30 listopada
czwartek
Andrzeja, Maury, Konstantego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Poświęcenie organów u Świętej Rodziny na Targówku (galeria)

Ocena: 0
608

W niedzielę 18 grudnia bp Romuald Kamiński w kościele Świętej Rodziny na warszawskim Targówku (osiedle Zacisze) sprawował uroczystą Mszę świętą, podczas której pobłogosławił i poświęcił organy.

Fot. Robert Śliwiński

Dostojnego gościa oraz przybyłych wiernych powitał gospodarz miejsca ks. prałat Andrzej Mazański. W koncelebrze wziął także udział ks. Sławomir Kielczyk.

W homilii ordynariusz warszawko-praski zachęcając parafian do podejmowania dzieła współczesnej ewangelizacji przekonywał, że "najpierw potrzebne jest owo przekonanie, że tutaj na ziemi nic nie jest ważniejsze, jak rozpoznać Boga, w nim się zakochać, czyli poznać, umiłować, potem kiedy to się już dokona, człowiek ma już tylko krok do tego, żeby w tym Bogu przejrzał się (…). Przejrzawszy się w tym Bogu, który jest samą miłością i samym miłosierdziem, samym dobrem i pięknem powinniśmy się nim zauroczyć. Wtedy świadomi, w kim się przejrzeliśmy, zaczynamy rozumieć, kim my jesteśmy."

Po homilii nastąpił obrzęd błogosławienia i poświęcenia organów poprzedzony wezwaniami do uwielbienia przez organy Boga Ojca, Jezusa, Ducha Świętego, Maryi.

Jak mówił dla "Idziemy" ks. proboszcz, w takiej uroczystości uczestniczył pierwszy raz jako ksiądz.

Ciekawa jest liturgia poświęcenia (organów – red.). Wiele osób się wzruszyło. Poświęcenie organów jest ważne, ale w parafii zostało jeszcze wiele rzeczy do zrobienia. (…) Najważniejsze jest to, co ksiądz biskup mówił homilii, aby troszczyć się o wymiar duchowy i pomaganie innym, aby przeglądali się w Panu Bogu (…)”.

W uroczystości wzięli udział budowniczowie organów Dariusz Zych i jego syn Piotr, który w rozmowie z "Idziemy" tłumaczył, że:

Poświęcone organy to instrument 35-cio głosowy, posiadający trzy klawiatury ręczne, jedną klawiaturę nożną, zastosowano kilka unikalnych rzeczy na cały kraj – traktura proporcjonalna. (…) organy mają różne narzędzia i efekty: dzwony rurowe, dzwony talerzykowe, efekt słowika, element perkusyjny „tympan”.(…) Stylistykę brzmieniową mają charakterystyczną dla romantyzmu francuskiego.

Muzycznie uroczystość uświetnił chór parafialny pod dyrekcją organisty Pawła Moszkowicza.

GALERIA

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 listopada

Czwartek, XXXIV Tydzień zwykły 
Pójdźcie za Mną,
a uczynię was rybakami ludzi.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 4, 18-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do św. Barbary 25 XI-3 XII
Nowenna przed Niepokalanym Poczęciem NMP: 29 XI-7 XII

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter