3 lipca
piątek
Jacka, Anatola, Tomasza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Poznaliśmy laureatów tegorocznej Nagrody Ratzingera

Ocena: 5
488

Niemiecki teolog luterański, Theodor Dieter, ksiądz i teolog katolicki Karl-Heinz Menke oraz estoński kompozytor muzyki sakralnej Arvo Pärt to trzej tegoroczni laureaci Nagrody Ratzingera

fot. Woesinger - Arvo Part, CC BY-SA 2.0

Przewodniczący Rady Administracyjnej Fundacji Watykańskiej Joseph Ratzinger – Benedykt XVI ks. Federico Lombardi poinformował, że laureatami siódmej edycji Nagrody Ratzingera, która zostanie uroczyście wręczona w Watykanie 18 listopada b.r. są:

Niemiecki teolog luterański, Theodor Dieter (ur. w 1951 r.), dyrektor Instytutu Badań Ekumenicznych w Strasburgu. Odegrał on istotną rolę w redakcji i zatwierdzeniu „Wspólnej deklaracji w sprawie nauki o usprawiedliwieniu” z 31 października1999 r. W 2012 był relatorem na temat dialogu katolicko-luterańskiego podczas spotkania uczniów Ratzingera w Castel Gandolfo w obecności Benedykta XVI.

Niemiecki duchowny i teolog Karl-Heinz Menke (ur. 1950 r.), emerytowany profesor teologii na Wydziale Teologii Katolickiej Uniwersytetu w Bonn. Jest on wybitnym znawcą myśli Josepha Ratzingera, którego pracom poświęcił wiele studiów. W roku 2014 Papież Franciszek mianował go członkiem Międzynarodowej Komisji Teologicznej.

Estończyk Arvo Pärt (ur. w 1935 w Paide, Estonia), kompozytor prawosławny, tworzący głównie utwory sakralne, o poważnej renomie w świecie. Otrzymał doktorat honoris causa Papieskiego Instytutu Muzyki Sakralnej. Wziął też udział w wystawie „Blask prawdy, piękno miłości” zorganizowanej przez Papieską Radę ds. Kultury z okazji 60 rocznicy kapłaństwa Benedykta XVI. W grudniu 2011 papież mianował go członkiem tej dykasterii.

Ponadto ks. Lombardi poinformował, że jutro w siedzibie Papieskiej Akademii Nauk zostanie wręczona po raz pierwszy nagroda „Otwartego umysłu”. W dziedzinie badań naukowych laureatami zostali Darcia Narvaez z uniwersytetu Notre Dame (USA), za pracę „Neurobiologia i rozwój ludzkiej moralności” oraz Claudia Vanney – Juan Franck, z Uniwersytetu z Buenos Aires, za pracę zbiorową na temat „Determinizm czy indeterminizm? Wielkie pytania nauki stawiane filozofii”. Natomiast w dziedzinie edukacji laureatami zostali Michael Schuck – Nancy Tuchman – Michael Garanzini, z Loyola University w Chicago, za tekst online poświęcony formacji ekologicznej “Uleczyć ziemię” (Healing Earth); oraz dominikanka z Budapesztu Sarolta Laura Baritz, za program nauczania „Chrześcijańskie zasady społeczne dotyczące ekonomii”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 lipca

Piątek, XIII Tydzień zwykły
+ Święto św. Tomasza, apostoła
Uwierzyłeś Tomaszu, bo Mnie ujrzałeś;
błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ef 2,19-22; Ps 117,1-2; J 20,24-29
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter