23 maja
poniedziałek
Iwony, Dezyderego, Kryspina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pogrzeb śp. Huberta Kaczmarskiego 8 stycznia

Ocena: 0
563

W poniedziałek, 28 grudnia 2020 roku, w wieku 69 lat, zmarł śp. Hubert Jerzy Kaczmarski. Mieszkał w Parafii Bożego Ciała na Kamionku. Był dziennikarzem akredytowanym w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej w Rzymie, rzecznikiem prasowym ATK i UKSW, rzecznikiem UKSW ds. kontaktów z Kościołami i innymi związkami wyznaniowymi.

Fot. Diecezja warszawsko-praska

Starszy wykładowca na Wydziale Teologicznym ATK i UKSW, także lektor jęz. łacińskiego; obszarem jego badań była episkopologia.

Autor książek (m. in. Poczet Prymasów Polski, Fatima a Papieże, Kochać i być kochanym) oraz blisko 200 artykułów popularnonaukowych i publicystycznych.

Znawca historii Warszawy, diecezji warszawsko-praskiej, Kamionka. W tym zakresie jest współautorem monografii  O parafii i konkatedrze na Kamionku; redagował monografie: Maria vincit. Dwudziestopięciolecie posługi pasterskiej Księdza Biskupa Zbigniewa Józefa Kraszewskiego oraz Ks. bp Zbigniew Józef Kraszewski, Maryja zwycięża. Także w tej dziedzinie publikował liczne artykuły popularne i naukowe.

Wyróżniony: Srebrnym Krzyżem Zasługi (1986), Medalem Złotym za długoletnią służbę (2009), wielokrotnie nagradzany nagrodami rektorskimi. Od 1974 roku związany z Polskim Towarzystwem Filologicznym. Był członkiem grupy inicjatywnej dla powstania Towarzystwa Uniwersyteckiego Fides et Ratio (2004) i sekretarzem Zarządu FeR od 2005 roku.

Od ponad 50 lat był ministrantem. Należał do grupy pierwszych w Polsce 54 świeckich lektorów, uroczyście promowanych 15 maja 1969 roku przez bpa Bronisława Dąbrowskiego w kościele św. Krzyża w Warszawie. Od 1971 roku świecki ceremoniarz.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 8 stycznia 2021 roku, w Parafii Bożego Ciała – konkatedrze MB Zwycięskiej (ul. Grochowska 365, Warszawa).

Msza Święta pogrzebowa zostanie odprawiona o godzinie 11.00.

Po niej nastąpi złożenie ciała Zmarłego w grobie rodzinnym na cmentarzu w Marysinie Wawerskim.

Polecamy śp. Huberta Jerzego Kaczmarskiego Opatrzności Bożej, prosimy o modlitwę w jego intencji.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 maja

Poniedziałek, VI Tydzień Wielkanocny
Niech święci cieszą się w chwale, *
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 15,12-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter