1 kwietnia
sobota
Teodory, Grazyny, Ireny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pomagamy bezkonkurencyjnie

Ocena: 5
1144

Druga niedziela Adwentu obchodzona jest w wielu kościołach na Wschodzie jako dzień wdzięczności tym, którzy im pomagają. - mówi  ks. Leszek Kryża TchR, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy KEP, w rozmowie z Radosławem Molendą

fot. episkopat.pl

Tradycyjnie w drugą niedzielę Adwentu obchodzimy Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. Przed rokiem pamiętaliśmy szczególnie o Białorusi i Armenii. A w tym roku?

Nasze priorytety to ponownie Kościół na Białorusi oraz Kościół na Ukrainie. Staramy się zaspokajać prośby o pomoc spływające do nas ze wszystkich piętnastu krajów byłego ZSRR, jednak w tych dwóch państwach widzimy dziś największe zagrożenia dla Kościoła.

 

Podsumujmy poprzedni rok pomocy.

Udało nam się zebrać ponad 2,1 mln zł, co pozwoliło na zrealizowanie kompleksowo 240 próśb. Dawniej była to głównie pomoc remontowo-budowlana. Takich próśb i dziś nie brakuje, np. gdy chodzi o obiekty sakralne. Z roku na rok widzimy jednak coraz większe potrzeby dotyczące inwestycji w drugiego człowieka: formacyjne i duszpasterskie, oraz prośby dotyczące działalności charytatywnej Kościoła na Wschodzie. To jest pomoc ponad podziałami i dotyczy bardzo wielu dziedzin życia: bezdomności, niedożywienia, edukacji, opieki nad osobami starszymi, sierotami itp.

Jeśli chodzi o pomoc duszpastersko-formacyjną, naszą główną akcją były „Wakacje z Bogiem” dla dzieci i dorosłych. Ze względu na COVID-19 nie wszystkie grupy mogły przyjechać do Polski, ale organizowaliśmy wakacje na miejscu: na Ukrainie, Białorusi, w Rosji, Kazachstanie itd. Dla wielu osób była to jedyna okazja, by regularnie zjeść trzy posiłki dziennie.

W tym roku udało nam się, wraz z górnośląskim oddziałem Wspólnoty Polskiej, otworzyć na Ukrainie cztery stacje pomocy charytatywnej Dobre Serce, w których gromadzimy sprzęt rehabilitacyjny, środki opatrunkowe, leki itd. dla osób żyjących samotnie, w malutkich wioskach, pozbawionych możliwości, by choćby na wózku czy o kulach wyjść z domu. Mamy nadzieję, że kolejne takie punkty będziemy mogli otwierać już w najbliższej przyszłości.

Trzeba także wspomnieć, że przy naszym zespole, mimo trudnego roku i ograniczeń pandemicznych, działa też tzw. Wolontariat Syberyjski. Udało nam się wysłać grupę wolontariuszy do Kazachstanu, Rumunii, Bułgarii i na Ukrainę.

 

Jest także bezpośrednia pomoc finansowa. Jaka?

Wszystko obecnie drożeje, ale na Wschodzie szczególnie. Jesteśmy zasypywani ogromem próśb o pomoc w opłatach za ogrzewanie i generalnie na zaspokajanie bieżących, podstawowych potrzeb. Kościół opiekuje się licznymi domami dla dzieci, osób starszych, schorowanych. Żeby prowadzić z nimi zajęcia czy rehabilitację, te osoby muszą mieć dobre warunki. Zbliżają się święta i wielu rodziców pragnęłoby zorganizować dzieciom symboliczne paczki z prezentami. Im też – w miarę możliwości – chcemy pomagać.

 

Jak będzie przebiegał 22. Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie?

W tę niedzielę tzw. Msza święta radiowa w Jedynce odprawiona będzie w intencji Kościoła na Wschodzie. Mamy nadzieję gościć w mediach i tam przybliżać wiedzę o Kościele na Wschodzie i jego potrzebach. Punktem kulminacyjnym będzie Eucharystia na Jasnej Górze 5 grudnia, podczas której będę powierzał Matce Bożej wszystko to, co nazywamy Kościołem na Wschodzie; Jego wiernych i podopiecznych, radości i smutki. Z kolei w każdym kościele w Polsce zorganizowana będzie na potrzeby Kościoła na Wschodzie tzw. składka do puszek. To, co spłynie z niej do nas, czyli do Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, podzielimy na projekty pomocowe według napływających do nas próśb, a jest ich rocznie ok. 500, oraz na wspomniane bezpośrednie wsparcie finansowe placówek pomocowych na Wschodzie.

A włączyć się naprawdę warto. Pamiętam zdarzenie, że poszliśmy z paczką do jednej ze starszych pań, Polki mieszkającej na ziemi lwowskiej. Kiedy dowiedziała się, że to z Polski – popłakała się. Była niezwykle wzruszona, że Polacy o niej pamiętali. Ten dzień jest m.in. właśnie po to, by ci ludzie wiedzieli, że pamiętamy o nich w modlitwie, ale i materialnie. Ale to jest wymiana darów. Druga niedziela Adwentu – kiedy zbieramy ofiary i modlimy się za katolików mieszkających na Wschodzie – obchodzona jest w wielu tamtejszych kościołach jako dzień wdzięczności tym, którzy im pomagają. Tak więc pomagając, możemy być pewni, że ktoś się za nas – gdzieś na Wschodzie, na dalekiej Syberii – modli.

 

Za pomoc Kościołowi na Wschodzie od lat najbardziej odpowiedzialni czują się Polacy. Jak to wytłumaczyć?

Rzeczywiście tak jest. I dotyczy to pomocy nie tylko poprzez zespół, za który odpowiadam. Gdy mówimy o kwotach bezwzględnych, to w Niemczech „Kirche in Not” czy inne organizacje udzielają instytucjonalnie pomocy większej niż nasza. Jeśli jednak chodzi o oddolny ruch społeczny, organizowanie się np. w parafiach, by pomagać – jesteśmy bezkonkurencyjni. Tłumaczą to m.in. nasze związki historyczne, często także rodzinne, ze Wschodem. Wielu z nas ma tam pochowanych swoich bliskich zesłanych w XIX w. w głąb Rosji. Bezimienne groby Polaków rozsiane są na całym Wschodzie. To wszystko stwarza sentyment, szczególny klimat, dzięki któremu chcemy pamiętać, dzielić się, pomagać.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz i publicysta, współtwórca "Idziemy" związany z tygodnikiem w latach 2005-2022. Były red. naczelny portalu idziemy.pl. radekmolenda7@gmail.com

 

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 1 kwietnia

Sobota, V tydzień Wielkiego Postu
Odrzućcie od siebie wszystkie grzechy
i uczyńcie sobie nowe serce i nowego ducha.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 11, 45-57
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

Materiał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter