4 czerwca
czwartek
Kwiryny, Franciszka
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Polska bardziej "browarna" niż solidarna

Ocena: 0
590

– Nadużywanie alkoholu w Polsce jest przerażające, grozi wielką narodową katastrofą. Stajemy się coraz bardziej wyznawcami proalkoholowej mentalności. Polska jest bardziej „browarna” niż solidarna – ubolewa bp Tadeusz Bronakowski.

fot. PAP/Rafał Guz

Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości poinformował we wtorek w sekretariacie Episkopatu o głównych założeniach Narodowego Kongresu Trzeźwości. Zaplanowano go na czerwiec (część modlitewna) i wrzesień (część studyjna). Pierwszą odsłonę wydarzenia wypełni Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości na Jasną Górę (17-18 czerwca). Część studyjna odbędzie się w Auli im. Roberta Schumana UKSW w Warszawie (21-23 września), a zwieńczeniem Kongresu będą uroczyste liturgie w świątyniach w całej Polsce w niedzielę 24 września.

Kongres poprzedzi 26 maja w Sejmie konferencja pt. „Odpowiedzialność posłów i senatorów, rządu i samorządów za trzeźwość Narodu” z udziałem parlamentarzystów, samorządowców i przedstawicieli rządu.

O zbliżającym się Kongresie będzie można zaczerpnąć informacji w tzw. stacjach kongresowych w całej Polsce, m.in. w miejscach znanych z modlitewnego krzewienia postaw trzeźwościowych, jak Miejsce Piastowe, Święta Lipka czy Niepokalanów.

Hasłem Narodowego Kongresu Trzeźwości będą słowa "Ku trzeźwości Narodu. Odpowiedzialność rodziny, Kościoła, państwa i samorządu". Celem Kongresu jest ograniczenie spożycia alkoholu, ale także promocja trzeźwości i abstynencji.

– Pamiętajmy, że przed nałogiem alkoholizmu rodziny chronią się przede wszystkim miłością, Kościół – prowadzeniem do Jezusa Chrystusa, szkoły – mądrymi programami wychowawczymi i profilaktycznymi, a władze rządowe i samorządowe – stanowieniem dobrego prawa i jego egzekwowaniem – wyjaśnił bp Bronakowski.

– Nadużywanie alkoholu w Polsce jest przerażające, grozi wielką narodową katastrofą. Zupełnie niezrozumiały jest fakt reklamy czwartego pod względem siły działania narkotyku, jakim jest alkohol. Skandalem jest jego tak wielka dostępność fizyczna i ekonomiczna – powiedział przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości.

Jak dodał, Polacy stają się coraz bardziej wyznawcami proalkoholowej mentalności. – Polska jest coraz bardziej „browarna” niż solidarna – stwierdził z ubolewaniem.

Dlatego rok 2017 „ma być czasem prawdziwej troski o trzeźwość naszej Ojczyzny, rokiem obudzenia się Polaków ku prawdziwej wolności”.

Zdaniem przewodniczącego Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości, nie trzeba bać się potężnego alkoholowego lobby, ale też nie można biernie przyglądać się zjawisku nadużywania alkoholu, zwłaszcza wśród polskich rodzin.

– Przez alkohol naprawdę cierpią miliony, także osoby najbardziej bezbronne, czyli dzieci doświadczające przemocy, a jest ich w Polsce około 1,5 mln – poinformował bp Bronakowski.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 czerwca

Czwartek, IX Tydzień zwykły
+ święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana
Czuwajcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie; duch wprawdzie ochoczy, ale ciało słabe
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Rdz 22,9-18 lub Hbr 10,4-10; Ps 40,7-11b.17; Mt 26,36-42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter