29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pożegnanie nuncjusza Bolonka

Ocena: 0
2394

Uroczystości pogrzebowe abp. Janusza Bolonka, nuncjusza apostolskiego seniora, biskupa tytularnego Madauro w Afryce, odbyły się w niedzielę 6 marca w Dłutowie koło Pabianic.

Mszy Świętej pogrzebowej przewodniczył prymas senior abp Józef Kowalczyk, a kazanie wygłosił abp senior Władysław Ziółek. W liturgii pogrzebowej uczestniczyło kilkunastu biskupów, wśród nich nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore.

Abp Ziółek przedstawił postać zmarłego oraz jego czynne zaangażowanie w działalność Kościoła powszechnego. – Był jedynym jak dotąd przedstawicielem archidiecezji łódzkiej, który został nuncjuszem apostolskim i przedstawicielem Ojca Świętego w różnych krajach świata – podkreślił abp Ziółek. Przypomniał też, że zmarły nigdy nie zapomniał o tym, iż pochodzi z archidiecezji łódzkiej – To dzięki jego zaangażowaniu papież Jan Paweł II w 1987 r. odwiedził Łódź – przypomniał.

Abp Janusz Bolonek został pochowany na cmentarzu parafialnym w Dłutowie. Poprzedniego dnia Msza pogrzebowa odprawiona była w katedrze łódzkiej. przewodniczył jej abp Władysław Ziółek, koncelebrował abp Marek Jędraszewski, a homilię wygłosił bp Adam Lepa. Telegram kondolencyjny do metropolity łódzkiego przesłał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Kondolencje nadeszły również ze Stolicy Apostolskiej.


Abp Janusz Bolonek urodził się 6 grudnia 1938 r. w Hucie Dłutowskiej koło Pabianic w rodzinie Józefa i Józefy z Sochów. Po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi przyjął święcenia kapłańskie 17 grudnia 1961 r. w Dłutowie z rąk bp. Jana Kulika. Nominację arcybiskupią otrzymał 25 września 1989 r., jako arcybiskup tytularny Madaurus. Sakrę biskupią otrzymał 20 października 1989 r. w bazylice św. Piotra w Rzymie z rąk Jana Pawła II. Jako dewizę przyjął wezwanie: Uni Trinoque Deo (Trójjedynemu Bogu).

Abp Bolonek był absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie w latach 1961-62 studiował filologię klasyczną, Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego, gdzie w latach 1962-66 kontynuował studia z teologii dogmatycznej i literatury łacińskiej. Następnie w latach 1967-1971 studiował prawo kanoniczne na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie oraz dyplomację w Papieskiej Akademii Dyplomatycznej. W 1969 r. uzyskał doktorat z teologii na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, a w 1971 r. doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim.

Służbę dyplomatyczną rozpoczął od Nikaragui, gdzie w latach 1971-75 był sekretarzem Nuncjatury Apostolskiej w Managui. Następnie w latach 1975-77 pełnił funkcję sekretarza Delegatury Apostolskiej w Waszyngtonie, a w latach 1977-79 – sekretarza Nuncjatury Apostolskiej w Kairze.

W latach 1979-88 ks. Bolonek był w Watykanie audytorem i radcą nuncjatury w Sekretariacie Stanu przy Radzie ds. Publicznych Kościoła, następnie pracował w Sekcji Stosunków z Państwami 1988-89. W latach 1983-87 przygotowywał pielgrzymki papieskie do Polski. W latach 1988-89 towarzyszył w licznych podróżach do Polski nuncjuszom do specjalnych poruczeń: abp. Luigiemu Poggiemu i abp. Francescowi Colasuonnowi. Był członkiem Komisji Mieszanej Przedstawicieli Rady ds. Publicznych Kościoła i Episkopatu Polski, która pracowała nad wznowieniem stosunków dyplomatycznych pomiędzy Stolicą Apostolską i Polską.

W latach 1989-95, po otrzymaniu sakry biskupiej, został nuncjuszem apostolskim w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej, w Burkina Faso i w Nigrze. Następnie był nuncjuszem apostolskim w Rumunii w latach 1995-98. W 1999 r. ponownie pracował w watykańskim Sekretariacie Stanu w Sekcji Stosunków z Państwami, po czym objął placówkę dyplomatyczną Watykanu w Urugwaju, gdzie w latach 1999-2008 był nuncjuszem apostolskim. Później, do 2013 r., był nuncjuszem apostolskim w Bułgarii.

W toku służby dyplomatycznej hierarcha otrzymał liczne odznaczenia, m.in. order Nikaragui Miguel Larreynaga, Krzyż Kawalerski Orderu Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej, medal Salvo D’Acquisto nadany przez Fondazione Alleanza Mondiale per la Pace Ignis Ardens.

ks. Paweł Kłys, KAI
fot. ks. Paweł Kłys
Idziemy nr 11 (545), 13 marca 2016 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter