29 czerwca
środa
Piotra, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pocztowcy u św. Józefa

Ocena: 5
536

Rok po emisji znaczka z wizerunkiem św. Józefa z sieradzkiej bazyliki do tamtejszej świątyni pielgrzymowali przedstawiciele Poczty Polskiej i instytucji z nią współpracujących.

fot. ks. Julian Głowacki

W bocznym ołtarzu bazyliki kolegiackiej Wszystkich Świętych w Sieradzu na terenie diecezji włocławskiej znajduje się wizerunek św. Józefa z Dzieciątkiem, powstały około połowy XVIII w., wykonany na płótnie techniką olejną. W 1945 r. obraz został okryty srebrną sukienką, ufundowaną przez mieszkańców jako wotum za ocalenie świątyni i miasta w czasie II wojny światowej. Św. Józef, obok bł. Bogumiła, jest głównym patronem diecezji włocławskiej.

 


MILIONY ZNACZKÓW

Poczta Polska 1 maja 2021 r. wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy z wizerunkiem św. Józefa z sieradzkiej bazyliki. Nakład znaczka o wartości 3,30 zł to aż 18 milionów sztuk. 14 maja br., po ponad roku od tego wydarzenia, w pierwszą pielgrzymkę do św. Józefa udali się przedstawiciele – wraz z pocztami sztandarowymi – m.in. Poczty Polskiej, Solidarności Pocztowej, Solidarności PKP, Lasów Państwowych, Rycerzy Jana Pawła II i PKP Cargo. Wśród zaproszonych gości znalazł się Tadeusz Woźniak, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu na rzecz Katolickiej Nauki Społecznej, byli również włodarze Sieradza: prezydent Paweł Osiewała i jego zastępca Rafał Matysiak.

Mszy świętej przewodniczył ks. inf. Marian Bronikowski, który w homilii przywołał liczne świadectwa kultu św. Józefa na przestrzeni dwóch tysięcy lat chrześcijaństwa, m.in. św. Teresy z Ávili czy papieży Leona XIII, bł. Piusa IX i Benedykta XVI. – Opieka św. Józefa jest nam niezbędna w XXI w. dla zachowania i rozwoju dziedzictwa naszej wiary oraz dojrzewania naszego życia chrześcijańskiego – zaznaczył kaznodzieja i podjął refleksję na temat opieki św. Józefa nad Świętą Rodziną i Kościołem. – Józef jest wierny i posłuszny. Miał trudne zadanie, przerażające wręcz. Zadanie to dotykało unii dwóch natur Jezusa. Jako Bóg Jezus od chwili poczęcia posiadał pełnię mądrości i wiedzy, ale jako człowiek poddany był prawom rozwoju jak każde inne dziecko – tłumaczył zadanie opiekuna Jezusa ks. dr Bronikowski.

W liście do pielgrzymów, którzy tego dnia nawiedzili sieradzką bazylikę, biskup włocławski Krzysztof Wętkowski napisał: „Z radością przyjąłem informację o pierwszej pielgrzymce pracowników Poczty Polskiej i instytucji z nią współpracujących do św. Józefa w Sieradzu. Miejsce Waszej pielgrzymki nie jest przypadkowe. 1 maja ubiegłego roku Poczta Polska wydała znaczek obiegowej emisji Rok św. Józefa, którego podstawą był osiemnastowieczny obraz olejny św. Józefa znajdujący się w sieradzkiej bazylice. Życzę, aby czas spędzony przed wizerunkiem Opiekuna Świętej Rodziny przyniósł owoce duchowe, które pomogą w odważnym i autentycznym świadczeniu o miłości Boga do człowieka”.

 


ZŁOTA TRĄBKA W DARZE

W akcie zawierzenia pielgrzymów Wiesław Włodek, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej, zwrócił się do św. Józefa: „Obieramy Ciebie za Ojca, Opiekuna i Przewodnika. Prosimy, bądź z nami w chwilach pomyślności, gdy wszystko nas zachęca do uczciwego korzystania z owoców naszego trudu. Bądź z nami także w godzinach smutku, kiedy wydaje się nam, że nie ma rozwiązań trudnych spraw i gdy nawet narzędzia naszej pracy wysuwają nam się z rąk”. Jako wotum pozostawił złotą trąbkę pocztową, symbol i logo Poczty Polskiej.

Uczestnicy pielgrzymki otrzymali m.in. pamiątkowe obrazki z okolicznościową pieczęcią oraz publikację historyka sztuki i sieradzanina ks. kan. dr. Pawła Szczepaniaka.

W programie spotkania znalazły się także: zasadzenie dębu, który został poświęcony przez papieża Franciszka, wystawa malarska prac członków Kazimierskiej Konfraterni Sztuki zatytułowana „Kolory Piątej Ewangelii”, zwiedzanie miasta z przewodnikiem, modlitwa koronką w Godzinie Miłosierdzia i nabożeństwo majowe oraz koncert „Czas nas uczy pogody” w wykonaniu wokalistów Sieradzkiego Centrum Kultury.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 czerwca

Środa, XIII Tydzień zwykły - uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła
Od wszelkiej trwogi Pan Bóg mnie wyzwolił
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 8,18-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane komentarzePOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter