21 stycznia
piątek
Agnieszki, Jarosława
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Poznań: tegoroczne Misterium Męki Pańskiej - 27 marca w internecie

Ocena: 0
538

Uznawane za największe widowisko pasyjne w Europie – Misterium Męki Pańskiej odbywające się zawsze przed Niedzielą Palmową na poznańskiej Cytadeli, będzie można obejrzeć w internecie 27 marca. Wydarzenie odbędzie się jako retransmisja na nowo zmontowanej realizacji TV z Misterium 2019, które rejestrowane było na 20 kamer.

Fot. archiwum organizatora

Ze względu na panującą sytuację Misterium nie odbędzie się na żywo, podobnie jak to było w ubiegłym roku. Jednak tym razem, w tym samym czasie, można uczestniczyć w premierowym pokazie najnowszej wersji ostatniego Misterium, które odbyło się w roku 2019, a podczas którego padał deszcz jak nigdy wcześniej, co dodało dramaturgii i spotęgowało pasyjne przeżycia

– tłumaczy twórca widowiska Artur Piotrowski. Dodaje, że zarejestrowany obraz został poddany montażowi oraz korekcji barwnej.

Misterium będzie można obejrzeć w tradycyjnym terminie jego realizacji, czyli w sobotę przed Niedzielą Palmową. Transmisja odbędzie się w sobotę 27 marca o godz. 20.00 na stronie internetowej www. misterium.eu.

Serdecznie zapraszam, aby w taki sposób uczestniczyć w Misterium i rozpocząć Wielki Tydzień oraz przygotowania do Triduum Paschalnego

– zachęca Piotrowski.

Odbywające się od 1998 r. Misterium Męki Pańskiej na poznańskiej Cytadeli zrodziło się z pomysłu Artur Piotrowskiego, absolwenta Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, a zarazem reżysera i producenta spektaklu.

W przygotowanie widowiska zaangażowanych co roku było ok. 650 osób. Oprócz reżysera i scenografów byli to operatorzy dźwięku i światła, nagłośnieniowcy oraz budowniczowie rusztowań i harcerze.

Ci ostatni oświetlali pochodniami Drogę krzyżową, a podczas Ostatniej Wieczerzy rozdawali 1000 specjalnie na ten cel wypieczonych bochenków chleba. Scenie finałowej towarzyszył też wizerunek Jezusa Miłosiernego, wznoszony do góry za pomocą dźwigu. Wiązka światła rzucana przez otwór w obrazie na wysokości serca symbolizowała wydobywające się z niego promienie.

W Misterium przez te wszystkie lata wystąpiło ponad 5 tys. aktorów amatorów. Co roku ważne miejsce w Misterium zajmowało 350 chórzystów Poznańskiego Chóru „Polihymnia” i połączonych chórów poznańskich oraz orkiestra symfoniczna Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu pod dyrekcją Wiesława Bednarka.

Widowisko było dobrym przygotowaniem do Świąt Zmartwychwstania, ale może również stanowić ważny element edukacji kulturowej, literackiej i muzycznej. Prawie sto procent kwestii aktorskich to teksty zaczerpnięte z Pisma Świętego.

Misterium do tej pory obejrzało ponad milion osób z Polski i zagranicy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 stycznia

Piątek, II Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Agnieszki, dziewicy i męczennicy
...ustanowił Dwunastu, aby Mu towarzyszyli.
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mk 3,13-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter