25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Po raz pierwszy jest więcej katolików niż protestantów. Wyniki spisu ludności w Irlandii Północnej

Ocena: 5
470

Wyniki spisu ludności z 2021 r. pokazują, że po raz pierwszy w Irlandii Północnej więcej osób deklaruje się jako katolicy niż protestanci.

Fot. pixabay.com/CCO

Irlandia Północna powstała w 1921 r., gdy po utworzeniu Wolnego Państwa Irlandzkiego sześć z dziewięciu hrabstw północno-wschodniej prowincji Ulster pozostało przy Zjednoczonym Królestwie. W hrabstwach tych dominowali protestanci, w większości potomkowie szkockich i angielskich osadników, którzy nie chcieli mieszkać w katolickiej Irlandii.

Wyniki spisu ludności z 2021 r. ukazały, że 45,7 proc. mieszkańców jest katolikami lub pochodzi ze środowiska katolickiego w porównaniu z 43,48 proc. protestantów lub innych środowisk chrześcijańskich. Dziesięć lat wcześniej – w 2011 r. – było to 45 proc. katolików i 48 proc. protestantów. Żaden z tych bloków nie stanowi większości.

Psychologiczny cios

Jak zaznacza brytyjski dziennik „The Guardian”, ta zmiana demograficzna była spodziewana, ale i tak będzie psychologicznym ciosem dla unionistów, którzy przez dziesięciolecia polegali na rzekomo niepokonanej protestanckiej większości, aby zabezpieczyć pozycję Irlandii Północnej w Wielkiej Brytanii.

Katolicy zazwyczaj utożsamiają się z narodowością irlandzką, natomiast protestanci określają siebie jako Brytyjczycy. Jednak w ostatnich wyborach poparcie dla partii nacjonalistycznych i unionistycznych ukształtowało się na poziomie około 40 proc. dla każdej ze stron, natomiast 20 proc. nie angażuje się w te podziały.

Badania opinii publicznej konsekwentnie pokazują, że więcej osób opowiada się za pozostaniem w Wielkiej Brytanii – powołując się między innymi na podatki i ubezpieczenia zdrowotne – niż za zjednoczeniem z Irlandią.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter