25 lutego
niedziela
Wiktora, Cezarego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pod opieką św. Jana Pawła II

Ocena: 0
1851

Katolickie Noble

Rzeźbiarz Jerzy Kalina, psychoterapeuta Jan Arczewski, Radio Plus, Progimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie oraz twórcy oprawy muzyczno-choreograficznej Światowych Dni Młodzieży w Krakowie – to tegoroczni laureaci nagrody Totus Tuus, przyznawanej osobom i instytucjom, które przyczyniają się do promowania nauczania św. Jana Pawła II. Gala odbyła się w wigilię Dnia Papieskiego na Zamku Królewskim w Warszawie.

W kategorii „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej” nagrodzono Jerzego Kalinę, wybitnego polskiego rzeźbiarza, malarza, twórcę scenografii teatralnych i filmowych, autora wielu głośnych instalacji za „stworzenie wyjątkowych w pejzażu polskiej sztuki site-specific-art, dzieł funkcjonujących w precyzyjnie określonym miejscu i czasie, oraz artystyczne reakcje na najważniejsze wydarzenia społeczne i religijne w najnowszej historii Polski”. Jerzy Kalina jest jednym z najbardziej znanych artystów związanych w stanie wojennym z Kościołem i sztuką niezależną. Jest także autorem nagrobka bł. Jerzego Popiełuszki. Projektował ołtarze, przy których Jan Paweł II odprawiał Msze Święte w czasie wizyt w Warszawie: w 1987 r. na placu Defilad i w 1991 r. na Agrykoli.

W kategorii „Promocja godności człowieka” nagrodę otrzymał niezwykły psychoterapeuta Jan Arczewski za „wieloletnie zaangażowanie oraz niezwykłe zasługi i dokonania w wyrównywaniu szans życiowych osób niepełnosprawnych, w tym za tysiące rozmów w telefonie zaufania i zajęcia psychoterapeutyczne z mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej w Lublinie”. Laureat dedykował przyznaną nagrodę swoim rodzicom, osobom niepełnosprawnym, które spotkał na swojej drodze, a także osobom, które przez ponad 30 lat działalności mu zaufały, w tym wolontariuszom i praktykantom, którzy z nim współpracowali i czynią to nadal. Jan Arczewski ukończył psychologię na KUL. Od piątego roku życia cierpi na rdzeniowy zanik mięśni, porusza się na wózku i korzysta z pomocy innych ludzi. W 1986 r. założył telefon zaufania dla osób niepełnosprawnych, w ramach którego odbył ponad 33 tys. rozmów. Wspiera swoich rozmówców w sprawach psychologiczno-egzystencjalnych, socjalno-bytowych, towarzyszy też osobom niepełnosprawnym w ich samotności. Podejmuje także niezliczone interwencje.

W kategorii „Propagowanie nauczania św. Jana Pawła II” nagroda przypadła słynnej szkole – Progimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie – za „wyjątkową aktywność i organizację procesu dydaktyczno-wychowawczego, w szczególny sposób przyczyniającego się do upowszechniania nauczania św. Jana Pawła II na Wileńszczyźnie”. Szkoła tworzy silne środowisko polonijne promujące papieską myśl i kształtujące tożsamość narodową Polaków na Litwie. Pracuje w niej 60 nauczycieli i kształci się 700 uczniów. Szczególnym miejscem jest izba pamięci patrona szkoły św. Jana Pawła II. Szkoła co roku uczestniczy w spotkaniach Rodziny Szkół im. Jana Pawła II w Częstochowie, realizuje projekty edukacyjne na tematy związane z pontyfikatem papieża Polaka, a jej uczniowie odbywają pielgrzymki śladami „największego pielgrzyma na Litwie”. Nagrodę odebrała dyrektor szkoły Janina Wysocka. – Nagroda Totus jest dla nas drogowskazem na drodze wiary, nadziei, miłości i tożsamości – stwierdziła, podkreślając, że jest to docenienie wieloletniego trudu rodziców i wychowawców.

W kategorii medialnej zwycięzcą zostało Radio Plus za „przybliżanie nauczania św. Jana Pawła II”, w tym za audycję „Nocne światła”, prowadzoną przez Pawła Krzemińskiego od poniedziałku do czwartku w godz. 23-1, nieobecnego na wręczeniu nagród, bo realizującego transmisję z Różańca do Granic. Medialnego Totusa odebrali ks. Paweł Gronowski, prezes Radia Plus, i ks. Jacek Wieczorek, dyrektor programowy sieci Radia Plus. Ksiądz Gronowski podziękował współpracownikom tworzącym diecezjalną sieć stacji oraz przede wszystkim

 

Nagroda specjalna

W tym roku decyzją Rady Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia przyznana została także nagroda specjalna Totus Tuus. Otrzymali ją twórcy muzycznej, choreograficznej i literackiej oprawy wydarzenia Światowych Dni Młodzieży 2016 w Krakowie. Laureatów wyróżniono za „pokazanie na światową skalę, że formalna nowoczesność i merytoryczna tradycyjność mogą w wielu wymiarach tworzyć syntezę w przestrzeni chrześcijańskiej kultury i katolickiego sacrum”.

Nagrodę odebrał kard. Stanisław Dziwisz w towarzystwie młodych ludzi z ŚDM. Zaznaczył, że nie przyjmuje jej dla siebie, ale „dla wszystkich, którzy mieli odwagę podjąć ideę Światowych Dni Młodzieży, a także nie szczędzili wysiłków, aby to wypadło tak, jak wypadło, a wypadło dobrze i zrobiło wrażenie na całym świecie”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 lutego

Poniedziałek, II Tydzień Wielkiego Postu
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 6, 36-38
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo
Koronka ku czci Siedmiu Boleści Matki Bożej

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszMateriał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter