Dodaje, że nie zapomina o modlitwie. „Wierzę, że Bóg im pomoże, zaopiekuje się nimi” – podkreśla. Choć to historie zaledwie kilkunastu osób, to pokazują, że w liczbie 300 tys., bo tyle uchodźców mieszka w Bidibidi, jest mnóstwo dramatów i pytań o to, co będzie jutro. Zmartwienia tych ludzi stały się codziennością dla siostry Francesci ze Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha Świętego. Do Ugandy przyjechała w 2018 r. Mieszka w miejscowości niedaleko Bidibidi. Współpracuje z ojcami werbistami.
„Moim zadaniem jest praca z dziećmi. Wiele z nich nie ma rodziców, inne częściowo są sierotami. Potrzebują więcej uwagi i troski” – wyjaśnia. Podkreśla, że chce zaszczepić w nich wiarę. Uczy najmłodszych szacunku dla innych, miłości, która przekracza granice plemion i narodów. „Duch otwartości i pokoju jest potrzebny dla zmiany sytuacji w Sudanie Południowym” – zauważa.
Siostra Francesca uczy najmłodszych pracy z rówieśnikami. Kształtuje animatorów, których wybiera spośród młodzieży. „Po krótkim przygotowaniu mogą oni uczyć modlitw i Biblii, prowadzić zajęcia z nimi, gdy my nie możemy do nich dotrzeć” – mówi. Pod jej opiekę trafiają ci uchodźcy, którzy w poszukiwaniu lepszej przyszłości szukają wykształcenia poza obozem. W Bidibidi są tylko nieliczne szkoły ponadpodstawowe.
„Proponujemy im płatne szkoły. Korzystamy z pomocy, wsparcia, zwłaszcza naszych dobrodziejów z Polski, przez co możemy opłacić czesne. Około 400 dolarów potrzeba na jeden rok uczenia się w szkole z internatem. Klasy są mniej liczne i młodzi mogą zdobyć wykształcenie” – zaznacza siostra Francesca. Dodaje, że jej podopieczni trafiają na studia. Marzą, by być lekarzami czy księżmi. Sami chcą stawać się nadzieją dla Sudanu Południowego. Ich przyszłość można wesprzeć poprzez przelew na konto PKWP z nr: 87 1020 1068 0000 1402 0096 8990. Z tych środków Stowarzyszenie chce wesprzeć budowę kolejnych centrów edukacyjno-pastoralnych.