1 października
niedziela
Danuty, Remigiusza, Teresy
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Poznań: Sakra biskupia ks. Tomasza Grysy, nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze

Ocena: 0
395

W uroczystość Wszystkich Świętych 1 listopada 2022 r. o godz. 11.00 w Poznaniu kard. Pietro Parolin udzieli sakry biskupiej ks. Tomaszowi Grysie, nuncjuszowi apostolskiemu na Madagaskarze, współkonsekratorem będzie abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Fot. episkopat.pl - ks. Tomasz Grysa w roku święceń, podczas Mszy św. w Wieczerniku w czasie Świętego Triduum Paschalnego 2022 r., w nuncjaturze apostolskiej w Brazylii z bp. Romualdem Kujawskim i ks. prof. Bogdanem Częszem, wystąpienie podczas The Annual

Papież Franciszek mianował 27 września 2022 r. ks. prałata Tomasza Grysę, kapłana Archidiecezji Poznańskiej, nuncjuszem apostolskim na Madagaskarze i delegatem apostolskim na Komorach, z funkcjami delegata apostolskiego na Reunion, podnosząc go jednocześnie do godności arcybiskupa i przydzielając stolicę tytularną Rubikon (w latach 1992-2002 stolica tytularna abp. Stanisława Gądeckiego, wówczas biskupa pomocniczego w Gnieźnie).

Sakry nowemu biskupowi udzieli kard. Pietro Parolin, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, współkonsekratorem będzie abp Stanisław Gądecki. Sakra odbędzie się w katedrze poznańskiej w uroczystość Wszystkich Świętych 1 listopada 2022 r. o godz. 11.00.

Arcybiskup-nominat Tomasz Grysa urodził się w Poznaniu 16 października 1970 r. Święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1995 r. z rąk arcybiskupa Jerzego Stroby i jest kapłanem archidiecezji poznańskiej.

W 1997 r. rozpoczął przygotowanie do służby dyplomatycznej na Papieskiej Akademii Kościelnej. Uzyskał doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim.

Do służby dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej wstąpił 1 lipca 2001 r. i pracował kolejno w następujących przedstawicielstwach papieskich: w Rosji (2001-2003), w Indiach i Nepalu (2003-2008), w Belgii (2008 -2011) i Meksyku (2011-2013). W 2013 r. został radcą nuncjatury apostolskiej w Brazylii, w której pełnił służbę dyplomatyczną do 30 czerwca 2016 r. Od 1 lipca 2016 r. został powołany do pracy w nuncjaturze apostolskiej przy ONZ w Nowym Jorku. Od 1 lipca 2019 r. był pierwszym radcą nuncjatury apostolskiej w Jerozolimie. Mówi po angielsku, francusku, włosku, portugalsku, rosyjsku i hiszpańsku.

Komunikat Stolicy Apostolskiej

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 1 października

Niedziela, XXVI Tydzień zwykły
Moje owce słuchają mego głosu,
Ja znam je, a one idą za Mną.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 21, 28-32
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
Nowenna do św. Franciszka 25 IX - 3 X

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter