W obliczu 80. rocznicy zbrodni wołyńskiej rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak zaznaczył, że historia Polski i Ukrainy jest trudna, ale trwa zapoczątkowany przez Jana Pawła II proces pojednania.
W czwartek odbyła się konferencja prasowa w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski. Gościem specjalnym był sekretarz generalny KEP bp Artur G. Miziński.
Wśród tematów spotkania znalazła się m.in. kwestia przygotowań do 395. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbędzie się 12-14 czerwca w Lidzbarku Warmińskim.
"Miejsce zostało określone przez fakt, że w tym roku obchodzimy 550. rocznicę urodzin i 480. rocznicę śmierci Mikołaja Kopernika" – powiedział sekretarz KEP.
Biskupi nawiedzą miejsce pochówku Mikołaja Kopernika w bazylice archikatedralnej Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja we Fromborku, gdzie będą celebrować eucharystię. Głównym tematem zebrania będzie przygotowanie do 16. Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów.
ZOBACZ TEŻ: Ukraiński Synod
Podczas spotkania ks. Gęsiak odniósł się również do obchodów 80. rocznicy zbrodni wołyńskiej. 7 lipca o godz. 11.00 w archikatedrze warszawskiej odbędzie się nabożeństwo pojednania pod przewodnictwem przewodniczącego KEP abp. Stanisława Gądeckiego, w którym będzie uczestniczył abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik Kościoła katolickiego obrządku bizantyjsko-ukraińskiego.
W czasie tego nabożeństwa zostanie podpisane orędzie "Przebaczenie i pojednanie".
Wojna w Ukrainie pochłonęła już bardzo wiele ofiar i miliony ludzi musiało Ukrainę opuścić. Wiemy też, że większość z nich znalazła schronienie w naszym kraju
– przypomniał rzecznik KEP.
Zaznaczył, że te tragiczne wydarzenia wojny stały się także okazją do tego, "by nasze dwa narody mogły żyć obok siebie o wiele bliżej niż wcześniej".
Rzecznik KEP odniósł się także do 80. rocznicy zbrodni wołyńskiej. "Wiemy, że w naszej historii były momenty trudne, ale wiemy również, że proces pojednania między Polakami a Ukraińcami był zapoczątkowany już wiele lat temu przez Jana Pawła II.
To zbliżenie i ta wielka troska o dialog cały czas trwa" – podsumował.
Autorka: Delfina Al Shehabi