29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ponad pół tys. pielgrzymów idzie do Matki Bożej Bardzkiej

Ocena: 0
850

24 lipca rano ponad pół tys. pielgrzymów ŚDM z Argentyny, Czech, Niemiec i Polski wyruszyło pieszo z Ząbkowic Śl. do sanktuarium Strażniczki Wiary Świętej w Bardzie, gdzie znajduje się najstarsza w Polsce figura Matki Bożej, datowana na 1010 rok.

– Radosne, międzynarodowe pielgrzymowanie udziela się każdemu. Pogoda nam dopisuje, humory też oraz przemiła atmosfera, która sprawia, że kolejne kilometry mijają bardzo szybko – tłumaczy Aleksandra Wolnik ze sztabu organizacyjnego ŚDM rejonu ząbkowickiego diecezji świdnickiej.

Trasa pielgrzymki wiedzie nie tylko wśród malowniczych wzniesień Gór Bardzkich, ale jest to również najstarsza milenijna trasa pielgrzymki z Ząbkowic Śl. – Takiego wydarzenia w naszym rejonie jeszcze nie było. Tylu ludzi młodych zmierza do Matki, aby tam na miejscu, zawierzyć całe swoje życie Bogu, prosząc o wstawiennictwo Matki Bożej i pogłębienie wiary. Jesteśmy z tego dumni, tym bardziej, że przeżywamy w tym roku 1050 rocznicę Chrztu Polski – dodaje Aleksandra Wolnik.

W godzinach popołudniowych do Bardo dojadą kolejne grupy pielgrzymów z rejonu dzierżoniowskiego, aby o godz. 15.00 wziąć udział w uroczystej Eucharystii pod przewodnictwem bp Ignacego Deca, biskupa świdnickiego. Po Mszy św. odbędzie się „Międzynarodowa Biesiada”, która zakończy się w godzinach wieczornych pokazem sztucznych ogni.

Figura Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej, która znajduje się w głównym ołtarzu w bazylice pw. Nawiedzenia NMP w Bardzie jest najstarszą zachowaną drewnianą romańską rzeźbą na Dolnym Śląsku. Rzeźba ma 43 cm wysokości i przedstawia Matkę Bożą w koronie siedzącą na tronie. Na kolanach trzyma dzieciątko, które przytrzymuje jedną ręką oparta na kolanach matki księgę, drugą rękę unosi w geście błogosławieństwa.

19 kwietnia br. w klasztorze ojców Redemptorystów w Bardzie przedstawiono sensacyjne wyniki badań figury Matki Bożej, które zostały przeprowadzone metodą izotopową, mającą szerokie zastosowanie w badaniach archeologicznych, szczególnie w określaniu wieku dzieł sztuki. Analizy dokonali naukowcy z Laboratorium Datowania Bezwzględnego z Krakowa pod kierunkiem prof. Krąpca. Ustalono, że figura posiada 1006 lat, zaś materiał, z którego jest wykonana pochodzi z 1010 roku. Tym samym można przypuszczać, że jest to najstarsza figura w Polsce i jedna z najstarszych w Europie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter