28 lutego
piątek
Romana, Ludomira, Lecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Prezydent podziękował o. Jerzemu Tomzińskiemu

Ocena: 0
307

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w niedzielę na Jasnej Górze z ojcem Jerzym Tomzińskim – najstarszym paulińskim mnichem, jedynym żyjącym w Polsce uczestnikiem Soboru Watykańskiego II, który w listopadzie będzie świętował 100. urodziny. Prezydent podziękował paulinowi za jego posługę i postawę.

fot. PAP/Waldemar Deska

„Pragnę serdecznie podziękować Ojcu za Jego posługę dla Boga i Kościoła, kraju i narodu, za piękną postawę i miłość do Ojczyzny. Jubileusz Ojca pięknie wpisuje się w stuletnią historię niepodległej Rzeczypospolitej, w której mimo dramatów wojen i szykan totalitarnego ustroju udało się – również dzięki takim jak Ojciec niezłomnym kapłanom – ocalić narodową dumę i tożsamość, przekazując wolną i demokratyczną Polskę następnym pokoleniom” – napisał Andrzej Duda w adresowanym do jubilata liście.

Prezydent odwiedził o. Jerzy Tomzińskiego w klasztorze po głównych uroczystościach Dożynek Jasnogórskich. Będący legendą Jasnej Góry o. Tomziński dwukrotnie piastował urząd generała zakonu paulinów, trzykrotnie przeora Jasnej Góry. Jako przeor (1952-57 i 1957-60) zainicjował i prowadził prace konserwatorskie w sanktuarium. Organizowana przez niego uroczystość Jasnogórskich Ślubów Narodu w 1956 r. zgromadziła ponad milion wiernych.

Jedną z jego inicjatyw jest Apel Jasnogórski – codzienna wieczorna modlitwa w intencji Polski i Kościoła. To on blisko 65 lat temu, 8 grudnia 1953 r., odprawił ją po raz pierwszy, prosząc też o uwolnienie prymasa Stefana Wyszyńskiego, który darzył go wyjątkową życzliwością i zaufaniem. O. Tomziński odegrał też główną rolę w przygotowaniu i przeprowadzeniu uroczystości tysiąclecia chrztu Polski oraz VI Światowych Dnia Młodzieży w Częstochowie w 1991 r.

„Nie sposób przecenić nadzwyczajnych zasług Ojca oraz wymienić wszystkich funkcji, osiągnięć i aktywności związanych z posługą kapłańską, służbą Ojczyźnie i narodowi” – napisał prezydent w okolicznościowym liście, przypominając, że o. Tomziński wsławił się także jako animator jubileuszy 300-lecia obrony klasztoru przed Szwedami oraz 300-lecia ślubów króla Jana Kazimierza.

„Przez ponad 74 lata swojej posługi kapłańskiej zapisał się Ojciec jako wybitny kaznodzieja, spowiednik, społecznik i zaangażowany duszpasterz, zwłaszcza w pracę z młodzieżą” – wskazał Andrzej Duda, przypominając także pracę o. Tomzińskiego jako kronikarza sanktuarium jasnogórskiego, redaktora Tygodnika Katolickiego „Niedziela” oraz korespondenta Radia Watykańskiego i Biuletynu Biura Prasowego Sekretariatu Episkopatu Polski z Jasnej Góry.

O. Jerzy Tomziński to jedyny żyjący w Polsce uczestnik Soboru Watykańskiego II. Podczas soboru przewodniczył jednej z mszy świętych, śpiewanych w języku łacińskim dla wszystkich ojców soborowych. Był jednym z trzech Polaków – obok abp. Antoniego Baraniaka i abp. Karola Wojtyły – którzy mieli taką możliwość.

– Kiedy usłyszałem, że mszy świętej będzie przewodniczyć o. Jerzy Tomziński z Polski, byłem kompletnie zaskoczony. Do tej pory przewodniczyli prymasi, patriarchowie, kardynałowie, a teraz słyszę swoje nazwisko. Wiedziałem jednak, że ten zaszczyt spotkał mnie z uwagi na rangę Jasnej Góry – wspominał przed pięcioma laty ojciec Tomziński, cytowany przez biuro prasowe Jasnej Góry.

Ojciec Jerzy Tomziński urodził się 24 listopada 1918 r. w Przystajni koło Częstochowy. Do Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika wstąpił w 1935 r. Święcenia kapłańskie otrzymał na Jasnej Górze 16 kwietnia 1944 r. W okresie stalinowskim – jako przeor i kustosz sanktuarium w Leśnej Podlaskiej – stworzył młodzieżowe ogniska religijne, za co został zmuszony przez władze komunistyczne do opuszczenia podlaskiego sanktuarium.

Jubilat sam nazywa siebie "człowiekiem Jasnej Góry". – Ile milionów ludzi tutaj przeszło, ile zdarzeń. Z biegiem lat coraz wyraźniej widzę, jak wielkim darem bożym jest dany nam czas. Całe moje życie związane jest z tym miejscem – wyznał przy okazji obchodów swoich 95. urodzin.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 lutego

Szukajcie dobra, a nie zła, abyście żyli,
a Pan Bóg będzie z wami

Dziś w Kościele: piątek po Popielcu
Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 58, 1-9a; Ps 51, 3-6b.18-19; Mt 9, 14-15
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Wielkopostne Kościoły Stacyjne
28 lutego – Parafia MB Loretańskiej (ul. Ratuszowa 5A, DW-P)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -