26 września
niedziela
Wawrzynca, Kosmy, Damiana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pogrzeb śp. Matki Anicety Borowskiej - przełożonej generalnej Zgromadzenia Sióstr Loretanek

Ocena: 4.9
1598

W piątek, 10 września zmarła śp. siostra Aniceta Teresa Borowska. Od marca 2017 roku pełniła funkcję przełożonej generalnej Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej w Warszawie. Uroczystości pogrzebowe odbędą się  dniach 14-15 września.

Fot. Siostry Loretanki

Siostra Aniceta Borowska urodziła się 2 lutego 1950 roku na ziemi szczecińskiej. Była dziewiątą z kolei matką generalną zgromadzenia sióstr loretanek, które w 1920 roku założył bł. ks. Ignacy Kłopotowski. Wcześniej przez cztery lata posługiwała w Chicago w Stanach Zjednoczonych.

Do Zgromadzenia Sióstr Loretanek wstąpiła 5 sierpnia 1968 roku. Podczas obłóczyn do nowicjatu otrzymała imię zakonne Aniceta. Pierwszą profesję złożyła 15 sierpnia 1971r., a profesję wieczystą 15 sierpnia 1976 r.

W początkowych latach życia zakonnego podejmowała obowiązki przy dzieciach, w zakrystii, przez dłuższy okres była zaangażowana w apostolstwo w drukarni i wydawnictwie Sióstr Loretanek, gdzie pracowała jako linotypistka oraz zecerka. Od 1982 roku, przez sześć lat, pełniła funkcję przełożonej domu w Mińsku Mazowieckim podejmując równocześnie katechezę młodzieży w parafii Narodzenia NMP. W roku 1988 w domu generalnym w Warszawie objęła pracę księgowej w Wydawnictwie Sióstr Loretanek. Na Kapitule w 1993 roku została wybrana na ekonomkę generalną i zadanie te pełniła przez sześć lat. Po kolejnej kapitule w 1999 roku przez sześć lat pełniła obowiązki asystentki generalnej i równocześnie sekretarki generalnej. Od 2005 roku była przez dwie 3-letnie kadencje przełożoną domu w Warszawie Rembertowie. Kolejną jej posługą była praca w kancelarii parafialnej w Augustowie, a z końcem grudnia 2012 roku rozpoczęła pracę w Centrali Radia Maryja w Chicago w USA.

Od marca 2017 roku pełniła urząd przełożonej generalnej Zgromadzenia Sióstr Loretanek. Kontynuując rozpoczętą przez poprzedniczki duchową formację Sióstr Loretanek oraz przygotowania do 100-lecia powstania Zgromadzenia, przeprowadziła je przez obchody roku jubileuszowego. 31 lipca 2021 r. cieszyła się z ostatniego akcentu tych obchodów, jakim była konsekracja kościoła w Sanktuarium maryjnym w Loretto. 15 sierpnia 2021 r. przeżywała jubileusz 50-leia swoich ślubów zakonnych.

Jej śmierć jest wielkim szokiem dla całej wspólnoty zakonnej. Dla całego zgromadzenia jest to ogromne przeżycie. Do ostatnich chwil była bardzo czynna, pracowita. Zgromadzenie przeżywało ostatnio jubileusz 100-lecia istnienia. Matka przez cały rok bardzo czynnie występowała w różnych placówkach, gdzie pracują siostry, by podzielić się tą historią zgromadzenia.

– mówi siostra Klara Bielecka, loretanka.

Wspominając swoją przełożoną, siostra Klara podkreśla jej odwagę i pracowitość.

Była człowiekiem ogromnie pracowitym i jednocześnie odważnym. Nie bała się nowych wyzwań i nowych zadań. Bardzo szybko adoptowała się do nowych obowiązków, do nowego środowiska. I zawsze tak twardo, mocno do przodu. Była zatroskana o rozwój zgromadzenia, żeby rzeczywiście żyło ono na chwałę Pana Boga.

– dodaje s. Klara.

Siostra Aniceta Borowska zmarła w wieku 71 lat.

 Zgromadzenie Sióstr Loretanek gorąco prosi o modlitwę za zmarłą Matkę Anicetę i zaprasza na uroczystości pogrzebowe, które będą przebiegać według następującego porządku:

WTOREK, 14 września 2021 r.

- katedra pw. św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w Warszawie na Pradze (modlitwy przy trumnie):

  • godz. 15.30 – Modlitwa różańcowa
  • godz. 16.00 – Msza święta żałobna

ŚRODA, 15 września 2021 r.

- Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto:

  • godz. 11.30 – Modlitwa brewiarzowa, po niej modlitwa różańcowa,
  • godz. 13.00 – Msza Święta pogrzebowa pod przewodnictwem ks. bp. Romualda Kamińskieg.

Po Eucharystii ciało Zmarłej śp. Matki Anicety zostanie złożone na miejscowym cmentarzu zakonnym.

Wieczny odpoczynek racz jej dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj jej świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 26 września

XXVI Niedziela zwykła
Słowo Twoje, Panie, jest prawdą,
uświęć nas w prawdzie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mk 9,38-43.45.47-48
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Powołani (komentarz "Idziemy")

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarze

- Reklama -

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter