25 maja
piątek
Grzegorza, Urbana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Polscy biskupi przy grobie św. Jana Pawła II

Ocena: 0
605

Przybyli z pielgrzymką narodową polscy biskupi pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego odprawili dzisiaj w bazylice św. Piotra Mszę św. przy grobie św. Jana Pawła II.

20161020 15:18
episkopat.pl, lk, aw / Watykan (KAI), sg

Wspólnie z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski przy grobie papieża Polaka modlili się m.in. bp Adam Bałabuch i bp Łukasz Buzun.

Po porannej Eucharystii abp Gądecki podkreślił, że dla zdążających do Rzymu wiernych z Polski będą to bardzo ważne dni. Do Rzymu przybywa coraz więcej pielgrzymów. – Wszystkich oczekujemy serdecznie, witamy i cieszymy się z obecności każdego – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, który w Rzymie jest od środy.

– Chciałbym pozdrowić wszystkich pielgrzymów, przybywających do Rzymu. To bardzo ważne dni, ponieważ chcemy podziękować Ojcu Świętemu za Rok Miłosierdzia, a także za 1050-lecie Chrztu Polski i Światowe Dni Młodzieży. Poza tym z pewnością jest wiele innych tytułów do podziękowania bardziej osobistych, ale te społeczne kumulują się w trzech podstawowych. Jedni pielgrzymi dotarli już do Rzymu, inni są w drodze, wszystkich podejmujemy serdecznie w Rzymie i cieszymy się z obecności każdego - powiedział abp Gądecki.

Jak zaznaczył, papież Franciszek "wprowadził nas już w ducha pielgrzymki, wspominając na audiencji środowej postać bł. ks. Jerzego Popiełuszki, wskazując jego zasługi dla Kościoła w Polsce i polskiego społeczeństwa". – Cieszymy się bardzo, że kilka tysięcy ludzi ruszyło na Rzym; że choć przez chwilę będzie mogło uczestniczyć w nawiedzeniu bazylik, które są zazwyczaj na szlaku pielgrzymek, zaś w sobotę wezmą udział w audiencji papieskiej, a w niedzielę we Mszy św., której będzie przewodniczył kard. Grocholewski. Potem w grupach diecezjalnych będą celebrowane Msze św. i modlić się razem za naszą Ojczyznę, powodzenie każdego z osobna i żeby duch chrześcijański w Polsce nie zaginął – zapowiedział abp Gądecki.

Wśród przybyłych biskupów jest także m.in. metropolita lubelski abp Stanisław Budzik. – Przede wszystkim będziemy dziękować za wspaniałe dary Bożego Miłosierdzia w tym roku – powiedział o pielgrzymce, pozdrawiając pielgrzymów.

Serdecznie pozdrowił także wszystkim wiernych z archidiecezji lubelskiej. – Będziemy się modlić we wszystkich czterech bazylikach, przy grobie Jana Pawła II. Przede wszystkim będziemy dziękować za wspaniałe dary Bożego Miłosierdzia w tym roku, niezwykłym, naznaczonym szczególna łaską dla narodu polskiego, który przypomina sobie swój chrzest 1050 lat temu, który dziękuje Bogu za Rok Miłosierdzia, za wielkich apostołów miłosierdzia, za św. Faustynę, św. Jana Pawła II, za papieża Franciszka, który tak pięknie nawiązał do dziedzictwa św. Jana Pawła II i także za Światowe Dni Młodzieży, które były czasem szczególnej łaski dla całej Polski, dla wszystkich diecezji, także dla naszej archidiecezji lubelskiej. Wspominamy te piękne przeżycia i dziękujemy za nie Bogu w imieniu całego narodu, gdyż jest to pielgrzymka narodowa. Pamiętamy o wszystkich w modlitwie – powiedział abp Budzik.

W dniach 20-23 października w narodowej pielgrzymce do Rzymu, będącą dziękczynieniem za wizytę papieża Franciszka w Polsce, Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia oraz 1050 lat obecności wiary chrześcijańskiej na ziemiach polskich, weźmie udział ok. 50 biskupów, 260 kapłanów i nawet 7 tys. wiernych.

Udział w pielgrzymce potwierdzili także marszałkowie Sejmu i Senatu. Prezydenta Andrzeja Dudę będzie reprezentować szefowa Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Sadurska.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły