20 października
piątek
Ireny, Kleopatry, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pod opieką św. Jana Pawła II

Ocena: 0
673

„Idźmy naprzód z nadzieją” – pod takim hasłem w niedzielę 8 października przebiegał XVII Dzień Papieski we wszystkich polskich diecezjach oraz w środowiskach polonijnych poza krajem. Hasło zaczerpnięte zostało z listu św. Jana Pawła II Novo millennio ineunte

fot. Jacek Kalinowski / Idziemy

Najważniejszym momentem Dnia Papieskiego była uroczysta Msza Święta w intencji darczyńców Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, którą w Świątyni Opatrzności Bożej odprawiał kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, przewodniczący Radzie Fundacji DNT. W homilii przypomniał okoliczności wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża, „kiedy z trudem obiegła świat wiadomość, bo ci, którzy byli odpowiedzialni za rozpowszechnianie takich wiadomości, wcale się z tego nie cieszyli”. – Wielka była radość, wielka euforia już w tym pierwszym momencie, mimo że nikt z nas nie wiedział, jaki będzie tego efekt dla Kościoła i świata, jaki będzie to owoc dla nas Polaków – wspominał. – Pierwszą nauką, jaką pozostawił światu papież Polak, jest nauka o nadziei. Tłumaczył, ze nie chodzi o naiwne, bezczynne oczekiwanie, że Pan Bóg zrobi coś za nas. Uczył, że nadzieja jest w tym, że zło można zwyciężyć tylko dobrem.

Dzień Papieski to promocja pontyfikatu Jana Pawła II, jego osoby i dzieła, i budowanie żywego pomnika, jakim są stypendyści programu noszącego papieskie imię. Dlatego kardynał przywołał określenie św. Jana Pawła II o młodzieży „jesteście nadzieją Kościoła świata”. – Jesteśmy też po to, abyśmy tym wszystkim, którzy mają mniej niż 50 lat, potrafili na żywo, autentycznie, świadectwem naszego życia przybliżyć Jana Pawła II i chociaż trochę z tego klimatu, który my dzięki Panu Bogu mogliśmy przeżywać przez większość naszego życia. – powiedział metropolita warszawski.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 42 (628), 15 października 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 25 października 2017 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -

SALON DZIENNIKARSKI

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

- Reklama -