19 czerwca
środa
Gerwazego, Protazego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Polonia czeka na kapłanów

Ocena: 0
278

Kapłan pracujący wśród polskich emigrantów po trochu sam staje się emigrantem - mówi bp Wiesław Lechowicz, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, w rozmowie Piotrem Kościńskim.

fot. BP KEP

Apeluje Ksiądz Biskup do księży, by zechcieli podjąć pracę wśród Polonii. Gdzie obecnie najbardziej brakuje kapłanów?

Na całym świecie około 2 tys. polskich księży ma zleconą misję pracy wśród Polonii. Oczywiście, w różnych krajach są i inni księża z Polski, a ponieważ znają język polski, są aktywni także w środowiskach polonijnych.

Jednak w zasadzie w każdym kraju europejskim są duże potrzeby, słyszę o nich od rektorów polskich misji katolickich, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech. Stąd moja prośba do kapłanów, aby jakiś czas swego kapłańskiego życia poświęcili, pracując wśród Polonii. Pomyślcie, przemódlcie i porozmawiajcie ze swoimi biskupami diecezjalnymi, być może Duch Święty poprowadzi was do pracy wśród Polonii.

Wypada w tym miejscu zacytować słowa św. Jana Pawła II, który podczas audiencji dla uczestników rzymskiego spotkania „Kraj – Emigracja” w 1990 r. powiedział: „Winniśmy wzmacniać naszą tożsamość narodową, nie wolno nam zapominać, kim jesteśmy i gdzie są nasze korzenie. Winniśmy czuć się zawsze jedną wspólnotą, niezależnie od tego, gdzie są nasze domy i miejsca pracy. Jesteśmy odpowiedziami za rozwój naszej kultury i nauki, ale nie możemy też zapomnieć, że należymy do wielkiej wspólnoty narodów, że korzystamy z ich dorobku i osiągnięć. Inne narody też chcą ubogacać się, czerpiąc z naszego skarbca”.

Na czym polega specyfika duszpasterstwa polonijnego?

Każdy kapłan pracujący poza granicami kraju prowadzi życie, dzieląc los polskich emigrantów – i po trochu sam staje się emigrantem. Jako emigrant nie może liczyć na stabilizację – taką jak we własnym kraju. Jest to praca bardzo podobna do działalności misjonarzy. O ile w Polsce ksiądz działa w ramach parafii terytorialnych, o tyle za granicą musi z konieczności funkcjonować zupełnie inaczej. Albo pracuje w ramach parafii personalnej, albo w parafii miejscowej, ale zajmując się środowiskami polonijnymi.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 24 (713), 16 czerwca 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 30 czerwca 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 czerwca

Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli.

Dziś w Kościele: środa XI tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Romualda, opata
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 2 Kor 9,6-11; Ps 112 (111),1b-2.3-4.9; Mt 6,1-6.16-18.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)