28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pół wieku z ubogimi

Ocena: 0
3495

– Wspólnota zaczęła uczyć się integracji już u swoich początków, kiedy wyruszyliśmy do dzieci z rzymskich baraków. One też były obce. Zawsze trzeba pracować na rzecz integracji. Nie tylko syryjscy uchodźcy są wykluczeni. W naszych społeczeństwach jest coraz więcej kultury wykluczenia.

 

Matka wszelkiej biedy

Przekonana, że „wojna jest matką wszelkiej biedy”, Wspólnota Sant’Egidio angażuje się na całym świecie w inicjatywy na rzecz pokoju i pojednania. Od ponad 30 lat organizuje cykl „Ludzie i religie”. To międzyreligijne spotkania, odbywające się w duchu historycznej modlitwy w Asyżu, zainspirowanej w 1986 r. przez Jana Pawła II. Dwa z nich odbyły się w Polsce – w 1989 r. w Warszawie i w 2009 r. w Krakowie.

Modlitwa w intencji pokoju jest na stałe wpisana w duchowość Sant’Egidio. – Nasze pierwsze nabożeństwo dotyczyło wojny syryjskiej. Odbyło się po apelu papieża Franciszka w 2013 r. w rzymskokatolickiej katedrze św. Mikołaja – mówi Yuriy Lifanse, odpowiedzialny za Wspólnotę w Kijowie. – Po rewolucji na Ukrainie zorganizowaliśmy modlitwę na Majdanie, gdzie zginęło prawie sto osób. A potem zaczęliśmy modlić się w katedrze św. Aleksandra. Prosimy za wszystkie kraje dotknięte wojnami, konfliktami i przemocą. W nabożeństwach biorą udział przedstawiciele różnych Kościołów: katolicy różnych obrządków, prawosławni, protestanci. Słowa pokoju są bardzo ważne w kraju, gdzie toczy się wojna – zaznacza Yuriy. Podobne regularne modlitwy odbywają się na całym świecie.

Wspólnota prowadzi również mediacje pokojowe. Najbardziej znanym sukcesem Sant’Egidio jest porozumienie z 4 października 1992 r. kończące wojnę domową w Mozambiku, w której zginęło około miliona osób. W ostatnich latach wzrosło zaangażowanie Wspólnoty na rzecz zakończenia kilku innych konfliktów. W Rzymie podpisano 9 czerwca 2017 r. porozumienie polityczne ws. pokoju i pojednania narodowego w Republice Środkowoafrykańskiej, możliwe dzięki mediacji Sant’Egidio we współpracy z ONZ. Wspólnota jest aktywnie zaangażowana także w regionie Casamnce w Senegalu oraz w Sudanie Południowym, Libii i Iraku.

Praca Wspólnoty dla pokoju ma też swój polski akcent. Chodzi o odbywający się cyklicznie w Krakowie kongres „Młodzi Europejczycy dla świata bez przemocy”. W ubiegłorocznym – piątym już – spotkaniu, którego celem była edukacja i aktywizacja młodzieży do budowania społeczeństwa bez nienawiści, rasizmu i przemocy, udział wzięło ponad 500 osób z siedmiu krajów Europy Środkowo-Wschodniej: Ukrainy, Rosji, Czech, Słowacji, Rumunii, Węgier i Polski. Młodzi m.in. wysłuchali świadectwa Rity Prigmore, ofiary nazistowskich eksperymentów medycznych, i uczestniczyli w pielgrzymce do KL Auschwitz-Birkenau, zakończonej odczytaniem Apelu o Pokój.

 

Małe cuda

W Polsce Sant’Egidio działa w pięciu miastach: Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Chojnie i Szczecinie. Koncentruje się na regularnej pomocy i towarzyszeniu osobom ubogim i bezdomnym. Szczególnym wyrazem solidarności z nimi jest bożonarodzeniowy obiad. W minione święta do stołu ze Wspólnotą zasiadło w Polsce ponad tysiąc gości. Podobne obiady na całym świecie zgromadziły w sumie 240 tys. osób. Za polskie Wspólnoty odpowiada dziennikarka i autorka filmów dokumentalnych Magdalena Wolnik.

Od czerwca 2017 r. działa w Warszawie Szafa Przyjaciół z darmowymi ubraniami dla bezdomnych; fot. Anna Matlat/Wspólnota Sant’Egidio

Ludzie z Sant’Egidio powtarzają, że ich marzeniem jest, żeby ubodzy mieli coraz więcej przyjaciół, żeby zmieniało się – często bezduszne – oblicze naszych miast. I czasem się udaje. Do krakowskiej wspólnoty Sant’Egidio w środowy wieczór dołączyli ostatnio pracownicy jednej z tamtejszych korporacji, żeby na rozdawaniu ubogim kanapek spędzić swoją imprezę integracyjną. A do prowadzonej przez warszawską wspólnotę Szafy Przyjaciół – czyli magazynu z darmowymi ubraniami dla bezdomnych w lokalu udostępnionym przez parafię św. Teresy – przyjechały niedawno 33 pary nowiutkich zimowych butów. Taki efekt przyniosła zbiórka przeprowadzona w pewnej stołecznej korporacji.

Sant’Egidio to wspólnota wielkich miast, których przywilejem i przekleństwem jest anonimowość. Ale działa też w liczącej ok. 7 tys. mieszkańców Chojnie. Około dwudziestoosobowa grupa odwiedza regularnie DPS w Trzcińsku-Zdroju, w którym mieszkają osoby starsze oraz niepełnosprawne.

– Wspólnota pozwoliła mi zrozumieć, jak wielką wartością jest przyjaźń, i dała perspektywę spojrzenia na Kościół, jakiej inaczej nigdy bym nie poznała – mówi Beata Junosz, odpowiedzialna za Sant’Egidio w Chojnie. – Dała mi też odwagę, żeby czuć się obywatelem świata. Chojna jest maleńka, ale to nie znaczy, że tutaj żyją ludzie, którzy nie mają głosu. Mamy prawo bronić tego, co jest na świecie ważne.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka dziennikarstwa, etnologii i teologii. Od 2012 roku związana z tygodnikiem „Idziemy”. Należy do Wspólnoty Sant’Egidio.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter