28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Popkultura w ewangelizacji to odpowiedź na znaki czasu

Ocena: 0
361

– Korzystanie z popkultury, to po prostu reakcja na znaki czasu. Ewangelizując, odwołujemy się do tego, na co reaguje też młodzież – mówi w rozmowie z KAI s. Janina Ojak, jedna z autorek piosenki pielgrzymkowej ułożonej do melodii przeboju "Despacito" Luisa Fonsi. Utwór, który powstał we wrocławskiej grupie pielgrzymkowej stworzonej po ŚDM, w ciągu dwóch dni niespodziewanie zyskał ogromną popularność w mediach.

fot. Irena Świerdzewska/Idziemy

– To także rodzaj inkulturacji, która dotyczy nie tylko dalekich krajów misyjnych, ale i nas: także tu musimy szukać sposobów dotarcia do tych, którzy są daleko od Pana Boga – mówi ks. Zbigniew Kowal, duszpasterz młodzieży archidiecezji wrocławskiej, który także bierze udział w pielgrzymce. Komentując zarzuty dotyczące kontrowersyjnej wersji oryginalnego tekstu piosenki, mówi, że utwór Luisa Fonsiego można odczytywać jako wyraz tęsknoty za miłością – tyle, że niewłaściwie pojmowaną – a autorki pielgrzymkowego "hitu" wybrały "Despacito" ze względu na popularną melodię. Podobnie jak autorki piosenki, s. Janina i Magda Ojak, uważa, że niespodziewana popularność pielgrzymkowego coveru to okazja do ewangelizacji i przełamywania stereotypów dotyczących wiary i Kościoła, jakie panują wśród młodych.

– Każdego roku przygotowuje się piosenkę maryjną na modną, wpadającą w ucho melodię, żeby przyjemniej się szło. Tak samo w tym roku chciałyśmy ułatwić nam wszystkim pielgrzymowanie – wyjaśnia s. Janina Ojak. Jak mówią obie autorki pielgrzymkowego hitu, po utwór "Despacito" sięgnęły ze względu na jego popularność i rytm, który pasował do pielgrzymkowej wędrówki. Medialna dyskusja i popularność pielgrzymkowego coveru, przekroczyła ich najśmielsze oczekiwania.

– Myślę, że to nasze nagranie włączają z ciekawości także osoby, które nie mają styczności z Kościołem, czy Panem Bogiem, a znają oryginalny utwór 'Despacito'. Na pewno to nagranie pokaże im nowy obraz pielgrzymki: radosnej i dynamicznej. Poza tym, pamiętajmy, że to nie pieśń liturgiczna, a jedynie piosenka pielgrzymkowa, śpiewana w drodze – mówią autorki piosenki, którą wykonują wspólnie z raperem ks. Jakubem Bartczakiem, uczestnikiem pielgrzymki.

Grupa pielgrzymkowa nr 21, która niespodziewanie zyskała popularność dzięki pielgrzymkowej piosence, powstała po ubiegłorocznych Światowych Dniach Młodzieży i zrzesza młodych zaangażowanych w przygotowanie i świętowanie Dni w Diecezjach i spotkania z papieżem Franciszkiem. Składa się z 47 osób, spośród których 17 uczestniczy w pielgrzymce po raz pierwszy.

– Młodzież niesie ze sobą entuzjazm i to jest ciąg dalszy tego rabanu, o którym mówi papież Franciszek – mówi ks. Kowal.

Grupa nr 21 stanowi część 37. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej, która 2 sierpnia wyruszyła z Wrocławia. Pielgrzymi dotrą na Jasną Górę 10 sierpnia.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter