18 kwietnia
czwartek
Boguslawy, Apoloniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pod opieką św. Jana Pawła II

Ocena: 0
1886

„Idźmy naprzód z nadzieją” – pod takim hasłem w niedzielę 8 października przebiegał XVII Dzień Papieski we wszystkich polskich diecezjach oraz w środowiskach polonijnych poza krajem. Hasło zaczerpnięte zostało z listu św. Jana Pawła II Novo millennio ineunte

fot. Jacek Kalinowski / Idziemy

Najważniejszym momentem Dnia Papieskiego była uroczysta Msza Święta w intencji darczyńców Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, którą w Świątyni Opatrzności Bożej odprawiał kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, przewodniczący Radzie Fundacji DNT. W homilii przypomniał okoliczności wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża, „kiedy z trudem obiegła świat wiadomość, bo ci, którzy byli odpowiedzialni za rozpowszechnianie takich wiadomości, wcale się z tego nie cieszyli”. – Wielka była radość, wielka euforia już w tym pierwszym momencie, mimo że nikt z nas nie wiedział, jaki będzie tego efekt dla Kościoła i świata, jaki będzie to owoc dla nas Polaków – wspominał. – Pierwszą nauką, jaką pozostawił światu papież Polak, jest nauka o nadziei. Tłumaczył, ze nie chodzi o naiwne, bezczynne oczekiwanie, że Pan Bóg zrobi coś za nas. Uczył, że nadzieja jest w tym, że zło można zwyciężyć tylko dobrem.

Dzień Papieski to promocja pontyfikatu Jana Pawła II, jego osoby i dzieła, i budowanie żywego pomnika, jakim są stypendyści programu noszącego papieskie imię. Dlatego kardynał przywołał określenie św. Jana Pawła II o młodzieży „jesteście nadzieją Kościoła świata”. – Jesteśmy też po to, abyśmy tym wszystkim, którzy mają mniej niż 50 lat, potrafili na żywo, autentycznie, świadectwem naszego życia przybliżyć Jana Pawła II i chociaż trochę z tego klimatu, który my dzięki Panu Bogu mogliśmy przeżywać przez większość naszego życia. – powiedział metropolita warszawski.

Po Mszy Świętej w dolnym kościele odmówiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Następnie rozpoczął się Galowy Koncert Dnia Papieskiego, w którym wystąpili m.in. Halina Frąckowiak, Natalia Kukulska, Krzysztof Iwaneczko, Krzysztof Cugowski, Katarzyna Dereń, Marta Iwaniuk, Andrzej Lampert.

– Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia od początku przygotowuje wiele wydarzeń, którym towarzyszy wielkie poczucie odpowiedzialności, ale też i satysfakcja, że Dzień Papieski jest potrzebny – powiedział dla „Idziemy” ks. Dariusz Kowalczyk, przewodniczący Zarządu Fundacji DNT. – Widzimy zaangażowanie ludzi, widzimy szczęście naszych stypendystów, widzimy wielu ludzi, którzy nam mówią: robicie dobre dzieło.

W warszawskiej bazylice Świętego Krzyża Mszy radiowej przewodniczył bp Marek Mendyk, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski. Wskazał, że w życiu warto mieć nadzieję i oczekiwać optymistycznego rozwiązania trapiących nas problemów. – Świadomość, że nie jesteśmy na świecie sami, pozwala nieść nadzieję innym – wyjaśnił.

Uroczyste liturgie w intencji stypendystów i darczyńców Fundacji odprawione zostały również w innych polskich miastach. W Krakowie Mszy Świętej w Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Przypomniał, że święty papież był apostołem, który przez cały swój pontyfikat zachęcał Kościół do wypłynięcia na głębię wiary, nadziei i miłości. – Czy możemy pozostać obojętni wobec takiego wezwania, które w gruncie rzeczy jest zaproszeniem ze strony samego Chrystusa? – powiedział.

W ramach XVII Dnia Papieskiego tradycyjnie odbyły się czuwania modlitewne, koncerty ewangelizacyjne, wystawy, konferencje i spektakle. Wydarzenia nawiązywały do życia św. Jana Pawła II oraz przypominały Jego nauczanie.

Dzień Papieski to również ogólnopolska kwesta do puszek na fundusz stypendialny dla uzdolnionej, niezamożnej młodzieży z małych miast i wsi. Zbiórkę prowadzili uczniowie, harcerze i skauci, stypendyści i członkowie grup parafialnych. Kwestująca w niedzielne południe Kasandra Żmuda z koszalińskiej parafii katedralnej wiedziała, że jej wysiłek jest potrzebny, aby pomóc rówieśnikom w zdobywaniu wiedzy i spełniania marzeń. – Dzięki tej pomocy zostało już wykształconych parę tysięcy młodych uzdolnionych i pracowitych ludzi z ubogich rodzin – wskazał przewodniczący Rady Fundacji, dla którego pomoc stypendystom to budowa żywego pomnika św. Jana Pawła II.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter