16 kwietnia
wtorek
Kseni, Cecylii, Bernardety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Polskie wyznanie wiary

Ocena: 4.7
1437

– Peregrynacja wizerunku Maryi jest naszym polskim wyznaniem wiary oraz katolickiej i narodowej wspólnoty – powiedział abp Sławoj Leszek Głódź na Starym Rynku w Łowiczu, gdzie odbyło się uroczyste zakończenie wędrówki kopii cudownego obrazu Matki Bożej po diecezji łowickiej i przekazanie go diecezji warszawsko-praskiej.

Liturgii przewodniczył abp Marek Jędraszewski, a homilię wygłosi metropolita gdański.

Abp Głódź przypomniał o miejscu Maryi w sercu polskiego narodu, nazywając ją "Gwiazdą Nadziei, ukazującą drogę do Boga". – Prymas kard. August Hlond mówił, że jeśli przyjdzie zwycięstwo, to przez Maryję. To przekonanie podtrzymywał później Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński – "Prymas Zawierzenia i Maryjnych Dróg", które przeorały Polskę na milenijnym szlaku. Rozpalił on w milionach serc rodaków żagiew miłości narodu ku Matce i oddał go Jej w macierzyńską niewolę – powiedział hierarcha, nawiązując do obchodów milenijnych i historycznej peregrynacji cudownego obrazu.

Podkreślił, że obchody 100-lecia chrztu Polski były wyznaniem wiary i swoistym protestem przeciwko istniejącej epoce. – Wbrew pozorom, minione czasy nie odeszły zupełnie. Jej upiory co i raz błąkają się po polskim tu i teraz – stwierdził hierarcha.

Abp Głódź zaznaczył, że trwająca obecnie w kraju peregrynacja wizerunku Maryi jest polskim wyznaniem wiary oraz świadectwem naszej katolickiej i narodowej wspólnoty. – Jest to świadectwo wypowiadane wobec tych, którzy twierdzą, że katolicyzm w naszej Ojczyźnie jest w odwrocie, schodząc z pierwszej linii, jakbyśmy odstawali od ducha czasów. Tymczasem warto zadać sobie pytanie: czym jest tzw. duch czasów? – zastanawiał się metropolita gdański.

Stwierdził, że duch czasów dzisiaj to nic innego jak błądzenie po meandrach egoizmu, hedonizmu z praktycznym materializmem życia. To terror poprawności politycznej, opacznie rozumianej wolności w wielu krajach Europy, zwłaszcza tej zachodniej, gdzie odrzuca się pojęcia, które od wieków tworzyły moralną cywilizację ludzkości, czy świętość małżeństwa.

Przypominając nauczanie św. Jana Pawła II o świętowaniu niedzieli, abp Głodź przestrzegł przed uleganiem nurtowi liberalnemu. – Polsce nie do twarzy uleganie modom i koniunkturom, nadstawianie ucha i przyklaskiwanie europejskim stolicom. To nie jest nasza droga i nasze dziedzictwo – podkreślił.

Podkreślił, że wnieśliśmy "wiano kultury i cywilizacji do Europy – wiano cmentarzy, którymi opletliśmy kontynent". Wspomniał o takich miejscach takich, jak Bary pod Tobrukiem, Monte Cassino, Ankona, Bolonia, Falaise, Narwik czy Londyn, gdzie zginęło wielu polskich lotników w Bitwie o Anglię. – To jest nasze laissez-passer – nasza przepustka, o której zapominają, chcąc nas pouczać – ubolewał metropolita gdański.

Przypomniał o wysiłku polskiego oręża na przestrzeni minionych wieków, które broniło chrześcijaństwa w Europie. Wymienił rycerzy spod Chocimia, żołnierzy Cudu nad Wisłą z 1920 roku, którzy zatrzymali pochód bolszewizmu, członków armii Andersa, gen. Maczka oraz żołnierzy wyklętych. – Choć świat ich wszystkich zdradził, tak jak to ma w zwyczaju robić. Oni jednak nie ulegli temu, co nazywamy poprawnością polityczną. Nie czekały ich białe konie i fotele ministerialne. Nie zagłaskiwali rzeczywistości, ale nieśli Chrystusowego Ducha i dawali temu świadectwo, jak czciciel Niepokalanej św. Maksymilian Maria Kolbe, którego wielkie dzieło Niepokalanów promieniuje dziś na cały świat. Tymczasem w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku nie ma nawet wzmianki o tym świętym męczenniku i bohaterze z Oświęcimia. Postać rotmistrza Witolda Pileckiego pokazana jest jedynie na małym zdjęciu paszportowym – ubolewał abp Głódź.

Jako przykład tych, którzy realizowali w swoim życiu prośbę Maryi: "Zróbcie wszystko, cokolwiek powie wam mój Syn", duchowny wskazał świętych i błogosławionych ziemi łowickiej, w tym m.in. św. Stanisława Papczyńskiego, bł. Maria Lament czy bł. Franciszkę Siedlicką.

Hierarcha przypomniał też, że nawiedzenie Obrazu zbiegło się z 25-leciem utworzenia diecezji łowickiej. Wymienił kolejnych biskupów, podkreślając ich wkład w budowanie lokalnego Kościoła. Zachęcał jednocześnie wiernych, by w swoim życiu osobistym i społecznym pozostawali wierni Ewangelii, słuchając Boga i nauczania Kościoła.

Oficjalne rozpoczęcie peregrynacji kopii cudownego obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w diecezji warszawsko-praskiej rozpocznie się 2 września. Uroczystości odbędą się w kolegiacie radzymińskiej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 kwietnia

Wtorek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem życia.
Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 30-35
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter