6 grudnia
środa
Mikołaja, Jaremy, Emiliana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Podsumowanie Orszaków Trzech Króli

Ocena: 0
794

W sobotę w Domu Arcybiskupów Warszawskich odbył się Ogólnopolski Zjazd Orszaków Trzech Króli 2017, w czasie którego podsumowano tegoroczne uliczne obchody Uroczystości Objawienia Pańskiego. W spotkaniu wzięło udział blisko 200 organizatorów orszaków z 53 polskich miast.

fot. Jacek Kalinowski

Zjazd prowadził Piotr Giertych z Rady Programowej Orszaku Trzech Króli. Barbara Trzeciak – wiceprzewodnicząca Fundacji omówiła orszak warszawski. Wśród prelegentów z pozostałych części Polski znaleźli się salezjanka s. Maria Bihun i ks. Wojciech Buźniak z miejscowości Wołów. Z wystąpień przebijała konkluzja, że idea i przygotowania do orszaków jednoczą ludzi ponad wszelkim podziałami.

W tym roku Orszaki Trzech Króli przeszły ulicami 515 polskich miast, a transmisję na żywo ze stołecznych obchodów obejrzało w TVP 1,5 mln widzów. Idea ma już zasięg międzynarodowy, obejmuje dziewięć państw z czterech kontynentów.

Około południa do uczestników zjazdu dołączył kard. Kazimierz Nycz. Z okazji niedawnych imienin metropolicie warszawskiemu odśpiewano "Sto lat", a kilka delegacji złożyło mu życzenia.

Kard. Nycz wyraził radość z faktu, że w Warszawie spotkali się przedstawiciele ponad pół tysiąca miast, w których organizowane były orszaki. Podkreślił, że przez ostatnie dziesięć lat zbudowano dzieło, które przetrwa i stanie się nowym elementem obchodów uroczystości z 6 stycznia, o wymiarze religijnym, kulturalnym, ewangelizacyjnym. – Dziesięć lat to już spora tradycja. Jest tendencja wzrostowa, przybywa miast, przybywa ludzi, którzy to organizują. Jesteśmy u początku, ale jest to tradycja zakorzeniona – dodał metropolita warszawski. Przypomniał także zasługi Jerzego Kropiwnickiego w dążeniu do tego, aby święto Trzech Króli było dniem wolnym od pracy.

W drugiej części zjazdu przedstawiciele miast otrzymali pamiątkowe dyplomy, a potem odbyli spacer trasą pierwszego orszaku, który odbył się w Warszawie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, ojciec, dziennikarz-współpracownik tygodnika Idziemy, absolwent WSKiMS im. J. Giedroycia. Uczestnik wielu pielgrzymek papieskich, lektor w Parafii św. Brata Alberta w Warszawie-Wesołej. W "Idziemy" od 2006 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 grudnia

Środa, I Tydzień adwentu
Oto Pan przyjdzie, aby lud swój zbawić.
+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 4, 18-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna przed Niepokalanym Poczęciem NMP: 29 XI-7 XII
+ Nowenna do św. Jana od Krzyża

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter