13 czerwca
niedziela
Lucjana, Antoniego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Posługa u św. Marka

Ocena: 0
658

Parafia św. Marka Ewangelisty na warszawskim Targówku odpowiada na głód duchowy parafian wieloma inicjatywami duszpasterskimi. W pamięci wspólnoty złotymi zgłoskami zapisał się pierwszy proboszcz – ks. Szczepan Stalpiński.

fot. archiwum par. św. Marka Ewangelisty na Targówku

Wśród licznych wspólnot parafialnych wyróżnia się Ruch Światło-Życie. – Pomimo czasu epidemii, przychodzi sporo młodych ludzi, z którymi wiążę nadzieję. Natomiast Wspólnota Rycerstwo Niepokalanej zalicza się do najbardziej aktywnie działających tego typu grup w diecezji warszawsko-praskiej – mówi ks. dr Sylwester Gaworek, proboszcz parafii.

Dużym zainteresowaniem cieszy się Różaniec Rodziców za Dzieci. Jak zauważa ks. proboszcz, jest to cenna i potrzebna inicjatywa w walce o chrześcijańskie wartości. Powstało 8 róż, do których należy w sumie 160 osób. Przy parafii funkcjonuje prowadzona przez s. Monikę schola dziecięca, która ubogaca liturgię i dodaje jej kolorytu. Wyjątkową inicjatywą są również dwie wspólnoty pomagające osobom z problemami alkoholowymi i ich rodzinom: Wspólnota Al-Anon oraz Wspólnota Anonimowych Alkoholików.

Parafia szczyci się świetlicą „Pod Aniołem” oraz związanym z nią Teatrem Dziecięcym RAJ. – Od 25 lat świetlica angażuje kilkudziesięcioro dzieci, nie tylko z naszej parafii. Wystawiane są spektakle z przesłankami duchowymi i etycznymi, organizowane są wyjazdy wakacyjne. 11 listopada odbywają się „Śpiewanki patriotyczne” – wylicza ks. proboszcz.

Parafianie integrują się na piknikach rodzinnych oraz pielgrzymkach do sanktuariów w Polsce przynajmniej dwa razy w roku. W swoim kościele często nawiedzają kaplicę Jezusa Miłosiernego i Matki Bożej Pocieszenia, gdzie znajduje się kopia obrazu Matki Bożej Trockiej. W 2018 r. obchodzono w parafii 300-lecie koronacji obrazu.

 


PIERWSZY PROBOSZCZ

Parafia powstała pod koniec lat 80. XX wieku. Wtedy budowa świątyni gromadziła wielu parafian. – Pierwszy proboszcz i budowniczy, ks. Szczepan Stalpiński, osobiście pracował fizycznie wraz z ludźmi od rana do wieczora przy budowie kościoła. Był bardzo lubiany i pozostał w sercach parafian. Jest to także ważna postać dla diecezji warszawsko-praskiej, uczestniczył w budowie czterech kościołów – opowiada ks. Sylwester Gaworek. Kiedy powstawała parafia, wśród wielu ludzi widoczna była bieda materialna

i moralna. Ks. Szczepan odpowiedział na problem bardzo szybko, tworząc parafialną Caritas.

Ks. Gaworek zauważa zachodzącą zmianę pokoleniową, która sprawia, że do parafii sprowadza się więcej młodych ludzi. Zamieszkuje tu wielu obcokrajowców, osób studiujących, wynajmujących mieszkania, którzy są słabo związani z parafią. – Mamy około 10 tys. parafian, z czego praktykujących jest około 20 proc., ale kapłana z kolędą przyjmuje około 60 proc. wiernych. Jest to parafia z przeważającą liczbą ludzi starszych, wdów i wdowców – zaznacza ks. proboszcz.

Pracujący w parafii kapłani tworzą bezkonfliktowy, dobrze współpracujący zespół. Każdy ma inny charyzmat, co jest dostrzegalne w sposobie mówienia kazań, a ludzie cenią tę różnorodność. Homilie głoszone są na każdej Mszy św., także w tygodniu.

Ks. proboszcz, obok kierowania parafią, prowadzi wykłady z filozofii na Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Warszawsko-Praskiej. Ks. prof. Bartosz Adamczewski, biblista, jest w parafii rezydentem, cenionym spowiednikiem, organizuje spotkania biblijne. Pracuje jako adiunkt na UKSW, ma wykłady w diecezjalnym seminarium.

– Wikariuszem w parafii jest młody duszpasterz ks. Radosław Tkaczyk, chwalony przez słuchaczy za głębokie kazania. W tym roku do pracy w parafii skierowany został ks. Paweł Adler, z 24-letnim stażem posługi kapłańskiej, kapłan „uduchowiony”, co słyszy się w jego homiliach – podsumowuje ks. Sylwester Gaworek.

W wymiarze duchowym ks. Sylwester

Gaworek chce szukać nowych form duszpasterskich. Niedługo ma powstać rada parafialna. Ks. proboszczowi zależy na korzystaniu z potencjału i mądrości wiernych.

Miejscowa parafia jest obecnie w fazie dużych inwestycji, m.in. został wymieniony dach kościoła. – Remont, który kosztował prawie 900 tys. zł, sfinansowali ze składek wierni w ciągu 2 lat, co pokazuje ich dużą odpowiedzialność i troskę o parafię. Bardzo pozytywnie zaskoczyli mnie zrozumieniem i ofiarnością. Planujemy kolejne inwestycje, potrzebujemy zmienić dach na domu parafialnym i plebani, a niedawno skończyliśmy malowanie kościoła – relacjonuje ks. proboszcz.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 13 czerwca

XI Niedziela zwykła
Ziarnem jest słowo Boże, a siewcą jest Chrystus,
każdy, kto Go znajdzie, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mk 4,26-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Zacznij słuchać Jezusa! (komentarz "Idziemy")

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY


- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter