27 maja
piątek
Augustyna, Juliana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Premier: nie ma zawodu nauczyciela, jest służba

Ocena: 0
324

– Nie ma zawodu nauczyciela, jest służba – pedagoga, nauczyciela, wychowawcy; to jest wielkie poświęcenie – powiedziała  w poniedziałek premier Beata Szydło podczas uroczystości wręczenia stypendiów dla najlepszych uczniów oraz odznaczeń dla nauczycieli.

fot.PAP/Bartłomiej Zborowski

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej najlepsi uczniowie z całego kraju odbierają stypendia Prezesa Rady Ministrów, zaś nauczyciele zasłużeni dla polskiej edukacji – odznaczenia państwowe, medale, nagrody ministra edukacji narodowej; 20 nauczycieli otrzymało tytuł Honorowego Profesora Oświaty.

"W edukacji los nauczyciela i ucznia się splata i wasze sukcesy są także sukcesami waszych wychowawców i nauczycieli – tych, którzy postanowili poświęcić życie zawodowe, aby wychować i wykształcić ludzi, którzy będą potrafili kreatywnie, wspaniale zmieniać naszą rzeczywistość po to, żeby nam wszystkim się lepiej żyło" – mówiła Szydło, zwracając się do nauczycieli i uczniów. "Można powiedzieć z jednej strony, że jest to truizm, ale z drugiej strony: nie ma zawodu nauczyciela – jest służba, pedagoga, nauczyciela, wychowawcy; służba, misja – to jest wielkie poświęcenie, to jest po prostu prawdą" – dodała.

Szydło przypomniała, że wprowadzona przez rząd reforma edukacji jest jedną z najtrudniejszych reform, którą przygotował jej rząd. "To, jaka jest polska szkoła, zależy od wspólnej pracy nauczycieli, uczniów i rodziców. Wiedzieliśmy, że jedną z najważniejszych reform, jaką musimy przeprowadzić, jest reforma edukacji" – podkreśliła.

Zwracając się do nauczycieli, premier życzyła, by ich praca spełniła wszystkie oczekiwania, które z nią wiążą. "Żeby była satysfakcjonująca, żebyście państwo mieli poczucie, że rzeczywiście pracujecie w dobrej szkole, dla dobrej szkoły i tę szkołę dobrą tworzycie. Bo jaka jest polska szkoła, to zależy przede wszystkim od polskich pedagogów i od polskich uczniów. A uczniowie są przecież tacy, jak wy ich przygotujecie, czego ich wy nauczycie, jakich wy stworzycie. To jest wspólna praca nauczyciela i ucznia, i rodziców. Bo trzeba bardzo mocno przypomnieć o tym, że w naszej szkole, tej szkole, którą my przygotowaliśmy – nową szkołę, bardzo ważne miejsce zajmują również rodzice" – mówiła Szydło.

Premier zaznaczyła, że "tylko i wyłącznie dobra współpraca, porozumienie i możliwość tworzenia zespołu uczeń-nauczyciel-pedagog-wychowawca-rodzice da takie efekty, jakich się spodziewamy". "A tymi efektami, tak jak powiedziałam, jest to, że nasza młodzież i młodzi Polacy, którzy będą zdobywali coraz większe możliwości, coraz lepsze wykształcenie, będą konkurowali ze swoimi kolegami na całym świecie, bez kompleksów, bez jakichkolwiek zahamowań. Już dzisiaj tacy są, polska młodzież jest wspaniała, potrafi konkurować w różnych dziedzinach i są doskonale przygotowani. Ale chcemy, żeby byli jeszcze lepsi, żeby swoje talenty wykorzystywali tutaj w Polsce" – powiedziała.

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska podziękowała nauczycielom za ich pracę. "Dziękuję za ubiegły rok. Za waszą bardzo intensywną pracę, za to, że słuchaliście, że pozwalaliście przekonywać się, słuchaliście argumentów wtedy, kiedy w szumie medialnym w sposób naturalny odczuwaliście zaniepokojenie. Zawsze byliśmy z wami i będziemy. Zależy nam na dobrej szkole i nowoczesnych podstawach programowych, bo takie są" – powiedziała.

Zaznaczyła, że rząd jest dumny z polskiego nauczyciela. "Kiedy rozmawiam z ministrami edukacji na całym świecie wiemy, że jesteście wyjątkowi. Dlatego chcemy o was dbać, stąd propozycja podwyżek 15 proc. w ciągu 3 lat. Oczywiście zasługujecie na więcej" – powiedziała Zalewska.

"Chcemy razem z samorządowcami budować szkołę XXI wieku. Stąd decyzja pani premier i rządu, że do 2019 roku będzie szerokopasmowy internet już w każdej szkole. W tej chwili to tylko 20 proc. Wzmacniamy wyposażenie szkół poprzez multimedialne tablice. Mają być one w każdej klasie. Polonista, matematyk, nauczyciel języka obcego ma z niej korzystać, by lekcje były atrakcyjne, by dostęp do wiedzy, sposób komunikowania się z całym światem był dostępny i na wyciągnięcie ręki" – mówiła szefowa MEN.

Podczas uroczystości najlepszym uczniom i absolwentom szkół ponadgimnazjalnych, którzy mieli wybitne osiągnięcia w roku szkolnym 2016/2017, wręczono stypendia Prezesa Rady Ministrów. W tym roku przyznano 3723 stypendiów; ponad 70 stypendystów odebrało w poniedziałek w rąk premier specjalne dyplomy.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej, jak co roku, uhonorowano też nauczycieli i osoby szczególnie zasłużone dla oświaty. W tym roku Złotym Krzyżem Zasługi odznaczono 33 osoby, Srebrnym Krzyżem Zasługi – 111 osób, Brązowym Krzyżem Zasługi – 206 osób. Przyznano też Złote, Srebrne i Brązowe Medale za Długoletnią Służbę. Za szczególne zasługi dla rozwoju oświaty i wychowania blisko 500 osobom przyznano najwyższe odznaczenia przyznawane przez ministra edukacji – Medale Komisji Edukacji Narodowej.

Część uhonorowanych nauczycieli została odznaczona podczas poniedziałkowej uroczystości w kancelarii premiera. Podczas uroczystości 20 nauczycielom nadano tytuł Honorowego Profesora Oświaty.

Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest 14 października, w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej – pierwszego w Europie ministerstwa oświaty – która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Wprowadzono go w 1982 r., w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela.

Danuta Starzyńska-Rosiecka, Krzysztof Markowski, Paweł Żebrowski, Paweł Dembowski (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 maja

Piątek, VI Tydzień Wielkanocny - Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Augustyna z Canterbury, biskupa albo wspomnienie św. Pawła VI, papieża
Chrystus musiał cierpieć i zmartwychwstać,
aby wejść do swojej chwały.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 16, 20-23a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter