23 czerwca
niedziela
Wandy, Zenona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Podsumowanie minionego roku formacji misyjnej w Polsce

Ocena: 0
596

Misjonarze, których miałem okazję odwiedzić w Kongo Brazzaville i w Angoli, wyrażali wielką wdzięczność Kościołowi w Polsce, który wspiera ich posługę misyjną modlitwą oraz materialnie i finansowo – powiedział bp Jan Piotrowski, rozpoczynając spotkanie Komisji Episkopatu ds. Misji. Podczas obrad, które miały miejsce 13 marca na Uniwersytecie kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, podsumowano rok formacji i animacji misyjnej w Polsce.

Fot. Tomasz Szyszka SVD

W 10. rocznicę wyboru papieża Franciszka, 13 marca 2023 r., przed rozpoczęciem 394. Zebrania Planarnego Konferencji Episkopatu Polski, członkowie Komisji Episkopatu ds. Misji i jej konsultorzy, w auli Uniwersytetu kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, podsumowali miniony rok formacji i animacji misyjnej w Polsce.

Komisja przyjęła sprawozdanie z działalności agend Komisji Misyjnej: Centrum Formacji Misyjnej, MIVA Polska oraz Dzieła Pomocy „Ad Gentes”. Zwrócono uwagę na to, że mimo trudnej sytuacji ekonomicznej spowodowanej koronawirusem oraz inflacją, ofiarność wiernych świeckich i duchowieństwa na misje nie zmalała. Ludzie coraz bardziej rozumieją potrzebę pomagania misjonarzom w ich posłudze. Informacje z misji ukazujące dzieła charytatywne, edukacyjne, medyczne i ewangelizacyjne, między innymi dzięki mediom publicznym i katolickim docierają do szerokiego grona wiernych. To owocuje modlitwą oraz hojnością serca.

Bp Jan Piotrowski podziękował za włączenie się wszystkich w animację misyjną 6 stycznia oraz w II niedzielę Wielkiego Postu, Niedzielę „Ad Gentes”. Analizując koszty działalności agend misyjnych, Komisja zwróciła uwagę na to, że koszty administracyjne są niskie i nie przekraczają 10% pozyskiwanych środków.

To oznacza, że nie trwonimy ofiar, ale jak najwięcej środków przekazujemy misjonarzom na ich działalność

– mówił ks. Zbigniew Sobolewski, dyrektor Dzieła Pomocy „Ad Gentes”.

Komisja Episkopatu ds. Misji przyjęła również ważny dokument, powstały z inicjatywy misjonarzy świeckich, przygotowany przez konsultor Komisji Barbarę Uszko-Dudzińską, regulujący posługę misyjną misjonarzy świeckich. Rekomendacje Komisji Episkopatu ds. Misji dotyczące przygotowania, posługi misyjnej i powrotu misjonarzy świeckich ad gentes” precyzyjnie definiują prawa i obowiązki misjonarzy świeckich oraz tych, którzy ich posyłają i przyjmują.

To kolejny, ważny dokument, który pomoże nam w przygotowaniu misjonarek i misjonarzy świeckich do posługi misyjnej

– twierdzi o. Kazimierz Szymczycha SVD.

Członkowie i konsultorzy Komisji uzgodnili, że siódma już Gala Medalu „Benemerenti” odbędzie się 26 października tego roku w Tarnowie. Omówiono również sprawy bieżące dotyczące funkcjonowania Komisji.

Na zakończenie spotkania obecni na nim biskupi udzielili wszystkim zebranym błogosławieństwa.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 23 czerwca

XII Niedziela zwykła
Wielki prorok powstał między nami
i Bóg nawiedził lud swój.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 4, 35-41
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter