6 grudnia
piątek
Mikołaja, Jaremy, Emiliana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Proces beatyfikacyjny męczenników islamskich z Iraku

Ocena: 0.2
3190

Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych wydała pzwolenie na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego kapłana i trzech diakonów obrządku chaldejskiego, zabitych 11 lat temu w Mosulu przez islamskich terrorystów. Ze względu na sytuację w Iraku sprawę będzie prowadzić chaldejska diecezja św. Tomasza Apostoła w Detroit w Stanach Zjednoczonych.

fot. pixabay.com

Proces beatyfikacyjny ma wykazać, że ks. Raghiid Ganni oraz trzej diakoni: Basman Yousef Daud, Wahid Hanna Isho i Gassan Isam Bidawid zostali zabici z nienawiści do wiary w Chrystusa.

O szczegółach ich śmierci opowiedziała w 2008 r. wdowa po jednym z zamordowanych diakonów, Bayan Adam Bella. Była ona bezpośrednim świadkiem męczeństwa duchownych.

Wczesnym popołudniem 3 czerwca 2007 r. ks. Ganni i jego trzej diakoni – Basman Yoysef Daud, Walid Hanna Iso i Gassan Isam Bidawed – uczestniczyli we Mszy św. w parafii pw. Ducha Świętego w Mosulu. Po nabożeństwie wszyscy wsiedli do samochodów. Była z nimi Bayan, żona chaldejskiego diakona Isho. Razem z mężem i innym diakonem jechali za samochodem, w którym był ks. Ganni i diakon Daud. Od czasu, gdy kapłanowi zaczęto grozić, duchowni wszędzie poruszali się w grupie. W pewnym momencie samochody zatrzymali uzbrojeni mężczyźni. - Ks. Ragheed mógł uciec, ale nie chciał, bo wiedział, że to jego szukają. Kazali nam wysiąść, a mi odejść – opowiada wdowa.

Jeden zabójców miał krzyknąć do kapłana: „Mówiłem ci, żebyś zamknął kościół. Dlaczego tego nie zrobiłeś? Dlaczego wciąż tu jesteś?”. Ksiądz odpowiedział. „Jak mógłbym zamknąć dom Boży?”. Wtedy terroryści powalili mężczyzn na ziemię. – Ksiądz zdążył tylko dać mi znak głową, bym uciekała. Potem otworzyli ogień i zabili wszystkich czterech – wspomina kobieta.

Ks. Ragheed Ganni urodził się w Mosulu w 1972 r. Ukończył studia inżynierskie na miejscowej uczelni, po czym wyjechał do Rzymu, gdzie studiował teologię w Kolegium Irlandzkim i na Papieskim Uniwersytecie Angelicum, na którym otrzymał dyplom z teologii ekumenicznej.

Dyrektor Służby Powołaniowej w diecezji rzymskiej ks. Fabio Rosini uważa, że w życiu ks. Ganniego „dokonało się coś, co może sprawić tylko łaska” Boża. - Po ludzku myślimy, że mamy przed sobą bohatera, który jest w stanie zrobić coś nadzwyczajnego, ale w ten sposób grozi nam niebezpieczeństwo, że przekształcimy chrześcijaństwo w heroizm. Męczennik nie jest bohaterem, jest świadkiem. Rozpoznajemy go po tym, że działa w nim łaska. W Kościele bohaterowie rodzą problemy i rozłamy, prywatę, bo mówią o sobie. Męczennicy, przeciwnie, mówią o Chrystusie, świadczą o Nim - tłumaczy włoski duchowny.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 grudnia

Oto nasz Pan przyjdzie z mocą
i oświeci oczy sług swoich..

Dziś w Kościele:
+ piątek, I tydzień Adwentu, wspomnienie obowiązkowe św. Mikołaja, biskupa
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 29,17-24; Ps 27,1.4.13-14; Mt 9,27-31
+ Komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Nasze patronaty


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -