19 sierpnia
poniedziałek
Boleslawa, Juliana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Polskie akcenty w Panamie

Ocena: 2.3
114

Polacy będą najliczniejszą grupą narodową z Europy na 34. ŚDM w Panamie, w dniach 22-27 stycznia: 3,5 tys. młodzieży, 200 księży i 20 kleryków diecezjalnych, 11 biskupów, a także trzech wolontariuszy międzynarodowych 120 wolontariuszy krótkoterminowych. Przed wyjazdem pielgrzymów w Sekretariacie KEP zorganizowano konferencję prasową.

fot. Przemysław Goławski

– Tegoroczne spotkanie, zgodnie z wolą papieża Franciszka, ma charakter maryjny, odwołujący się do Matki Bożej. Hasło i hymn ŚDM niosą słowa Maryi, kiedy odpowiada aniołowi: „Oto ja, służebnica Pańska, niech mi się stanie według twego słowa”. Jest to czas przeżywania tych tajemnic – wyjaśnił bp Marek Solarczyk, przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży. – ŚDM będą doświadczeniem wiary i okazją do dzielenia się nią. Ich uczestnicy są pielgrzymami. Przygotowywali się, aby pojechać przede wszystkim jako świadkowie wiary – mówił.

Program ŚDM oraz uczestniczenia w nich Polaków omówił ks. Emil Parafiniuk, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM. – Od 17 do 21 stycznia odbędą się w Panamie Dni w Diecezjach, po nich pielgrzymi przyjadą autokarami do Panama City. Spotkanie wszystkich naszych pielgrzymów zaplanowano na 23 stycznia – mówił. Rozpocznie się ono Mszą Świętą pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka, metropolity gnieźnieńskiego. Po Mszy odbędzie się koncert ewangelizacyjny. Zaplanowano go w miejscu, w którym w 1983 r. Mszę odprawił Jan Paweł II.

Postać świętego Polaka, pomysłodawcy ŚDM, będzie towarzyszyła pielgrzymom z całego globu poprzez jego relikwie ofiarowane Panamie przez archidiecezję krakowską. Zostaną one wmurowane 26 stycznia w ołtarz w panamskiej katedrze, który poświęci papież Franciszek. Oprócz relikwii św. Jana Pawła II znajdą się w nim również relikwie św. Oskara Romera, także patrona spotkania w Panamie.

Na 26 stycznia zaplanowano spotkanie polskich pielgrzymów z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą. Polska będzie reprezentowana także przez żaglowiec „Dar Młodzieży”, który wypłynął z kraju 11 miesięcy temu w rejs dookoła świata. Wyprawa upamiętnia stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. – Żaglowcem do Panamy przybędą młodzi ambasadorowie Polski – stwierdził obecny na konferencji minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. – To wielka przygoda, która będzie miała skutki nawet w następnych pokoleniach – ocenił minister.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz Polskiego Radia, fotograf.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 sierpnia

"... przyjdź i chodź za Mną!"

Dziś w Kościele: poniedziałek, XX tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Jana Eudesa, prezbitera
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Sdz 2,11-19, Ps 106 (105),34-...44, Mt 19,16-22
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -