22 stycznia
wtorek
Anastazego, Wincentego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Polacy modlili się na Wyspie Tyberyjskiej

Ocena: 0
766

– Człowiek, który liczy, że podczas modlitwy schowa się w kącie własnego szczęścia, jest w gruncie rzeczy zadufany w sobie – mówił w homilii prymas Polski, który przewodniczył dziś Mszy świętej w rzymskiej bazylice św. Bartłomieja.

2016-10-23 14:07
abd / KAI Rzym (KAI), mz
fot. Marcin Mazur / Episkopat.pl

W liturgii koncelebrowanej przez abp. Wojciecha Polaka, bp. Krzysztofa Wętkowskiego i kapłanów archidiecezji gnieźnieńskiej wzięła udział ok. 100-osobowa grupa gnieźnieńskich pielgrzymów, uczestniczących w Narodowej Pielgrzymce Polaków do Rzymu.

Eucharystia sprawowana była w bazylice św. Bartłomieja na Wyspie Tyberyjskiej, nazywanej Sanktuarium Nowych Męczenników. Decyzją Jana Pawła II, w tej świątyni przechowywane są relikwie męczenników XX wieku – katolików i przedstawicieli innych nurtów chrześcijańskich.

Do pamięci o współczesnych męczennikach nawiązał w dzisiejszej homilii abp Wojciech Polak. – Otoczeni jesteśmy ludźmi, którzy oddali swoje życie za Chrystusa. Prawda o męczennikach przemawia z tego miejsca w szczególny sposób. Począwszy od św. Bartłomieja, poprzez św. Wojciecha, aż po współczesnych męczenników. Kościół rodzi się na krwi męczenników, a Rzym w szczególny sposób to potwierdza – mówił prymas.

Nawiązując do postaci czczonego w tym miejscu patrona Polski, metropolita gnieźnieński przypomniał, że to właśnie z tej świątyni sprowadzono do ojczyzny relikwie świętego po kradzieży gnieźnieńskiego relikwiarza w 1923 r.

Abp Polak zachęcał do przeżywania osobistej modlitwy jako oczyszczenia serca poprzez spotkanie z Bogiem. Jako przykład takiej postawy podał inicjatywę październikowej modlitwy za uchodźców „Umrzeć z nadziei” i zachęcił do jej kontynuowania.

– Przez modlitwę wzywani jesteśmy do towarzyszenia i okazywania im bliskości. Dlatego ta właśnie modlitwa, która wyrywa nas z prywatnego własnego szczęścia i prowadzi w serca tych, którzy potrzebują pomocy, niech dziś tutaj szczególnie płynie – apelował. Z uznaniem mówił też o modlitwie i wsparciu, jakie ofiaruje uchodźcom wspólnota Sant'Egidio, która opiekuje się Bazyliką św. Bartłomieja.

Na zakończenie Mszy świętej przedstawiciel tej wspólnoty, Massimiliano Signifredi przekazał polskim pielgrzymom pozdrowienia i podziękowania za modlitwę w świątyni, która pierwotnie nosiła wezwanie św. Wojciecha.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
  

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -