28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ponad 2 tys. ministrantów i lektorów zjechało do Poznania

Ocena: 0
895

– Jeśli umiemy posługiwać podczas liturgii, będziemy umieli przenieść te umiejętności na codzienność. To ideał posługiwania ministranta – mówił abp Józef Górzyński do ministrantów i lektorów uczestniczących w VII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Ministrantów i Lektorów.

fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

W poznańskiej katedrze w sobotę 17 czerwca zgromadziło się ponad dwa tysiące przedstawicieli służby liturgicznej ołtarza z kilkunastu diecezji w Polsce.

Tegoroczna pielgrzymka nawiązywała do obchodzonej w 2016 r. 1050. rocznicy chrztu Polski i przyszłorocznych obchodów 1050-lecia najstarszego w Polsce biskupstwa w Poznaniu.

Głównym punktem spotkania pod hasłem „Idźcie i głoście” była Msza świętej w najstarszej na ziemiach polskich katedrze. Młodzi pielgrzymi przyszli do świątyni w procesji eucharystycznej z poznańskiej fary.

W Eucharystii w bazylice archikatedralnej uczestniczyli bp Adam Bałabuch, przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, bp Damian Bryl, biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej oraz duszpasterze ministrantów i lektorów. Młodzi pielgrzymi po brzegi wypełnili poznańską bazylikę.

W homilii metropolita warmiński podkreślił, że liturgia jest szkołą uczestnictwa w tym, co boskie. W Eucharystii Bóg bowiem objawia się najpełniej na ziemi. Przewodniczący Podkomisji ds. Służby Liturgicznej zaznaczył, że życie chrześcijanina powinno być na wzór Mistrza z Nazaretu.

– Trzeba umieć przenieść doświadczenie spotkania z Chrystusem na liturgii w codzienność, w relacje w rodzinie, z przyjaciółmi, z potrzebującymi – przekonywał abp Górzyński.

Zaznaczył, że sensem posługi ministranta jest pragnienie służenia Chrystusowi w drugim człowieku. – Służąc drugiemu człowiekowi, który potrzebuje naszego posługiwania, wyrażamy miłość do Boga – przypomniał metropolita warmiński.

Abp Górzyński podkreślił, że miejsce tegorocznej pielgrzymki ministrantów nie jest przypadkowe. Zauważył, że w Poznaniu miały miejsce początki polskiej państwowości i początki Kościoła w Polsce. – Cała historia Polski i Polaków to historia uczenia się nauki Chrystusa i wprowadzania jej w życie – stwierdził kaznodzieja.

Przypomniał młodym pielgrzymom, że ich zadaniem jest realizacja wezwania: idźcie i głoście oraz bycie sługami Chrystusa w liturgii.

Ogólnopolskie spotkanie ministrantów rozpoczęło się od nawiedzenia wybranych kościołów w centrum stolicy Wielkopolski. Szlak ewangelizacyjny pielgrzymki obejmował kilkanaście świątyń chętnie odwiedzanych i rozpoznawalnych przez mieszkańców Poznania, m.in. kościół pw. św. Marcina, pw. Bożego Ciała, pw. św. Franciszka Serafickiego, pw. św. Małgorzaty, pw. św. Wojciecha, sanktuarium św. Józefa czy kościół pw. św. Jana Jerozolimskiego za Murami.

W świątyniach młodzi pielgrzymi poznawali historię danego miejsca i jego znaczenie dla poznaniaków. Spotkali się też m.in. z przedstawicielami seminariów duchownych czy klasztorów oraz wspólnot młodzieżowych, jak KSM-u, Ruchu Światło-Życie, Duszpasterstwa Młodzieży czy Szkolnych Kół Caritas.

Na placu przed katedrą, przed położonym nieopodal niej kościołom Najświętszej Maryi Panny „in Summo” i pod statuą Niepokalanej, która stoi w miejscu, gdzie znajdowała się pierwsza na ziemiach polskich kaplica, ufundowana przez księżną Dobrawę, ministranci mogli zrobić sobie „Selfie z Maryją”.

Selfie z Maryją to akcja współorganizowana z ojcami paulinami z Jasnej Góry z okazji obchodzonych w tym roku jubileuszu maryjnych, m.in. 300. rocznicy koronacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Wszystkie zdjęcia zostaną przesłane na Jasną Górę, z których zostanie ułożona mozaika Wizerunku Częstochowskiego.

Podczas spotkania przedstawiono wyniki konkursów ogłoszonych przez ogólnopolski miesięcznik dla ministrantów „KnC – Króluj nam Chryste”. Obok konkursu indywidualnego, pismo ogłosiło też konkurs adresowany do wspólnot ministranckich. Zadaniem grup ministranckich było przygotowanie krótkiego, dwu-, trzyminutowego filmu promującego Liturgiczną Służbę Ołtarza w perspektywie hasła roku duszpasterskiego „Idźcie i głoście”.

Pielgrzymkę zakończył koncertu zespołu 2Tm 2,3.

Ks. Adam Pieckenhagen, duszpasterz Służby Liturgicznej Archidiecezji Poznańskiej, w rozmowie z KAI zaznaczył, że celem pielgrzymki było budowanie wspólnoty wśród ministrantów oraz umocnienie młodych ludzi w wierze. – Chcieliśmy pokazać, że Kościół poznański jest żywym Kościołem młodych ludzi, który prawdziwie żyje Ewangelią – podkreślił duszpasterz Służby Liturgicznej Archidiecezji Poznańskiej.

Dodał, że takie ogólnopolskie spotkanie służby liturgicznej jest też okazją do dodania odwagi młodym chłopakom do tego, że warto pełnić tę służbę w Kościele, warto wierzyć w Jezusa, wzrastać w wierze i dążyć do świętości.

Zaznaczył, że współczesny ministrant to ktoś, kto jest zaciekawiony liturgią i pragnie służyć Panu Bogu i wspólnocie Kościoła.

Marcin Dudek z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Bielawie z diecezji świdnickiej od dziewięciu lat pełni posługę ministranta, a obecnie jest ceremoniarzem. W ogólnopolskiej pielgrzymce ministrantów i lektorów uczestniczy po raz drugi. Dwa lata wcześniej był na pielgrzymce w Gietrzwałdzie.

Przyznaje, że jest to bardzo wymagająca, ale i radosna służba. – Ministrantem jestem dlatego, że Pan Jezus powołał mnie do służby przy ołtarzu i do czytania słowa Bożego. Jako ceremoniarz kieruję ministrantami w parafii i uczę ich, w jaki sposób mają wykonywać czynności przy ołtarzu – mówi Dudek. Podkreśla, że bycie ministrantem ma niemały wpływ na jego codzienne życie. – Częsta obecność na liturgii motywuje mnie do lepszego, moralnego życia zgodnego z Ewangelią, ale daje też możliwość spotkania wartościowych osób – tłumaczy.

Jego zdaniem, ministrantura to nie tylko służba przy ołtarzu, ale też okazja do odwiedzenia wielu miejsc pielgrzymkowych. W diecezji świdnickiej ministranci uczestniczą w pielgrzymkach do Wambierzyc czy do Barda, chętnie angażują się też w rozgrywki sportowe, np. w mecze piłki nożnej.

Ministranci Oskar Gralak i Olek Stęk przyjechali do Poznania wraz z grupą dwudziestu ministrantów i lektorów z Inowrocławia. W rozmowie z KAI podkreślają, że służba przy ołtarzu zbliża ich do Pana Boga, mogą też pogłębiać swoją wiarę i poznać wielu ciekawych ludzi.

Ks. Przemysław Brandt, duszpasterz ministrantów z parafii pw. Zwiastowania NMP w Inowrocławiu przyznaje, że niełatwo dziś zachęcić chłopców do służby przy ołtarzu. Najlepszą do tego okazją jest kolęda. – Nie chodzi jednak o samo zaproszenie czy zachęcenie młodych, bo ważniejsza jest stała formacja, żeby czuli się zobowiązani do tego, by regularnie przychodzić na Msze św. i zbiórki. Bardzo istotne jest też zadbanie o dobry klimat we wspólnocie ministranckiej – stwierdza ks. Brandt.

W ogólnopolskiej pielgrzymce do Poznania uczestniczyli ministranci i lektorzy m.in. z diecezji drohiczyńskiej, archidiecezji warszawskiej i warszawsko-praskiej, gnieźnieńskiej, diecezji łomżyńskiej, płockiej, radomskiej, legnickiej i archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.

Organizatorem pielgrzymki było Duszpasterstwo Służby Liturgicznej Archidiecezji Poznańskiej.

Ogólnopolska pielgrzymka ministrantów odbywa się co dwa lata, od 2005 r. Dotychczas ministranci pielgrzymowali do Częstochowy, Lichenia, Niepokalanowa, Krzeszowa, Gniezna i Gietrzwałdu. Najliczniejsza była pielgrzymka w 2007 r. do Lichenia, w której uczestniczyło 10 tys. ministrantów i lektorów.

W organizację spotkań od początku włącza się też ogólnopolski miesięcznik dla ministrantów „KnC – Króluj nam Chryste”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter