7 lutego
wtorek
Ryszarda, Teodora, Romana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Powstanie w Kościele katolickim obrządek amazoński?

Ocena: 0
229

Kościelna Konferencja Amazonii (CEAMA) pracuje na stworzeniem katolickiego obrządku amazońskiego. Jego powstanie było jednym z postulatów uczestników zgromadzenia Synodu Biskupów dla Amazonii w 2019 roku. Byłby to 25 obrządek Kościoła katolickiego.

Fot. www.wikipedia.org - dorzecza rzeki Amazonki

W ramach CEAMA, powstałej w 2020 roku, utworzono 16-osobową komisję (Núcleo para el Rito Amazónico), którą kieruje włoski biskup misyjny Eugenio Coter, wikariusz apostolski Pando w Boliwii. Składa się ona z czterech podkomisji: antropologiczno-socjologicznej i duchowej, historyczno-kulturowej, teologiczno-eklezjologicznej oraz rytualno-prawnej.

Głównym celem komisji jest zbadanie tradycji i zwyczajów ludów Amazonii, a także „możliwości, warunków i skutków obrządku amazońskiego, mając na uwadze wypracowanie propozycji, która prowadzi Kościoły lokalne do życia i celebrowania wiary, zgodnie z ich rodzimymi sposobami wyrazu”, tak aby „ludy, kultury i Kościół regionu amazońskiego rozpoznały się” w powstającym obrządku.

W ciągu minionych miesięcy komisja odbyła robocze spotkania na temat obrządków w Kościele oraz społeczno-kulturowo-religijnej sytuacji Amazonii, w poszukiwaniu „najgłębszych wspólnych matryc” jej ludów i kultur. W tym czasie zidentyfikowano stojące przed nią wyzwania, takie jak: reagowanie zgodnie z parametrami „inkulturacji w międzykulturowości”, podział obowiązków poszczególnych podkomisji oraz stworzenie grupy syntezy i redakcji, złożonej z członków podkomisji i wspierających ich ekspertów zewnętrznych, która ma zebrać wnioski z prac wszystkich podkomisji i wypracować pierwszy szkic rytu amazońskiego.

Dotychczasowy stan tych prac przedstawiono 1 września podczas spotkania reprezentantów Konferencji z władzami Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 lutego

Wtorek, IV tydzień zwykły
Sprawnie uchylacie Boże przykazanie,
aby swoją tradycję zachować.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 7, 1-13
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna przed świętem Matki Bożej z Lourdes cz.2

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter