9 marca
wtorek
Franciszki, Brunona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pod znakiem krzyża

Ocena: 0
464

Parafia św. Jakuba Apostoła w Jadowie posiada relikwie Krzyża Świętego. Corocznie pielgrzymują do nich pątnicy zmierzający Drogą św. Jakuba, a inicjatywa Jadowskiego Wieczernika Kapłańskiego integruje księży.

fot. archiwum ks. Bogdana Lewińskiego

Jadów był dawniej miasteczkiem, obecnie jest wsią i siedzibą gminy. Parafia położona jest w północno-wschodniej części Równiny Wołomińskiej. Przez jej obszar z południa na północ przepływa rzeczka Osownica – prawy dopływ Liwca – która tworzy wokół liczne stawy i zalewiska.

– Ze względu na migracje do Warszawy oraz starzenie się lokalnej społeczności liczba parafian zmniejsza się co roku, obecnie jest to 3,8 tys. osób – mówi proboszcz, ks. kan. Bogdan Lewiński. Do parafii należą miejscowości: Annopol, Borki, Dębe Małe, Dzierżanów, Jadów, Jadwisin, Józefów, Młynisko, Myszadła, Nowy Jadów, Oble, Podbale, Podmyszadła, Rozalin, Sitne, Starowola, Warmiaki, Wężówka, Wójty, Wyglądały, Zawiszyn.

W XV w. okolice były na tyle zagospodarowane i ludne, że w 1473 r., za panowania księcia mazowieckiego Bolesława IV, został wybudowany pierwszy modrzewiowy kościół. Konsekracji świątyni dokonał 5 lutego 1479 r. brat księcia, Kazimierz, biskup płocki. Natomiast parafia jadowska została erygowana w 1481 r. Osada Jadów stanowiła ważny ośrodek kultu religijnego i życia gospodarczego. W 1818 r. dobra jadowskie przyznano hrabiemu Stanisławowi Zamoyskiemu.

W 1882 r., dzięki staraniom ks. Piotra Brzozowskiego, rozpoczęła się budowa nowego kościoła. Dziedzic hrabiego Zdzisław Zamoyski ofiarował na ten cel część swoich funduszy i materiały budowlane uzyskane z rozbiórki dawnego dworu w Zawiszynie. Chłopi opodatkowali się na rzecz budowy i z własnej woli przychodzili pracować przy świątyni.

Obecny kościół para?alny Znalezienia Krzyża Świętego w Jadowie został zbudowany w latach 1882-1886, według projektu znakomitego architekta Józefa Dziekońskiego. Był to jeden z pierwszych jego projektów, wyróżniający się na tle innych zaprojektowanych przez artystę kościołów. Świątynia reprezentuje poszczególne elementy i detale architektoniczne stylu neoromańskiego. Jednakże ogólnie budowla, poprzez swój wertykalizm i duże powierzchnie otworów, znamionuje neogotyk.

– Kościół w większości zachował do czasów współczesnych swój oryginalny wygląd. W 1945 r. przez wojska radzieckie została zniszczona jedynie wieża, którą odbudowano w 1976 r. – tłumaczy proboszcz. W parafii znajdują się relikwie Krzyża Świętego, które w 1893 r. przekazał parafii kard. Mieczysław Ledóchowski. – W czasie II wojny światowej relikwie zostały ukryte. Po działaniach wojennych nie wiedziano, gdzie się znajdują. Podczas prac remontowych w 1994 r. ówczesny proboszcz ks. Marian Marczewski odkrył je w ołtarzu bocznym. Zostały oprawione w relikwiarz w kształcie krzyża i są wystawione do publicznego kultu w ołtarzu głównym nad tabernakulum. Przed okresem pandemii relikwie były udostępniane do czci i ucałowania w Wielki Piątek oraz podczas nabożeństw gorzkich żali oraz drogi krzyżowej – opowiada proboszcz. Oryginalny dokument potwierdzający autentyczność został zamknięty w podstawie relikwiarza.

W dwudziestą drugą rocznicę powstania diecezji warszawsko-praskiej, 15 września 2013 r., abp Henryk Hoser SAC podniósł świątynię do rangi sanktuarium Krzyża Świętego.

W tutejszej świątyni zainicjowany został Jadowski Wieczernik Kapłański. – Pomysł powstał w 2019 r., został zrealizowany dzięki staraniom ks. Leszka Bieńkowskiego, wówczas proboszcza par. w Urlach, a obecnie w par. św. Stanisława Kostki w Okuniewie. Na spotkanie formacyjne dla kapłanów w każdy drugi czwartek miesiąca składa się konferencja, Eucharystia, adoracja Najświętszego Sakramentu, nieszpory, a także spotkanie na plebanii. Około 70 proc. kapłanów z dekanatu jadowskiego bierze w nich czynny udział – mówi ks. Lewiński.

Warto zauważyć, że przez teren Jadowa przebiega Droga św. Jakuba. – Co roku kilka grup pątników wędruje szlakiem jakubowym. Wstępują w tym czasie do kościoła, aby oddać cześć relikwiom Krzyża Świętego. Modlitwa przy relikwiach daje pielgrzymom możliwość uzyskania odpust zupełnego pod zwykłymi warunkami – zachęca do odwiedzania sanktuarium ks. Bogdan.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 marca

Wtorek, III Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni lub wspomnienie św. Franciszki Rzymianki, zakonnicy
Nawróćcie się do Boga waszego,
On bowiem jest łaskawy i miłosierny.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 18, 21-35
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): par. Świętej Trójcy (ul. Solec 61, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachNajczęściej czytane artykułyE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter