28 maja
niedziela
Jaromira, Justa, Justyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Powstało stanowisko Episkopatu w sprawie pedofilii. Dokument będzie odczytywany, by uniknąć manipulacji

Ocena: 0
1794

„Delicta graviora”, czyli w tym konkretnym przypadku grzechy molestowania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne były – jak poinformował abp Stanisław Gądecki – jednym z głównych punktów obrad Rady Stałej Konferencji Episkopatu, która zebrała się dziś na Jasnej Górze.

fot. Episkopat Polski, episkopat.pl

Biskupi rozmawiali m.in. o „Stanowisku KEP”, jakie ma być opublikowane prawdopodobnie jeszcze dziś oraz o zbieraniu danych statystycznych i o programach prewencji, chroniących dzieci i młodzież prze tymi przestępstwami.

Przewodniczący Episkopatu poinformował, że temat przestępstw na tle molestowania seksualnego nieletnich był „jednym z dziesięciu tematów dzisiejszego potkania Rady Stałej, ale stał się głównym ze względu na swą rangę oraz przygotowywane dokumenty i działania”.

Najpierw dyskutowane były szczegóły „Stanowiska Konferencji Episkopatu Polski dotyczącego wykroczeń przeciwko szóstemu przykazaniu z osobą małoletnią”. Abp Gądecki poinformował, że dokumentem zajmie się jeszcze dziś po południu zebranie plenarne Episkopatu i podda go głosowaniu. Jeśli dokument zostanie przyjęty, zostanie publicznie zaprezentowany na konferencji prasowej w jasnogórskim klasztorze.

Na pytanie, jakie znaczenie ma opracowane „Stanowisko Konferencji Episkopatu Polski dotyczące wykroczeń przeciwko szóstemu przykazaniu z osobą małoletnią”, przewodniczący Episkopatu podkreślił, że „jest to dokument bardzo ważny, gdyż określa on odniesienie Kościoła w Polsce do tej bolesnej sprawy, wskazuje na to, co zostało dotąd dokonane oraz określa działania na przyszłość w zakresie prewencji, czyli ochrony powierzonych Kościołowi dzieci i młodzieży przed tego typu przestępstwami”.

Abp Gądecki dodał, że „nie ma żadnej innej instytucji, która miałaby stanowisko tak dokładnie opracowane jak Kościół” w zakresie procedur zwalczania przestępstw na tle pedofilii, jakie mogą się pojawiać w jego szeregach. Wyjaśnił, że „Stanowisko” będzie przeznaczone nie tylko do publikacji, ale i do odczytania wiernym w kościołach podczas Mszy św. w jedną z najbliższych niedziel. Zaznaczył, że „argumentem za odczytaniem w kościołach jest chęć uniknięcia manipulacji Stanowiskiem Episkopatu, poprzez taki czy inny wybór cytatów przez media, idący w jakimś ideologicznym kierunku”.

Rada Stała – jak informuje abp Gądecki – podjęła również temat zbierania zbiorczej statystyki przypadków na tle molestowania seksualnego małoletnich z poszczególnych diecezji i zgromadzeń zakonnych. Sekretariat Episkopatu rozesłał już specjalną ankietę do wszystkich biskupów diecezjalnych i wyższych przełożonych zakonnych. Mają one z powrotem wpłynąć do końca listopada br. „Ankiety te – przyznał abp Gądecki – są na tyle szczegółowe, że ich opracowanie będzie dużą i poważną pracą, wymagającą dużego stopnia profesjonalizmu ze strony zespołu socjologów, który się tym zajmie. Przyznał, że trudno dziś dokładnie powiedzieć, do kiedy ta praca zostanie zakończona”.

Arcybiskup dodał, że ankieta zawiera szczegółowe dane z każdej diecezji czy zgromadzenia zakonnego, m.in. rozróżnia przypadki obcowania seksualnego z osobą do 15. roku życia, co jest traktowane jako przestępstwo przez prawo państwowe, jak również te dokonane z osobą do 18. roku życia, które są przestępstwem z punktu widzenia prawa kościelnego. Jest ono ostrzejsze od prawa państwowego.

Data publikacji – jak podkreślił przewodniczący Episkopatu – nie została jeszcze wyznaczona. Najpierw z danymi zapozna się sam Episkopat, a dopiero później, w drugim etapie, zostaną one opublikowane.

Po zakończeniu obrad Rady Stałej o godz. 14.30 rozpoczęło się dziś na Jasnej Górze 381. zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski. O godz. 19.00 rozpoczną się doroczne trzydniowe rekolekcje wszystkich polskich biskupów.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 28 maja

Niedziela Zesłania Ducha Świętego
Niech chwała Pana trwa na wieki,
niech Pan się raduje z dzieł swoich.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 20,19-23
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Komentarz „Idziemy” - Uśmiech ze spotkania z Bogiem

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter