9 lipca
czwartek
Lukrecji, Weroniki, Zenona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Poznań: Fundacja "Javani" zaprasza na wystawę o św. Matce Teresie z Kalkuty

Ocena: 0
680

W poznańskiej bazylice farnej do 4 sierpnia można oglądać wystawę przybliżającą życie św. Matki Teresy z Kalkuty, przygotowaną przez Dom Pamięci Matki Teresy znajdujący się w Skopje, gdzie święta urodziła się i wychowała. Wystawę ściągnęła do Poznania Fundacja „Javani”, pomagająca nieletnim rodzicom, której patronuje św. Matka Teresa.

Prezydent USA Ronald Reagan wręcza Matce Teresie Medal Wolności (20 czerwca 1985 r. ). Fot. Wikimedia Commons / domena publiczna

Okazją do zaproszenia wystawy do Poznania było spotkanie prezes Fundacji „Javani” Doroty Napierały z dyrektorem Domu Pamięci Matki Teresy Renatą Kuterą Zdravkovską, do którego doszło w ubiegłym roku w Rzymie podczas kanonizacji świętej.

Kutera Zdravkovska przywiozła wówczas ze sobą wystawę „Matka Teresa – Święta ze Skopje, Świętą świata”, którą przygotowano specjalnie na uroczystości kanonizacyjne. Pokazano ją wówczas w jednym z rzymskich kościołów.


Zależy nam na życiu - nasz wywiad z prezes Fundacji "Javani" Dorotą Napierałą!


Na wystawie można zobaczyć fotografie m.in. z czasów młodości założycielki zgromadzenia Misjonarek Miłości. Zanim wystawa trafiła do naszego kraju, została przetłumaczona na język polski. Wzbogacono ją także o plansze przybliżające kanonizację. Na ostatniej, 25., umieszczono z kolei informację o parafii pw. św. Matki Teresy z Kalkuty w Kamionkach i działającej przy niej Fundacji „Javani”. – Zależało nam by w ten sposób pokazać, że ta święta nadal działa i walczy o ludzkie życie – przyznaje Dorota Napierała w rozmowie z KAI.

Aby dać możliwość obejrzenia wystawy jak największej liczbie osób, postanowiono zaprezentować ją w poznańskiej bazylice farnej, gdzie gościć będzie do 4 sierpnia. Dwa dni później trafi do parafii w Modrzu koło Stęszewa, a w połowie sierpnia na poznańską Głuszynę. Z kolei na początku września zostanie wystawiona w parafii w Kamionkach, po czym ruszy dalej w Polskę.

Fundacja „Javani” została powołana do życia przy parafii pw. św. Matki Teresy z Kalkuty w Kamionkach koło Poznania ponad dwa lata temu. Jej nazwa w narodowym języku Indii oznacza młodość. Wiceprezesem fundacji jest ks. Jakub Lechniak, proboszcz w Kamionkach.

„Javani” niesie pomoc nie tylko nastoletnim dziewczynom w ciąży czy z małymi dziećmi, ale również ich chłopakom i rodzicom. Jak zapewnia Dorota Napierała, prezes fundacji, wspierają ich, a nie oceniają.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 lipca

Czwartek, XIV Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Augustyna Zhao Rong, prezbitera, i Towarzyszy
Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Oz 11,1-4.8c-9; Ps 80,2ac.3b.15-16; Mt 10,7-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter