29 maja
piątek
Magdaleny, Bogumily, Urszuli
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Polski misjonarz honorowym obywatelem Novo Gama

Ocena: 0
172

Ks. Piotr Stępień został honorowym obywatelem brazylijskiego miasta Novo Gama, leżącego około 30 km na południe od Brasílii, stolicy kraju. Pochodzący z diecezji radomskiej misjonarz otrzymał ten tytuł m.in. za pomaganie ludziom potrzebującym i działania integracyjne lokalnej społeczności.

fot. pixabay.pl

Ks. Piotr Stępień przez wiele lat był proboszczem w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Lago Azul, w Goiânii. Angażował się na rzecz ludzi potrzebujących. Zaopiekował się 7 rodzinami, które wyrzucono z ich domów przez ludzi powiązanymi z Ligą Sprawiedliwych. To oddziały milicji, które utworzono w celu ochrony ubogiej ludności w ubogich dzielnicach.

W ostatnich latach - jak opowiadał Radiu Plus Radom ks. Stępień - ludzie ci, którzy mieli pilnować porządku, zaczęli pobierać haracze np. za zakup butli z gazem czy korzystania z komunikacji zastępczej. Ks. Piotr Stępień o sprawie poinformował komisję praw człowieka w brazylijskim parlamencie. Odbyło się tam wysłuchanie publiczne. Ks. Stępień zaczął wówczas otrzymywać pogróżki, grożono mu nawet śmiercią. Kapłan diecezji radomskiej kieruje również organizacją Pro-Life i narodowym ruchem Pro-Rodzina w Brazylii.

Teraz ks. Stępień przechodzi do parafii Matki Bożej z Guadalupe, która znajduje się w gminie Luiziana, w miejscowości Posto Ipe. Po kilkunastu latach opuszcza dotychczasową parafię w Lago Azul. - Przez wiele lat organizowaliśmy marsze w obronie nienarodzonych dzieci. Przeprowadziliśmy pikietę przed Sądem Najwyższym. Czuję, że zrealizowałem się w tej parafii. Pomagałem wielu rodzinom, które zostały wyrzucone z własnych domów. Nie mamy praktycznie żadnej pomocy państwowej. Parafia sama pomaga rodzinom. Kilka rodzin musiało uciekać do Peru, bo były ścigane przez bandytów. Teraz idę do parafii, która znajduje się w niebezpiecznym regionie. Proszę o modlitwę, siły i odwagę, abym mógł sprostać tym zadaniom - opowiada ks. Stępień.
Parafia w Lago Azul, w której pracował ks. Stępień prowadzi własny ogród warzywny, uprawia krzewy maracui, sadzi maniok jadalny, ogórki i przerabia owoce na soki.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 maja

Piątek, VII Tydzień Wielkanocny
+ Wspomnienie św. Urszuli Ledóchowskiej, dziewicy
Błogosław, duszo moja, Pana *
i nie zapominaj o wszystkich Jego dobrodziejstwach.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dz 25,13-21;Ps 103,1b-2.11-12.19-20b;J 21,15-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter