29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pocieszenie i nadzieja

Ocena: 0
1823

O Bożym miłosierdziu zdolnym do pocieszenia i otwarcia strapionych serc na nadzieję mówił papież Franciszek podczas audiencji ogólnej.

2016-03-17 12:00
st (KAI) / Watykan, mz
fot. PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Kontynuując cykl katechez poświęconych biblijnym obrazom Bożego miłosierdzia, Franciszek zwrócił uwagę na 30. i 31. rozdział Księgi proroka Jeremiasza, nazywany „Księgą pocieszenia”. Jego słów wysłuchało na Placu św. Piotra około 25 tys. osób.

Papież przypomniał, że Jeremiasz zwraca się do Izraelitów, którzy zostali wygnani do obcej ziemi i zapowiada ich powrót do ojczyzny, co jest znakiem nieskończonej miłości Boga Ojca, który nie opuszcza swoich dzieci, ale troszczy się o nie i je zbawia. Franciszek podkreślił, że wygnanie było dla Izraela druzgocącym doświadczeniem, powodującym zachwianie się wiary i trudność, by nadal wierzyć w dobroć Boga. Podobne doświadczenie przeżywamy dzisiaj w obliczu samotności, cierpienia i śmierci.

Franciszek zauważył, że doświadczenie wygnania przeżywa dziś także wielu chrześcijan w obliczu toczącej się w ich ojczyźnie wojny. Wówczas często padają pytania: "Gdzie jest Bóg? Jak to możliwe, że tak wiele cierpienia może spaść na mężczyzn, kobiety i niewinne dzieci?". W podobnej sytuacji prorok Jeremiasz zapewnia, że Bóg nie jest nieobecny i dokonuje wspaniałych dzieł zbawienia tym, którzy Mu ufają. – Nie wolno poddawać się rozpaczy, ale trzeba w dalszym ciągu mieć pewność, że dobro zwycięża zło i że Pan otrze wszelką łzę i uwolni nas od wszelkiego lęku – podkreślił papież.

– Pan jest wierny, nie porzuca na spustoszenie. Bóg kocha nas miłością bez końca, której nie może pohamować nawet grzech, a dzięki Niemu serce człowieka wypełnia się radością i pociechą – stwierdził Franciszek.

Wskazał na paradoksalny obraz kreślony przez proroka, który mówiąc o powrocie ludu na Syjon, mówi o tym wydarzeniu jakby o wezbranej rzece, która płynie ku wzgórzu Syjon, wznosząc się w kierunku szczytu góry. – Ten niekonwencjonalny obraz pragnie powiedzieć, jak wielkie jest miłosierdzie Pana! – wyjaśnił papież. Zaznaczył, że Izrael, przyprowadzony do ojczyzny przez swego Pana, jest świadkiem zwycięstwa życia nad śmiercią i błogosławieństwa nad przekleństwem. W ten sposób lud zostaje umocniony i pocieszony przez Boga. Powracający otrzymują życie ze źródła, które za darmo ich zrasza, dając im ich płodność.

– Prorok Jeremiasz dał nam zapowiedź, przedstawiając powrót wygnańców jako wspaniały symbol pocieszenia udzielonego sercu, które się nawraca. Pan Jezus ze swej strony całkowicie wypełnił to orędzie proroka. Prawdziwy i radykalny powrót z wygnania oraz pocieszające światło po ciemności kryzysu wiary dokonuje się w wydarzeniu paschalnym, w pełnym i ostatecznym doświadczeniu miłości Boga, miłości miłosiernej, która daje radość, pokój i życie wieczne – zakończył swoją katechezę Franciszek.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter