13 lipca
sobota
Henryka, Kingi, Andrzeja
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Poznaj moc nabożeństwa do Przenajdroższej Krwi Chrystusa!

Ocena: 3.43333
528

Nie wszyscy wiedzą, że lipiec poświęcony jest szczególnej czci Krwi Chrystusa. Dlaczego warto zainteresować się nabożeństwem do Przenajdroższej Krwi Chrystusa?

Fot. pixabay

Święty Jan XXIII ogłosił w 1960 r. list apostolski „Inde a primis” o rozszerzaniu nabożeństwa ku czci Przenajdroższej Krwi Pana Naszego Jezusa Chrystusa. W ten sposób papież zachęcał wiernych, aby w lipcu tematem rozmyślań uczynili Krew Chrystusa. „Ta sama Krew Boża płynie we wszystkich sakramentach Kościoła, dlatego nie tylko jest rzeczą słuszną, ale wielce sprawiedliwą, aby tej Krwi składali wszyscy odrodzeni w jej zbawczych strumieniach hołd adoracji, podyktowanej wdzięcznością i miłością” – napisał w liście.

Do czasu reformy kalendarza liturgicznego po Soborze Watykańskim II 1 lipca obchodzona była powszechnie w Kościele uroczystość Najdroższej Krwi Chrystusa. Obecnie obchód złączony został z uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (zwaną popularnie Bożym Ciałem). Uroczystość Przenajświętszej Krwi Chrystusa zachowała się po Vaticanum II na zasadzie przywileju w zgromadzeniach Misjonarzy Krwi Chrystusa, Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa oraz Misjonarek Krwi Chrystusa.

 


OCZYSZCZENI KRWIĄ

Ks. Krzysztof Surowaniec CPPS, referent powołaniowy Prowincji Polskiej Zgromadzenia Misjonarzy Krwi Chrystusa, opowiada, że po rewolucji francuskiej ważną rolę w kulcie Krwi Chrystusa w Kościele odegrały relikwie Krwi Chrystusa znajdujące się w kościele San Nicola in Carcere w Rzymie. Z uwagi na obecność relikwiarza przy świątyni w 1808 r. ks. Franciszek Albertini założył Arcybractwo Krwi Chrystusa, które tworzyły osoby świeckie. – Arcybractwo zaczęło propagować koronkę do Przenajdroższej Krwi Chrystusa jako praktyczną odpowiedź na problemy społeczne bezrobocia, alkoholizmu oraz szeroko pojętej demoralizacji społeczeństwa – mówi duchowny.

W trakcie odmawiania koronki do Krwi Chrystusa rozważa się siedem przelań Krwi Zbawiciela, będących jednocześnie siedmioma stopniami duchowości Krwi Chrystusa. W czasie modlitwy kontempluje się tajemnice zbawienia, począwszy od momentu obrzezania Jezusa do otwarcia boku włócznią. Ks. Surowaniec podkreśla, że to dobry sposób na spotkanie z Bogiem, szczególnie gdy przeżywamy trudności na modlitwie. – Odkrywamy, że moją drogę życia przeszedł przede mną Pan Jezus. Zbawił mnie, uświęcając wszystkie momenty codzienności własną krwią – dodaje.

Ks. Albertini zainspirował do szerzenia nabożeństwa i duchowości Krwi Chrystusa św. Kaspra del Bufalo, który niedługo po utworzeniu Arcybractwa Krwi Chrystusa założył wraz z trzema towarzyszami Zgromadzenie Misjonarzy Krwi Chrystusa. Miało to miejsce w opactwie w San Felice we włoskim Giano w dniu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, 15 sierpnia 1815 r. Celem było odnowienie wewnętrzne duchownych oraz świeckich poprzez głoszenie misji ludowych i rekolekcji.

Misjonarze Krwi Chrystusa są obecni w Polsce od trzydziestu lat, choć są zgromadzeniem nielicznym. Dziś jest 24 księży misjonarzy na terenie całego kraju. W propagowaniu kultu Krwi Chrystusa pomagają im liczne stowarzyszenia osób świeckich, tworzących przy parafiach Wspólnoty Krwi Chrystusa, m.in. w archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej. – Służą tam, gdzie my często nie możemy dotrzeć – w rodzinach, miejscach pracy. Wspierają pomocą ochronki dla dzieci, odwiedzają więźniów, są wolontariuszami w szpitalach, otaczają troską osoby bezdomne – wymienia ks. Krzysztof.

 


JEDYNE W POLSCE

W archidiecezji warszawskiej Zgromadzenie Misjonarzy Krwi Chrystusa prowadzi Dom Misyjny św. Franciszka Ksawerego w Ożarowie Mazowieckim, gdzie organizowane są dni skupienia i rekolekcje.

Zgromadzenie szerzy kult Przenajświętszej Krwi Chrystusa także przez prowadzenie sanktuarium Krwi Pańskiej przy ul. św. Kaspra del Bufalo 2/18 w Częstochowie. Świątynia położona jest w niedalekiej odległości od Jasnej Góry (ok. 4 km). W sanktuarium Krwi Chrystusa przechowywane są relikwie Krwi Zbawiciela. To jedyne tego typu sanktuarium w Polsce i jedno z niewielu poświęconych Krwi Chrystusa na świecie. Relikwiarz pochodzi z włoskiej Mantui, a w jego wnętrzu przechowywana jest odrobina ziemi z Golgoty, w którą wsiąkła krew Jezusa umierającego na krzyżu.

Ks. Krzysztof Surowaniec podkreśla, że życie na co dzień duchowością Krwi Chrystusa pozwala zauważać godność każdego człowieka. A przeżywanie misterium Krwi Chrystusa otwiera na ochronę człowieka, od poczęcia do naturalnej śmierci.

Św. Jan Paweł II pisał w encyklice „Evangelium vitae”: „Krew Chrystusa objawia, jak wielka jest miłość Ojca, a zarazem ukazuje, jak cenny jest człowiek w oczach Boga i jak ogromna jest wartość jego życia”. Każdy wierzący jest wezwany, aby ukazywać wartość Krwi Chrystusa osobistym świadectwem. Może warto zachęcać księży w parafiach do nabożeństwa ku czci Krwi Chrystusa nie tylko w lipcu?

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 lipca

Sobota, XIII Tydzień zwykły
Wspomnienie świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta
Błogosławieni jesteście, jeżeli złorzeczą wam z powodu imienia Chrystusa,
albowiem Duch Boży na was spoczywa

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 10, 24-33
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter