20 stycznia
środa
Fabiana, Sebastiana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pontyfikat w liczbach

Ocena: 3.4
3903

Pod wieloma względami papież Jan Paweł II był wyjątkowy. Świadczą o tym także statystyki jego długiego, trwającego ponad 26 lat pontyfikatu.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Najczęściej przywoływanym fenomenem tego pontyfikatu są pielgrzymki apostolskie. O ile św. Paweł VI, odbywszy dziewięć podróży zagranicznych, został nazwany pierwszym papieżem pielgrzymem, o tyle św. Jan Paweł II był w tym względzie rekordzistą. Odbył 104 pielgrzymki apostolskie – bo tak nazywał swoje podróże. Pierwszą odbył już trzy miesiące po wyborze: od 25 stycznia do 1 lutego 1979 r. był w Republice Dominikańskiej, Meksyku i na wyspach Bahama. Ostatnią swoją pielgrzymkę apostolską odbył w dniach 14-15 sierpnia 2004 r. do Lourdes. Powiedział wtedy: „Z Groty Massabielskiej Panna Niepokalana mówi także do nas, chrześcijan trzeciego tysiąclecia. Zacznijmy Jej słuchać”.

Pielgrzymki poza granice Włoch trwały łącznie 543 dni, a Jan Paweł II przemierzył w tym czasie 1 mln 162 tys. 615 km. Najczęściej podróżował do Polski – osiem razy, oraz do Francji i USA – po siedem razy.

Jan Paweł II odbył też 146 podróży apostolskich po Włoszech – pierwszą do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej do Mentorelii już 29 października 1978 r. Zaraz też 5 listopada był w Asyżu, gdzie przypomniał, że właśnie w tym mieście papież Innocenty IV ogłosił świętym biskupa krakowskiego Stanisława, męczennika. W Italii odwiedził łącznie 259 miejscowości, co zajęło mu 278 dni. Po Włoszech przejechał 84 tys. 998 km.

Był pierwszym papieżem, który jako biskup Rzymu rozpoczął systematyczne wizytacje rzymskich parafii – pierwszą w parafii św. Franciszka Ksawerego, 3 grudnia 1978 r. „Jest to wielka radość dla mnie: móc odwiedzić jako pierwszą parafię rzymską właśnie waszą, z którą łączy mnie szczególne wspomnienie. Istotnie, w latach bezpośrednio po wojnie, jako student w Rzymie, udawałem się prawie w każdą niedzielę właśnie na Garbatella, aby pomagać w służbie duszpasterskiej. Niektóre momenty z tego okresu są jeszcze żywe w mojej pamięci, chociaż wydaje mi się, że w ciągu ponad trzydziestu lat wiele rzeczy ogromnie się tutaj zmieniło” – mówił do zgromadzonych pięciu tysięcy wiernych. Łącznie – na 333 istniejące w Rzymie – papież odwiedził 318 parafii.

Biografowie Jana Pawła II podkreślają, że ogłosił świętymi i błogosławionymi dużo więcej osób, niż wszyscy jego dotychczasowi poprzednicy. Podczas 148 uroczystości beatyfikacyjnych ogłosił 1343 błogosławionych, a podczas 51 kanonizacji – 482 świętych. Pierwsza uroczystość beatyfikacji miała miejsce w Rzymie 29 kwietnia 1979 r., a na ołtarze zostali wyniesieni żyjący w XIX w. na Mauritiusie francuski ksiądz i misjonarz Jacques-Desire Laval oraz hiszpański duchowny Francisco Coll. Pierwsza kanonizacja miała miejsce w Rzymie 16 października 1983 r. i dotyczyła o. Leopolda Mandićia (1866-1942), chorwackiego kapucyna, apostoła konfesjonału, mistyka i stygmatyka.

Papież Wojtyła podczas swojego pontyfikatu udzielił sakry 321 biskupom, w tym 17 członków Episkopatu Polski oraz 12 biskupom o polskich korzeniach pełniącym funkcje poza Polską. Pierwszym polskim biskupem konsekrowanym przez niego 6 stycznia 1979 r. był abp Franciszek Macharski, jego następca w Krakowie. Do końca pontyfikatu papież mianował też 114 innych członków Episkopatu Polski i 30 biskupów mających polskie korzenie, których większość pracowała w diecezjach misyjnych na świecie bądź w papieskiej dyplomacji.

Papież udzielał też sakramentu chrztu świętego, najczęściej w Niedzielę Chrztu Pańskiego, w noc paschalną, a także podczas pobytu w krajach misyjnych (Ghana, Japonia, Nigeria, a nawet Litwa). Po raz pierwszy 14 kwietnia 1979 r. w Bazylice św. Piotra sakrament ten (a wraz nim Komunię i bierzmowanie) przyjęło 11 osób dorosłych. Dzieci na ogół były chrzczone w Niedzielę Chrztu Pańskiego, w Kaplicy Sykstyńskiej. Niezapomnianym wydarzeniem, zwłaszcza dla archidiecezji łódzkiej, było udzielenie dzieciom Pierwszej Komunii Świętej przez papieża.

Papież jako biskup Rzymu udzielał co roku święceń kapłańskich diakonom Kościoła lokalnego. Po raz pierwszy wyświęcił 87 nowych księży dla diecezji rzymskiej 24 czerwca 1979 r. Święceń prezbiteratu udzielał także podczas swoich zagranicznych pielgrzymek, m.in. w Lublinie w 1987 r. W Wielki Piątek 1980 r. papież rozpoczął tradycję spowiadania wiernych w Bazylice św. Piotra.

I jeszcze kilka innych statystyk. Jan Paweł II napisał 14 encyklik, 15 adhortacji apostolskich, 45 listów apostolskich. Pisał listy do różnych środowisk: rodzin (1994), dzieci (1994), kobiet (1995), artystów (1999), osób w podeszłym wieku (1999).

W jego 1161 audiencjach generalnych uczestniczyło ponad 17 mln wiernych. W latach 1978-2005 liczba krajów utrzymujących stosunki dyplomatyczne ze Stolicą Apostolską wzrosła z 96 do 174.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 stycznia

Środa, II Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Fabiana, papieża i męczennika albo wspomnienie św. Sebastiana, męczennika
Jezus głosił Ewangelię o królestwie
i leczył wszelkie choroby wśród ludu.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Hbr 7,1-3.15-17; Ps 110,1b-4 ; Mk 3,1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter