26 stycznia
niedziela
Tymoteusza, Michała, Tytusa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Polski kościół statystyczny

Ocena: 5
551

Kościół w naszym kraju osiągnął stabilizację i zaczyna się starzeć – wynika z danych najnowszego Rocznika statystycznego Kościoła katolickiego w Polsce.

fot.pixabay/CC0

Dobrą, choć nigdy przez Kościół niewykorzystywaną do końca okazją do przyjrzenia się sobie jest przedstawiane corocznie przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK) Annuarium Statisticum Ecclesia in Polonia. Rocznik najnowszy, opracowywany przez ubiegły rok, przedstawia dane o Kościele w 2018 r. i daje do myślenia.

Podaje statystyki ogólne i w rozbiciu na diecezje: struktur parafialnych, liczby księży, osób zakonnych i alumnów, życia sakramentalnego Polaków oraz – po raz pierwszy – aktywności świeckich w parafiach, duszpasterstw rodzin, katolickich telefonów zaufania itp. Znajdziemy również dane o edukacji religijnej w szkole i o zabytkach sakralnych.

 


NA STAŁYM POZIOMIE

Słowem, które według tych danych najlepiej oddaje stan Kościoła w Polsce, jest „stabilizacja” – co wcale nie oznacza, że jest to stan pożądany.

Od kilkudziesięciu lat utrzymuje się niezmiennie duże, warunkowane historycznie zróżnicowanie między diecezjami w południowo-wschodniej części kraju, na obszarach w granicach sprzed II wojny światowej, gdzie jest najwięcej parafii, księży, alumnów, wiernych chodzących do kościołów, udzielanych sakramentów, uczniów korzystających z katechezy itd. a diecezjami na ziemiach „poniemieckich”, na północy i zachodzie Polski, gdzie statystyki są o wiele gorsze.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 03 (743), 19 stycznia 2020 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 28 stycznia 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz. Związany z "Idziemy” od pierwszego numeru tygodnika. Członek Rady Programowej Polskiego Radia S.A., były redaktor naczelny portalu idziemy.pl
radoslaw.molenda@idziemy.com.pl

 

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 stycznia

Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu!
Dziś w Kościele: sobota, II tydzień zwykły, Święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła
Czytania liturgiczne (rok A, II): Dz 22,3-16 lub Dz 9,1-22; Ps 117,1-2; Mk 16,15-18
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -