23 lutego
niedziela
Romany, Damiana, Polikarpa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Poznań: Rada Społeczna o chrzcie Polski

Ocena: 0
900

"Dzieje narodu powiązane są z historią chrześcijaństwa w Polsce. Można nawet powiedzieć, że bez chrztu nie byłoby państwa polskiego, nie byłoby Polaków i ich wspaniałej historii i niezwykłej kultury" − podkreślają członkowie Rady Społecznej przy Arcybiskupie Poznańskim w oświadczeniu nt. jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski.

2016-03-14 22:29
msz / Poznań (KAI), mz

Cztery teksty przygotowane z inicjatywy abp. Stanisława Gądeckiego w związku z jubileuszem zaprezentowali podczas konferencji prasowej w Auli im. Abp. Baraniaka przewodniczący rady − prof. dr hab. Bohdan Gruchman, prof. dr hab. Tomasz Jasiński, prof. dr hab. Jacek Kowalski, konsultor rady, oraz ks. prał. dr Paweł Deskur, sekretarz rady.

Pierwszy tekst – autorstwa abp. Marka Jędraszewskiego, który przez lata jako poznański biskup pomocniczy uczestniczył w pracach Rady Społecznej przy Arcybiskupie Poznańskim, traktuje o religijnym znaczeniu chrztu. Kolejne teksty powstały po dyskusjach rady z udziałem – w charakterze konsultora – prof. Jacka Kowalskiego z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

− Kościół przez wieki był instytucją, która jednoczyła państwo, zwłaszcza w okresie rozbicia dzielnicowego. Religia stała się pomostem do powstania Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Nie do przecenienia była też rola Kościoła w okresie zaborów, okupacji i komunizmu − zauważył prof. dr hab. Tomasz Jasiński.

Podkreślił, że bez Kościoła polskiego, jego autorytetu, a w tym nauk polskiego papieża Jana Pawła II, nie doszłoby do powstania związku „Solidarność”, która wstrząsnęła sowieckim imperium. Wskazał też na powszechny wymiar dziejów chrześcijaństwa w Polsce.

Na przenikanie się kultury polskiej i chrześcijańskiej zwrócił uwagę prof. dr hab. Jacek Kowalski. Konsultor rady zaznaczył, że kultura polska i kultura chrześcijańska są nierozłączne. − Wiara uzewnętrznia się poprzez kulturę − stwierdził prof. Kowalski.

Przypomniał, że przez wieki Kościół był depozytariuszem kultury materialnej, towarzyszył kulturze polskiej, kiedy powstawały inne jej nurty.

Prof. Kowalski podkreślił, że nie sposób mówić o polskiej kulturze i chrześcijaństwie bez odwołania się do jej trzech głównych tajemnic: krzyża, Maryi i wolności. − Dziedzictwo wiary zobowiązuje nas do dalszego uczestnictwa i kształtowania kultury jako chrześcijan i jako katolików − zauważył konsultor rady.

W skład Rady Społecznej przy Arcybiskupie Poznańskim wchodzą reprezentanci różnych środowisk życia naukowego, kulturalnego i społecznego, wśród nich są wybitni profesorowie Polskiej Akademii Nauk i poznańskich uczelni.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 23 lutego

Bądźcie świętymi, bo Ja jestem święty, Pan, Bóg wasz!
Dziś w Kościele: Niedziela, VII tydzień zwykły
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Kpł 19, 1- 2. 17- 18; Ps 103, 1b-4. 8.10.12-13; 1 Kor 3, 16-23; Mt 5, 38-48
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Komentarz tygodnika Idziemy
SalveNet zaprasza na Duchową siłkę o. Szymona Janowskiego OFMCap.

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -