24 kwietnia
środa
Horacego, Feliksa, Grzegorza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Podwójny jubileusz w Aninie

Ocena: 0
1113

W niedzielę 28 maja w warszawskim Aninie abp Henryk Hoser SAC przewodniczył Mszy świętej, która była kulminacyjnym punktem obchodów 25-lecia poświęcenia kościoła Matki Bożej Królowej Polski oraz 75-lecia powstania parafii.

fot. Jacek Kalinowski

Dostojnego gościa powitał ks. Marek Doszko – proboszcz parafii.

W słowie wstępnym abp Hoser nawiązał do przypadającej w tym dniu Uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego. – Każde święto, każda uroczystość, jest dla nas wezwaniem do tego, by wznosić się ku górze, by unosić się do tych wysokości, które Jezus nam wskazuje – wskazał.

W homilii ordynariusz warszawsko-praski przypomniał, że uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego zamyka okres Chrystofanii. Przez 40 dni po zmartwychwstaniu Jezus ukazywał się swoim uczniom. Chociaż widziały go nieliczne osoby, były to spotkania bardzo wstrząsające, bulwersujące, ponieważ widziały Go zmartwychwstałego, żywego, ze śladami męki.

Abp Hoser mówił, że niedzielna uroczystość jest źródłem radości i wdzięczności za anińską parafię, która została erygowana 1 czerwca 1942 roku przez bp. Stanisława Galla. Jej pierwszym proboszczem został ks. Piotr Pieniążek. – Najpierw powstała tu niewielka kaplica, której w latach lat 50. nie można było przebudować na kościół. Dom parafialny został skonfiskowany przez dzierżawę przymusową, tak jak mówiło wtedy prawo i powstało w nim kino Wrzos. Tysiąclecie Chrztu Polski (1966) było inspiracją do tego, by parafia została wyposażona w nową świątynię. Obecny budynek kościoła jest wykonany według projektu inż. arch. Zygmunta Stępińskiego – dodał kaznodzieja.

– Tak jak pierwsza kaplica wspominała męczeństwo Polaków poległych w dwóch bitwach wawerskich podczas Powstania Listopadowego, również ta świątynia przypomina o ofiarach mordu dokonanego na ludności Wawra i Anina 27 grudnia 1939 r. Niemcy zaczęli wojnę nie tylko od bombardowań, ale też od masowych rozstrzeliwań, mordów ludności cywilnej – przypomniał abp Hoser.

Przywołał także postać ks. Wiesława Kalisiaka, proboszcza, który przez 30 lat posługiwał w tej parafii i doprowadził do konsekracji kościoła, która odbyła się 13 czerwca 1992 r. Było to kilka miesięcy po utworzeniu diecezji warszawsko-praskiej. – Aktu konsekracji dokonał Prymas Polski kard. Józef Glemp w obecności pierwszego ordynariusza naszej diecezji, biskupa seniora Kazimierza Romaniuka – mówił abp Hoser. – Dzisiaj ta świątynia jest oprawą Kościoła Żywego, Kościoła, który my tworzymy, Kościoła ludności Anina, która nie ma odległej historii – podkreślił.

Po zakończeniu Mszy świętej abp Hoser przeniósł w procesji Najświętszy Sakrament do nowego tabernakulum, znajdującego się w kaplicy w podziemiu kościoła. Dokonał też aktu jego poświęcenia. Najświętszy Sakrament można będzie adorować od poniedziałku do piątku w godz. 8.30 – 18.00.

Następnie wierni bawili się na Anińskim Pikniku Jubileuszowym, który rozpoczął się od odtańczenia Poloneza na placu przy kościele. Trzeba przyznać, że wykonanie tego tradycyjnego polskiego tańca mogłoby konkurować z tym znanym z filmu "Pan Tadeusz". Kontynuacją zabawy tanecznej były rodzinne warsztaty tańców łatwych i przyjemnych. W czasy dobrej polskiej piosenki przenosił zgromadzonych Wiesław Kowalski. Dużym zainteresowaniem cieszyły się występy dziecięcych zespołów i orkiestr z Anina czy Pragi. Ciekawostką była promocja książki napisanej przez parafian o ich dotychczasowych duszpasterzach. Były też liczne atrakcje sportowe, spotkania z anińskimi pisarzami (tzw. Osiedle Poetów), warsztaty graffiti, zwiedzanie kościoła. Z nostalgią można było powspominać perełki polskiej motoryzacji – skutery Osa. Ok. godziny 15.30 wystąpił Daniel Zakościelny.

Obchody jubileuszowe zakończyła wspólna modlitwa w kaplicy adoracji.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawował tygodnik "Idziemy".

GALERIA

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, ojciec, dziennikarz-współpracownik tygodnika Idziemy, absolwent WSKiMS im. J. Giedroycia. Uczestnik wielu pielgrzymek papieskich, lektor w Parafii św. Brata Alberta w Warszawie-Wesołej. W "Idziemy" od 2006 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter