29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Polska pomogła w odnowie bazyliki św. Antoniego w Padwie

Ocena: 1.96667
2320

Wyniki zakończonych prac konserwacyjnych w Kaplicy Polskiej w bazylice św. Antoniego w Padwie, które zostały sfinansowane przez polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przedstawiono w poniedziałek na konferencji prasowej w świątyni.

fot. Didier Descouens, CC BY-SA

Rezultaty konserwacji fresków i inskrypcji w bazylice - uważanej za perłę sztuki sakralnej w Europie - zaprezentowano w czasie konferencji zorganizowanej we współpracy z urzędem La Veneranda Arca, który od 1396 roku odpowiedzialny jest za zarządzanie dobrami architektonicznymi, historycznymi i kulturowymi tej świątyni i ich ochronę. Bazylikę, mającą godność Papieskiej, odwiedza rocznie 6,5 mln osób.

W konferencji prasowej udział wziął podsekretarz stanu w MKiDN Paweł Lewandowski. Do Padwy przyjechał jako reprezentant resortu, który na konserwację malowideł ściennych Tadeusza Popiela (1863-1913) - zdobiących kaplicę świętego Stanisława, czyli Kaplicę Polską - przekazał 320 tys. zł, czyli 75 tys. euro. Zwrócono uwagę, że prace, które przywróciły blask temu ważnemu miejscu, zostały przeprowadzone i ukończone w roku obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Lewandowski przybyłym do kaplicy polskim i włoskim dziennikarzom powiedział, że jest ona "dowodem liczącej co najmniej 800 lat polskiej obecności w Padwie". Nawiązując do zbliżającego się 800-lecia Uniwersytetu Padewskiego, wiceminister dodał: "Mam nadzieję, że zaznaczymy tę naszą obecność w sposób bardzo wyraźny". "Cieszę się, że mogliśmy brać udział w odnowieniu kaplicy dzięki polskim specjalistom, a także przede wszystkim osobistej decyzji wicepremiera i ministra kultury i dziedzictwa narodowego profesora Piotra Glińskiego" - dodał.

"To jest dowód na to, że państwo polskie dba o polską kulturę za granicą" - zapewnił wiceminister i zaznaczył, że poniedziałkowe oddanie kaplicy po konserwacji nie byłoby możliwe bez zaangażowania Muzeum Narodowego w Krakowie oraz nowej instytucji Polonika, która czuwa nad zachowaniem polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą. Prace prowadzono pod kierunkiem konserwatorki dzieł sztuki Elżbiety Barbary Lenart. "Od dawna wiedzieliśmy, że jest potrzeba przeprowadzenia prac w kaplicy, bo freski były naprawdę zniszczone" - powiedziała w rozmowie z PAP.

"Zniszczenia były wielorakie; spowodowane przez wilgoć, zanieczyszczenie powietrza, a do tego dochodziły jeszcze skutki trzęsienia ziemi. To wszystko sprawiło, że kaplica wymagała interwencji" - dodała Lenart i poinformowała, że starania o wyasygnowanie pieniędzy na ten cel trwały kilka lat.

"Kiedy zbliżała się setna rocznica odzyskania niepodległości, nie było już wątpliwości, że te prace zostaną wykonane" - podkreśliła konserwatorka dzieł sztuki. Wyjaśniła też, że prace konserwacyjne trwały od lipca tego roku. "Malowidła Popiela są doskonałe. Był on tak świetnym malarzem, że można było mieć tylko tremę przed jego kunsztem. To, co dodaliśmy, to jedynie rekonstrukcja całkowicie zniszczonego przez zasolenie malowidła" - dodała mieszkająca we Włoszech konserwatorka.

Kaplica świętego Stanisława powstała staraniem polskich studentów w Padwie na początku XVII wieku. Patriotyczne, nawiązujące do polskiej historii i tradycji religijnej malowidła ścienne Popiela w kaplicy powstały w czasie wielkiej renowacji wnętrza bazyliki pod koniec XIX wieku.

Ukończone w 1900 roku freski Popiela zostały przyjęte entuzjastycznie. Malarz otrzymał następne zamówienia na dzieła sakralne w Polsce i we Włoszech. Środkowa część malowideł dedykowana jest świętemu Stanisławowi. Widnieją tam też wizerunki Matki Bożej Częstochowskiej i Ostrobramskiej w otoczeniu aniołów i świętych. Artysta namalował św. Kingę, św. Kazimierza, św. Wojciecha, św. Jana Kantego, św. Jadwigę Śląską. Ponadto widnieje tam herb Polski, Litwy i Rusi, a także postacie św. Jozafata Kuncewicza, św. Jana z Dukli, św. Stanisława Kostki i św. Jacka Odrowąża.

Na błękitnym sklepieniu z gwiazdami znajduje się herb Rzeczypospolitej, a także herby polskich miast i regionów. Jest też m.in. popiersie króla Jana III Sobieskiego. Jedna z tablic dedykowana jest księdzu Ignacemu Skorupce, kapelanowi Wojska Polskiego, który zginął pod Ossowem podczas Bitwy Warszawskiej 14 sierpnia 1920 roku. Jest również tablica z 1946 roku przypominająca walki II Korpusu Polskiego we Włoszech. Umieścili ją żołnierze 6. Lwowskiej Brygady Piechoty. 

W ubiegłym roku kompleksowej konserwacji i restauracji poddano znajdujący się w bazylice nagrobek Stefana Ubaldiniego de Ripa z 1621 roku i epitafium Stanisława Friznekiera z 1690 roku. Równocześnie przeprowadzone zostały badania stratygraficzne i fizyko-chemiczne przy malowidłach ściennych Tadeusza Popiela w Kaplicy Polskiej, freskach i tablicach z 1607 r., znajdujących się wokół pierwszego ołtarza polskiego i przy metalowej kracie pierwotnie znajdującej się w absydzie Kaplicy Polskiej, a obecnie zdemontowanej i przechowywanej na terenie bazyliki.

Konserwacje i badania, które nadzorowało Muzeum Narodowe w Krakowie, były możliwe dzięki dotacji z MKiDN. Wykonawcą prac była konserwator dzieł sztuki Elżbieta Barbara Lenart. W latach ubiegłych nadzór nad pracami w kaplicy prowadzili m.in. specjaliści z Muzeum Narodowego w Warszawie. Projekt realizowany był w ramach dotacji celowej MKiDN "Polskie ślady w Padwie i Wenecji Euganejskiej". Wykonano też prace konserwacyjne nagrobka Erazma Kretkowskiego na dziedzińcu przyklasztornym i dwóch wieloelementowych monumentów nagrobnych Adama Żalińskiego i Mikołaja Ponętowskiego we wnętrzu bazyliki. Nagrobek Kretkowskiego, uważany za znakomite dzieło późnorenesansowej rzeźby włoskiej, zafundowała polska grupa humanistów przebywających w Padwie w XVI wieku, a dedykację napisał Jan Kochanowski. Pierwotny pomnik kasztelana gnieźnieńskiego został zdekompletowany w końcu XIX wieku.

Budowę bazyliki franciszkanie rozpoczęli w 1232 roku, rok po śmierci swego współbrata świętego Antoniego, który mieszkał w Padwie pod koniec życia i tam zmarł. W świątyni przechowywane są jego relikwie - język i szczęka. Liczne polskie pamiątki w Padwie przypominają o tym, że miasto było zawsze celem naukowych i religijnych podróży z Polski.

Na tamtejszym uniwersytecie, założonym w 1222 roku, studiowało wielu Polaków, więcej niż na innych uczelniach w Italii. Polacy byli tam nie tylko studentami, ale i rektorami, profesorami i zwierzchnikami wydziałów. W Padwie studiowali m.in. Mikołaj Kopernik czy Jan Kochanowski. Kanclerzem Uniwersytetu Padewskiego był Jan Zamoyski. Po południu w bazylice odprawiona zostanie msza i odbędzie się uroczystość poświęcenia odrestaurowanej Kaplicy Polskiej. W czasie prezentacji prac jeden z włoskich franciszkanów z bazyliki św. Antoniego nazwał kaplicę "małym sanktuarium w wielkim sanktuarium".

Podczas poniedziałkowych uroczystości wiceminister Lewandowski odznaczy ojca Sylwestra Bartoszewskiego, penitencjariusza polskiego przy bazylice Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter