16 kwietnia
wtorek
Kseni, Cecylii, Bernardety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Podsumowanie roku abp. Hosera

Ocena: 0
1741

Obchody Roku Życia Konsekrowanego, synod o rodzinie, początek Jubileuszu Miłosierdzia – to najważniejsze, zdaniem abp Henryka Hosera SAC wydarzenia kończącego się 2015 r.

2015-12-31 13:44
aw / Warszawa (KAI), sg
fot. Michał Ziółkowski/Idziemy

W rozmowie z KAI biskup warszawsko-praski wskazał najważniejsze wydarzenia w przyszłym roku i skomentował problem migrantów, który jest zadaniem dla całego kontynentu.

Publikujemy wypowiedź abp Henryka Hosera SAC:

W Kościele najbardziej nośnymi wydarzeniami były obchodu Roku Życia Konsekrowanego, który nie docierał do świadomości najszerszych kręgów odbiorców, ale był bardzo ważny w życiu Kościoła, bo dotyczy jego części charyzmatycznej, czyli tej, która szybko reaguje na oddziaływanie Ducha Świętego. Innym bardzo ważnym wydarzeniem był synod, poświęcony rodzinie – to wręcz dominujący temat minionego roku, znak, że rodzina jest w centrum oraz wskazanie priorytetów – działań apostolskich, duszpasterskich, misyjnych w Kościele.

Zainaugurowany został również Jubileusz Miłosierdzia, w diecezjach otwarto bramy. Ważne były wizyty Ojca Świętego w krajach Afryki i Ameryki Południowej – papież odwiedza ubogie regiony świata i jest to dla bardzo istotne wydarzenie.

W skali europejskiej ważnym wydarzeniem jest pojawienie się fali uchodźców i dyskusje jak reagować, bo ich jeszcze nie przyjęliśmy. To problem Europy, wyzwanie dla całego kontynentu i Kościołów lokalnych. Niewątpliwie jest to wydarzenie bardzo ważne, które determinuje przyszłość Europy. Musimy się z tym zadaniem zmierzyć w najbliższej przyszłości.

Co do Kościoła w Polsce, odbyły się obchodu wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Dachau, w którym w czasie II wojny światowej byli więzieni polscy kapłani i który stał się miejscem kaźni kilku męczenników. A na jesieni obchodziliśmy 50. rocznicę orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich. Obchody miały miejsce w Rzymie, w Polsce i w Niemczech. To bardzo ważny, modelowy przykład budowania chrześcijańskich, kościelnych relacji w Europie i przechodzenia nad konfliktami historycznymi w celu pojednania się i współpracy, odbudowania wzajemnego zaufania i przebaczenia. 

Bardzo ważnym wątkiem – i roku ubiegłego i najbliższego półrocza – to przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Krakowie, a wcześniej w diecezjach. Niezbędna jest do tego koordynacja działań i mobilizacja każdej parafii, diecezji, dobra praca sekretariatów ŚDM, a także władz cywilnych.

Przygotowujemy się także do 1050. rocznicy Chrztu Polski, które będą okazją do autorefleksji, w jakim punkcie jesteśmy i do zadania pytania o najbliższą przyszłość naszej wspólnoty.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 kwietnia

Wtorek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem życia.
Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 30-35
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter