29 września
wtorek
Michala, Gabriela, Rafala
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Praski Synod Młodych: potrzebny jest raban

Ocena: 0
3036

I Sesja Plenarna Synodu Młodych diecezji warszawsko-praskiej odbyła się 21 września w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Warszawsko-Praskiej.

pełna relacja w SalveNet

fot. Irena Świerdzewska / Idziemy

Na początek Synodu głos zabrał i błogosławieństwa zebranym udzielił bp Romuald Kamiński. Jak zauważył praski ordynariusz, obecnie wśród osób wierzących często brakuje zakotwiczenia w żywej obecności Pana Jezusa. – Brakuje świadomości, co stanowi istotę chrześcijaństwa, a jest nią żywy Chrystus i spotkanie z Nim w pielgrzymowaniu do Nieba, to spotkanie nas przemienia – podkreślił. Nawiązując do wyzwań Synodu, wskazał że dziś potrzebny jest „raban”, o którym mówił papież Franciszek. – Potrzeba, żeby cała diecezja włączyła się w Synod Młodych – powiedział biskup, zachęcając parafie, które jeszcze nie wydelegowały przedstawicieli.

Obradom przewodniczył biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Marek Solarczyk, sesję poprowadziła młodzież.

– Nasz synod jest kontynuacją ubiegłorocznych obrad wokół tematu „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”, które odbyły się w ramach 15. Synodu Zwyczajnego Biskupów w Rzymie – powiedział bp Solarczyk. W konferencji nawiązywał też do papieskiej Adhortacji Posynodalnej Christus Vivit!. – Młodzi chcą być aktywnymi uczestnikami zmian. Z naszej strony konieczne jest podążanie za nimi – przywołał bp Solarczyk wskazania rzymskiego synodu. – Nie będziemy zmieniać Ewangelii, ale mamy zastanowić się, jak mamy ją głosić, aby Dobra Nowina była zrozumiała. Młodzi nie odrzucają nauki Chrystusa, oni jej nie rozumieją. Ważną rzeczą jest odpowiedzialność za młodych, wspólna troska o motywowanie ich do poszukiwań – wskazywał biskup. Podkreślił przy tym istotę odkrywania powołania życiowego i planu Bożego dla każdego człowieka, które dzisiaj zawęża się do kapłaństwa i życia konsekrowanego.

Ankieta przygotowana po synodzie w Rzymie wśród potrzeb młodych wymieniała chęć uczestniczenia w spotkaniach rozwijających duchowość. Dla młodych osób ważne są także spotkania okazjonalne angażujące młodzież. W Adhortacji Posynodalnej Christus Vivit! papież Franciszek napisał o zachęcaniu do uczestniczenia w duszpasterstwie młodzieży, czemu służy świadectwo życia blisko Chrystusa. – Potrzebny jest przykład pasterzy w odkrywaniu modlitwy i sakramentów, docenianie współpracy z młodymi i korzystanie z niej. Wyzwaniem jest dotarcie z prawdą o Chrystusie, aby młody człowiek ją poznał, przyjął, zrozumiał – wyliczał bp Solarczyk.

Ks. Emil Parafiniuk, sekretarz Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży, wskazał 12 celów Synodu Młodych Diecezji Warszawsko-Praskiej. U jego podstaw jest nakreślenie obrazu Kościoła diecezjalnego. – Nie chodzi o „kreatywną księgowość”, ale o to by zobaczyć nasz Kościół diecezjalny z jego rzeczywistymi słabościami i mocą – powiedział ks. Parafiniuk. Kolejne wskazane cele to: refleksja nad stanem duszpasterstwa młodzieży i poszukiwanie propozycji duszpasterskich; ocena form i potrzeb duszpasterstwa młodzieży (czy np. potrzebne są zloty diecezjalne, w jakiej formie); rozeznanie potrzeb duszpasterskich młodzieży; budowanie relacji młodzi-duszpasterze; tworzenie przestrzeni dla młodych w duszpasterstwie – jej głos w sprawach parafialnych, zagwarantowanie miejsca spotkań w parafii; odkrywanie na nowo swojego powołania; propozycje duszpasterskie dla parafii z uwzględnieniem wsparcia parafiom, które mają w tym temacie problemy; dzielenie się dobrymi doświadczeniami; komunia – szukanie jedności między różnymi wspólnotami w parafii.

Ks. Emil Parafiniuk podkreślił, że ważne jest konsekwentne wdrażanie tego planu. Zapewnił o staraniach, by w każdej parafii był zespół synodalny.

Ks. Michał Dziedzic, koordynujący pracami rejonu, omówił harmonogram pracy rocznej. Kolejne sesje odbędą się 14 marca, 13 czerwca, obok tego zaplanowano dwie pielgrzymki do Rostkowa związanego ze św. Stanisławem Kostką i do parafii bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie. Synod zakończy się 18 września 2020 r. Mszą Świętą. – Co zrobić, by dotrzeć do młodzieży, która deklaruje się jako wierząca, ale nie chodzi do kościoła? Co zrobić, by dotarli do nich liderzy? Temu też służyć będzie synod. Praca w zespołach jest bezinteresownym darem z siebie – powiedział ks. Dziedzic.

Ks. prof. Jacek Grzybowski, wykładowca UKSW i praskiego seminarium, wygłosił konferencję „Życie uratować, nie zmarnować”. Podkreślił, że dziś dominuje jeden model życia przekazywany przez media: opierający się na emocjach, wykluczający refleksję i racjonalne argumenty. Wskazał też na poszukiwanie przez ludzi młodych tożsamości i sensu, kim są mężczyzna i kobieta. – W poszukiwaniu tożsamości dominuje model życia oparty na wirtualnym wyborze. Dzisiaj wszystko jest pod ręką w wymiarze wirtualnym. Nie wiemy jak o tym rozmawiać, ponieważ młodsze osoby postrzegają wirtualną rzeczywistość jak realny świat. – Rzeczywistość wirtualna jest plastyczna, można z nią zrobić wszystko i tym różni się od realnego życia. W realnym życiu podejmowane decyzje wprowadzają trwały efekt, którego nie można odwrócić – zauważył ks. Grzybowski. Podkreślił przy tym eschatologiczny wymiar życia. – Perspektywa chrześcijańska otwiera na istnienie bez kresu – na życie wieczne. Jesteśmy powołani do istnienia, nasze życie jest wieczne, ale czy je osiągniemy zależy także od naszych wyborów. Czy życia „nie zmarnujemy”? – pytał ks. Grzybowski.

Po konferencjach odbyły się spotkania w dziewięciu grupach rejonowych, obejmujących poszczególne dekanaty. Kapłani koordynatorzy rejonowi przekazali przedstawicielom parafii pakiety synodalne zawierające świecę synodalną, Adhortację Posynodalną Christus Vivit!, wystąpienia Ojca Świętego Franciszka w Panamie podczas ŚDM, przesłanie Jana Pawła II. W pakiecie znalazła się również ankieta dla parafii, w której pytano m.in. z pytaniem o działające tam ruchy formacyjne, grupy i stowarzyszenia.

Sesję zakończyło świadectwo Piotra Kowalczyka „Tau” i modlitwa.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 września

Wtorek, XXVI Tydzień zwykły
+ Święto świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała
Błogosławcie Pana, wszyscy Jego aniołowie,
wszyscy słudzy, pełniący Jego wolę.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dn 7,9-10.13-14 lub Ap 12,7-12a; Ps 138,1-5; J 1,47-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter