29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Polska czeka

Ocena: 0
2112

– Widok rozśpiewanej i uśmiechniętej młodzieży, która żyje w przyjaźni z Jezusem, dla wielu z nas może być przebudzeniem i bodźcem do zmian – mówi w rozmowie z "Idziemy" bp Damian Muskus OFM

Z bp. Damianem Muskusem OFM, przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, rozmawia Sylwia Gawrysiak

 

Do Światowych Dni Młodzieży już tylko ponad miesiąc. Czy Komitet Organizacyjny może spać spokojnie?

Oczywiście, że nie możemy i nie będziemy spać spokojnie. Przed nami najgorętszy czas bezpośrednich przygotowań. Pracy jest wciąż dużo w każdym obszarze organizacji. Przygotowujemy tereny wydarzeń centralnych: Błonia i Campus Misericordiae, i te prace widać gołym okiem. Praca wre również w obu sanktuariach: Bożego Miłosierdzia i św. Jana Pawła II, gdzie młodzi w grupach będą odbywać jubileuszową Pielgrzymkę Miłosierdzia. Przygotowywane są konfesjonały do Stref Pojednania, z maszyn drukarskich schodzą publikacje do Plecaka Pielgrzyma, drukowane są talony żywieniowe, plecaki rozwożone do miejsc zakwaterowania młodych. Trwa wizytacja miejsc katechez i kompletowanie listy biskupów-katechistów, którzy będą je głosić. Dopinane są szczegóły celebracji liturgicznych i scenariusze spotkań. Trwają próby chóru i orkiestry. Proszę mi wierzyć, jeszcze długo mógłbym wymieniać zadania, którymi się na bieżąco teraz zajmujemy.

 

Ostatnio do rządu i szefów służb został złożony plan zabezpieczenia imprezy. Jakie rozwiązania w nim zaproponowano? Czy możemy – mówię o uczestnikach ŚDM – czuć się bezpieczni?

Trudno ten materiał streścić w kilku słowach, gdyż zawiera bardzo szczegółowe rozwiązania takich kwestii jak bezpieczeństwo, ochrona zdrowia i życia pielgrzymów i samego Ojca Świętego, zaangażowanie poszczególnych służb: wojska, policji, straży, przeciwdziałanie przeróżnym dającym się przewidzieć zagrożeniom. Zresztą plan został zaprezentowany podczas wyjazdowego posiedzenia rządu z udziałem mediów w Krakowie i opinia publiczna miała okazję się z tymi rozwiązaniami zapoznać dość gruntownie. Myślę, że generalny wniosek nasuwa się sam: możemy czuć się bezpiecznie, bo zostały wyeliminowane wszelkie potencjalne źródła ryzyka. Oceniamy, że uczestnicy ŚDM przeżyją w Krakowie piękne i niezakłócone chwile. Rzecz jasna, w miarę możliwości każdy z pielgrzymów, ale nade wszystko opiekunowie grup, wolontariusze, księża i służby porządkowe winni odpowiedzialnie traktować temat bezpieczeństwa, bo wiele tutaj zależy także od naszej osobistej roztropności, czujności i uwagi.

 

Jak są szacowane koszty organizacji ŚDM? I jakie przewidywane zyski?

To oczywiście ważny temat, ale wolałbym, abyśmy na kilka tygodni przed spotkaniem młodych odsunęli go na chwilę na bok i skupili się na tym, co naprawdę jest teraz najistotniejsze, czyli na oczekiwaniu i gruntownym przygotowaniu duchowym na wszystko, co dla młodzieży świata i dla nas jako gospodarzy ŚDM przygotował Pan Bóg. Proszę mnie dobrze zrozumieć. Nie unikam tego pytania, o czym świadczy fakt, że niedawno zleciłem przygotowanie szacunkowego raportu, który udostępnimy opinii publicznej. Sądzę jednak, że rozpatrywanie ŚDM w kategoriach kosztów i zysków właśnie teraz, gdy powinniśmy już cieszyć się bliską perspektywą tego historycznego wydarzenia, powoduje, że możemy tę perspektywę stracić z oczu. A to bardzo ważne, by teraz właśnie na niej się skoncentrować.

 

To pierwsza wizyta papieża Franciszka w naszym kraju. Który z punktów papieskiej wizyty Ksiądz Biskup uważa za najważniejszy?

Ojciec Święty przyjeżdża na spotkanie z młodymi, które ma swój rytm i dynamikę, i dlatego trudno powiedzieć, że któryś z punktów wizyty papieża jest ważniejszy, a inny mniej ważny. Są tu duże celebracje i kameralne spotkania. Wszystkie one składają się w pewną logiczną całość i z pewnością nie podejmę się wyróżnienia któregokolwiek z nich.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter