17 stycznia
niedziela
Antoniego, Rościsława, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pod opieką św. Anny

Ocena: 0
677

Wieżę kościoła w Jakubowie widać z daleka. Nawet wieczorem oświetlony krzyż na jej szczycie wskazuje kierunek. Każdego gościa wita najpierw figura św. Jakuba Apostoła, a potem Matki Bożej Niepokalanej. Szpaler kwitnących róż wiedzie wprost do otoczonej drzewami świątyni.

fot. Agnieszka M. Domańska

Parafia św. Anny, którą erygował w 1473 r. biskup poznański Andrzej z Bnina, początkowo obejmowała tylko dwie wioski: Jakubów i Łaziska. Dzisiaj w granicach parafii znajdują się 22 miejscowości, a niektórzy parafianie dojeżdżają na Mszę Świętą nawet 10 km. Neogotycki kościół powstał w latach 1903-1905 staraniem ks. Kazimierza Sobolewskiego. Został konsekrowany przez bp. Kazimierza Ruszkiewicza 26 lipca 1905 r., w dniu patronki parafii.

– Na pierwszym miejscu trzeba starać się o duchowy rozwój wspólnoty parafialnej, a w dalszej kolejności zadbać o stronę materialną – podkreśla ks. kan. Mirosław Tempczyk, proboszcz. Jak zaznacza, stara się stwarzać jak najwięcej możliwości do modlitwy wspólnotowej i indywidualnej. W każdy piątek lipca po Mszy wieczornej trwała adoracja Najświętszego Sakramentu, która kończyła się Apelem Jasnogórskim o godz. 21. – Bóg przemawia do nas w ciszy. Dzisiaj mamy tendencję, żeby Pana Boga zagadywać, a w czasie adoracji możemy Go po prostu posłuchać. Widzę, że w naszej parafii jest grupa osób, która czuje potrzebę modlitwy przed Najświętszym Sakramentem, i pojawia się zawsze, gdy w naszym kościele jest adoracja – wyjaśnia proboszcz. – Wzór takiej modlitwy dają nam też święci, np. Matka Teresa z Kalkuty każdego dnia spędzała co najmniej godzinę, adorując Pana Jezusa.

Wyjątkową sympatią cieszy się tu również Nowenna Pompejańska. Od października 2015 r. parafianie nieustannie modlą się w ten sposób za ojczyznę, a od 2017 r. tą modlitwą otoczony jest także proboszcz. Parafia cieszy się obecnością relikwii m.in. św. Jana Pawła II, św. Faustyny, św. Ojca Pio czy bł. Karoliny Kózkówny, a jesienią tego roku mają zostać wprowadzone relikwie męczenników z Pariacoto – bł. Michała Tomaszka i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego.

– Od kilku miesięcy prosimy każdego 26. dnia miesiąca o szczególne wstawiennictwo św. Annę przed jej wizerunkiem, który pochodzi z pierwszej połowy XIX w. – mówi ks. Tempczyk. Kilka dni przed nabożeństwem można składać intencje i prośby, które potem są powierzane Bogu przez ręce św. Anny we wspólnej modlitwie. – Św. Anna jest wspaniałą patronką i wiele możemy u niej wyprosić – przekonuje proboszcz. Ma nadzieję, że uda się doprowadzić do koronacji obrazu.

W życie parafii angażują się nie tylko ministranci, bielanki czy schola, ale też strażacy. – Czuwają przy grobie Pana Jezusa, a w czasie procesji wystawiają poczty sztandarowe i zabezpieczają trasę przejścia. W tym roku w Wielkim Tygodniu pilnowali, by przestrzegane były przepisy sanitarne. Są naprawdę pomocni – zapewnia proboszcz.

Na przestrzeni ostatnich lat świątynia w Jakubowie pięknieje. – Wszystkie renowacje możemy przeprowadzać dzięki ofiarności parafian – podkreśla ks. Tempczyk. Kościół, niegdyś uważana za jeden z tych, gdzie zimno najbardziej dawało się we znaki, dzisiaj jest ogrzewany i ma docieplony strop. Kilka lat temu zakończyło się gruntowne malowanie, ściany ozdobiły freski przedstawiające sceny biblijne i polskich świętych. Odrestaurowano również ołtarze – główny i boczne. W czasie renowacji ołtarza głównego został odnaleziony egzemplarz „Robotnika” z 1905 r., czyli z czasu, kiedy konsekrowano kościół.

Jak zaznacza ks. Tempczyk, swoją rodzinną parafię w Jakubowie wspierał materialnie śp. ks. inf. Stanisław Rawski. Dzięki niemu przeprowadzono renowację zakrystii, została wymieniona posadzka, pojawiły się zamykane konfesjonały, powstaje też nowy dom parafialny. Ostatnia inwestycja jest dziś jednym z najważniejszych zadań, jakie stoją przed wspólnotą. – Nowa plebania lepiej spełni potrzeby parafii. Nie mamy miejsca, gdzie w dobrych warunkach mogłyby spotykać się grupy parafialne – wyjaśnia proboszcz. Obecna plebania liczy ponad 130 lat i jest w złym stanie.

Tylko trzy lata dzielą wspólnotę od 550. rocznicy powstania parafii, ale już teraz zaczynają się przygotowania do uroczystości. Kroniki parafialne podają, że na pięćsetlecie, w czerwcu 1974 r., Jakubów odwiedził Prymas Stefan Wyszyński. Ludzie do dziś wspominają, jak sługa Boży, na którego beatyfikację dziś czekamy, głosił kazanie z tradycyjnej ambony.

– Przed nami jeszcze dużo do zrobienia, jednak wszystko, zaczynając od modlitwy, a kończąc na pracach remontowych, zależy od zaangażowania każdego z parafian. Sam niewiele zdziałam, ale gdy widzę, że coś nam wspólnie wychodzi, to motywuje to do dalszej pracy – dodaje proboszcz.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Zapowiedź nowego nru tygodnika Idziemy

+ Tygodnik Idziemy na 17 stycznia - dlaczego warto sięgnąć po najnowszy numer?

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 17 stycznia

Niedziela, II Tydzień zwykły
+ Druga Niedziela zwykła
Nauczycielu – gdzie mieszkasz?
Chodźcie, a zobaczycie.

+ czytania liturgiczne (rok B, I): 1Sm 3,3b-10.19; Ps 40,2ab.4ab.7-10; 1Kor 6,13c-15a.17-20; J 1,35-42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Oprzeć się na Jezusie (tygodnik Idziemy)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter