2 października
niedziela
Teofila, Dionizego, Slawomira
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Proboszcz bazyliki watykańskiej: chcemy ożywić duszpasterstwo

Ocena: 4.75
439

Nowy proboszcz bazyliki watykańskiej proponuje inicjatywy, które, jak ufa, sprawią, że miejsce to nie będzie jedynie muzeum przyciągającym bogactwem sztuki, ale równiej miejscem modlitwy i odkrywania duchowości.

fot. Vatican Media

Przez cały maj w bazylice odbywają się w środy o godz. 16.00 nabożeństwa ku czci Maryi Matki Kościoła, ale prawdziwą nowością są maryjne procesje ze świecami na placu św. Piotra, organizowane w soboty wieczorem o godz. 21.00.

Ojciec Angello Stoia jest proboszczem Bazyliki św. Piotra od października ubiegłego roku. Jak mówi Radiu Watykańskiemu zależy mu na ożywieniu inicjatyw duszpasterskich w tym wyjątkowym dla chrześcijaństwa miejscu. W maju w ich centrum znalazła się Maryja. Środowe nabożeństwa odbywają się przed znajdującymi się w tej świątyni wizerunkami Matki Bożej, a w sobotnich procesjach niesiona jest kopia wizerunku Matki Kościoła. Zgodnie z prośbą Papieża Franciszka przez cały maj odmawiany jest też różaniec w intencji pokoju.

„Chcemy skoncentrować uwagę na szczególnym wizerunku maryjnym, który mamy w bazylice św. Piotra. Chodzi o Madonnę na Kolumnie, która istniała już w bazylice konstantyńskiej – mówi papieskiej rozgłośni o. Stoia.

Była ona tak czczona przez mieszkańców Rzymu, że kiedy zbudowano nową bazylikę, kolumnę odcięto, a widniejący na niej wizerunek zachowano i umieszczono w ołtarzu. Na zakończenie trzeciej sesji Soboru Watykańskiego II, 21 listopada 1964 roku, papież Paweł VI nadał temu obrazowi tytuł «Mater Ecclesiae». To wspaniałe, że Matka Kościoła jest czczona w Bazylice św. Piotra! Prze tym wizerunkiem chcemy zaproponować szczególne inicjatywy świętemu ludowi Bożemu, a zwłaszcza rzymianom. Papież Franciszek zachęca nas do modlitwy do Matki Bożej w intencji pokoju i modlitwę różańcową będziemy odmawiali właśnie o pokój

– wyjaśnia nowy proboszcz.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 2 października

Niedziela, XXVII tydzień zwykły
Przyjdźcie, uwielbiajmy Go, padając na twarze, *
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 17, 5-10
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wiara jak złota rybka? (komentarz Idziemy)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter