22 listopada
piątek
Cecylii, Wszemily, Stefana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pod opieką patrona Kościoła

Ocena: 0
541

W warszawskim Ursusie wielu parafian i gości żywi szczególne nabożeństwo do św. Józefa. Każdy, kto modli się przez wstawiennictwo Oblubieńca Maryi, doświadczył, że jest to skuteczny, potężny i niezawodny patron.

fot. Michał Wodzicki

– Widać to szczególnie w każdy poniedziałek, gdy sprawujemy nowennę i jest wiele próśb i podziękowań za doznane łaski – mówi ks. prałat Zbigniew Sajnóg, proboszcz parafii św. Józefa i dziekan ursuski – bo nie tylko coroczny uroczysty odpust 19 marca gromadzi czcicieli tego potężnego świętego.

– Jako wotum otrzymaliśmy różaniec od Benedykta XVI, a sam wizerunek św. Józefa jest ozdobiony pierścieniem jako podziękowanie od parafian na 75-lecie parafii – zaznacza proboszcz, którego w pracy duszpasterskiej wspiera czterech wikariuszy i dwóch rezydentów. W zakrystii, kancelarii i katechezie pomagają siostry pallotynki.

Opieka św. Józefa jest widoczna od samego początku parafii, która powstała w 1942 r., w niełatwych czasach II wojny światowej. Już rok później wybudowany został drewniany kościółek, bo wójt Godurkiewicz wyjednał u władz okupacyjnych zgodę na przydział drewna i budowę świątyni. Okres powojenny to dynamiczny rozwój miasta – Zakłady Mechaniczne „Ursus” ściągały setki ludzi – a tym samym szybki przyrost liczby parafian. O nowym kościele nie było jednak mowy przez prawie 30 lat, dopiero w 1978 r. kard. Stefan Wyszyński poświęcił kamień węgielny pod obecną świątynię. Została konsekrowana przez kard. Józefa Glempa 22 listopada 1992 r. Z czasem z parafii św. Józefa wydzielono cztery kolejne, a obecnie kończą się starania o erygowanie piątej, na terenach pofabrycznych, gdzie trwa intensywna zabudowa mieszkalna.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 43 (732), 27 października 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 12 listopada 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 listopada

Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych,
lecz słuchajcie głosu Pańskiego.

Dziś w Kościele:
+ czwartek, XXXIII tydzień zwykły, wspomnienie Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 1 Mch 2,15-29; Ps 50 (49),1b-2.5-6.14-15; Łk 19,41-44
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Nasze patronaty
Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -