałem m.in. abp. Valeriana Okeke z Nigerii.

We wtorek 7 września po porannej modlitwie pod przewodnictwem węgierskiego arcybiskupa Csaby Ternyaka z Egeru, poranną katechezę głosić będzie kard. Gérald Lacroix z Kanady, a swym świadectwem podzieli się chaldejski patriarcha Babilonu kard. Louis Sako. Przewodniczyć Mszy św. będzie abp Jose Palma z Filipin, gospodarz poprzedniego, 51. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego w Cebu w 2016 roku. Tematyka warsztatów skupiona będzie wokół: związków Eucharystii z Duchem Świętym (Jean-Luc Moens z Belgii, stojący na czele Międzynarodowej Służby Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej CHARIS), tego, jak protestancka misjonarka została katoliczką (Barbara Heil z USA), działalności katolickich ruchów rodzinnych (Kálmán Dabóczi z Węgier) i odkrywania piękna Boga poprzez modlitwę adoracyjną (Johannes Hartl z Niemiec, założyciel Domu Molditwy w Augsburgu, gdzie trwa nieustająca adoracja Najświętszego Sakramentu).

W środę 8 września, po porannej modlitwie prowadzonej przez abp. Stanisława Gądeckiego z Polski, katechezę wygłosi kard. Charles Maung Bo z Mjanmy. Swym świadectwem podzieli się Moyses Azevedo z Brazylii, założyciel wspólnoty Shalom. Warsztaty dotyczyć będą: ochrony środowiska w duchu encykliki „Laudato si’” (bp János Székely z Węgier), odnowie parafii przez nieustającą adorację eucharystyczną (o. Justo Lo Feudo z Argentyny), ruchu odnowy parafii Rebuilt (ks. Michael White z USA) oraz o Ziemi Świętej jako ziemi Eucharystii (o. David Maria Jaeger, franciszkanin z Izraela). Po południu w bazylice św. Stefana melchicki patriarcha Antiochii Józef Absi z Syrii odprawi Boską Liturgię. Wieczorem w budapesztańskich odbędą się Msze św. w różnych językach (Polacy zgromadzą się o 17.00 w kościele św. Antoniego z Padwy – Páduai Szent Antal-templom, Bosnyák tér 7).

Czwartek 9 września rozpocznie się poranną modlitwą pod przewodnictwem abp. Stanislava Zvolensky’ego ze Słowacji. Katechezę wygłosi kard. John Onaiyekan z Nigerii, zaś świadectwo Mary Healy, biblistka z USA. Mszy św. będzie przewodniczył abp Alfredo José Espinoza Mateus z Ekwadoru, który będzie gospodarzem kolejnego, 53. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego w Quito w 2024 roku. Tego dnia warsztaty skupią się wokół: męczeństwa włoskich księży po II wojnie światowej (bp Massimo Camisasca z Włoch), duszpasterstwa Romów (bp János Székely z Węgier, Komisja Caritas in Veritate oraz Instytut bł. Zefiryna), Eucharystii w katolickim Kościele syromalabarskim (bp Joseph Pamplany z Indii) oraz związku Eucharystii z zaangażowaniem społecznym w Europie (kardynałowie: Jean-Claude Hollerich z Luksemburga i Angelo Bagnasco z Włoch). Wieczorem zaplanowano adorację eucharystyczną w bazylice św. Stefana, połączoną z możliwością spowiedzi. Jednocześnie w Akademii Muzycznej im. Ferenca Liszta trwać będzie koncert chóru Patriarchatu Moskiewskiego.

Piątek 10 września rozpocznie poranna modlitwa, którą poprowadzi węgierski biskup András Veres z diecezji Győr. Katechezę wygłosi kard. Dominik Duka z Czech, zaś świadectwo prezydent Węgier János Áder. Mszy przewodniczyć będzie kard. Jean-Claude Hollerich z Luksemburga. W czasie ostatnich warsztatów kongresowych ich uczestnicy zajmą się: związkiem Eucharystii z liturgią żydowską (ks. Étienne Vető ze wspólnoty Nowa Droga [Chemin Neuf] z USA), powołaniem świeckich do świętości (kard. Baltazar Porras z Wenezueli), sytuacją chrześcijan w Korei (kard. Andrew Yeom Soo-jung z Seulu) oraz wyzwalającą mocą Eucharystii (ks. Andrea Dellatore, Georg Schwarz i wspólnota Wieczernik [Cenacolo] z Włoch). Wieczór tego dnia należeć będzie do młodzieży, dla której przygotowano na stadionie im. László Pappa specjalny kilkugodzinny program, złożony z koncertów, modlitwy uwielbienia, świadectw i adoracji eucharystycznej.

Sobota 11 września to Święto Rodzin na Wyspie Małgorzaty, a wieczorem - Msza św. pod przewodnictwem prymasa Węgier kard. Pétera Erdő na placu Kossutha i procesja eucharystyczna ze świecami na plac Bohaterów, zakończona błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. W niedzielę 12 września papież Franciszek odprawi o 11.30 na placu Bohaterów Mszę św. kończącą 52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny w Budapeszcie. Przed kongresem, w dniach 2-4 września odbędzie się w Ostrzyhomiu (Esztergom) – historycznej siedzibie prymasów Węgier – sympozjum teologiczne na temat Eucharystii. Jednym z jego prelegentów będzie ks. prof. Krzysztof Góźdź z KUL, który wygłosi referat na temat Eucharystii w teologii Josepha Ratzingera.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter