18 czerwca
wtorek
Marka, Elzbiety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pierwszy od ponad 50 lat metropolita Paryża spoza regionu paryskiego

Ocena: 0
522

Stolica Apostolska poinformowała o nominacji nowego metropolity paryskiego, którym po raz pierwszy od ponad 50 lat zostaje hierarcha spoza regionu paryskiego. Jest nim 70-letni abp Laurent Ulrich, hierarcha z dwudziestodwuletnim stażem biskupim i dużym doświadczeniem administracyjnym oraz synodalnym.

Fot. pixabay.com/CCO

Abp Laurent Ulrich (ur. 7 września 1951 r. w Dijon) przyjął święcenia kapłańskie w 1979 r. Zanim otrzymał nominację biskupią, odpowiadał m.in. za apostolstwo świeckich w archidiecezji Dijon. Wyświęcony na biskupa w wieku 49 lat, najpierw pełnił posługę arcybiskupa Chambéry i zarazem biskupa diecezji Maurienne i Tarentaise (w latach 2000 - 2008), a od 2008 r. jest arcybiskupem Lille - rozległej jednej z najbardziej aktywnych diecezji we Francji, ktora w roku jego nominacji została podniesiona do rangi archidiecezji.

W międzyczasie abp Urlich pełnił też istotne funkcje w Konferencji Episkopatu Francji. W latach 2001-2007 przewodniczył Komisji ds. Ekonomicznych, Społecznych i Prawnych a w latach 2007-2013 powołano go na 5-letnią kadencję wiceprzewodniczącego francuskiego episkopatu. Następnie, w latach 2013-2019 przewodniczył Komisji ds. Studiów i Projektów, a od 2019 r. odpowiada w Kościele francuskim za edukację katolicką.

Jego nominacja jako arcybiskupa Paryża kończy spekulacje, jakoby rolę tę Ojciec Święty chciał powierzyć zakonnikowi, o czym wielokrotnie mówiono w kręgach kościelnych we Francji. Abp Ulrich jest ceniony za dynamizm duszpasterski i także za doświadczenie synodalne. Pod jego kierunkiem odbywał się, zakończony w 2015 r. synod międzydiecezjalny w diecezjach Lille, Arras oraz Cambrai, który dużą uwagę przykładał m.in. do zaangażowania świeckich w lokalnych wspólnotach Kościoła. W 2015 r. abp Ulrich uczestniczył też w drugiej sesji Synodu Biskupów poświęconego Rodzinie. Hierarcha jest też ceniony za utrzymywanie dobrych relacji Kościoła ze środowiskami politycznymi i przypominanie o fundamentalnym znaczeniu nauki społecznej Kościoła dla podejmowania świadomych wyborów przez chrześcijan. W środowisku francuskim hierarcha postrzegany jest też jako stanowczy w walce z nadużyciami seksualnymi.

Abp Urlich to pierwszy od 1968 r. roku metropolita paryski, który pochodzi spoza regionu paryskiego. Jego trzej poprzednicy kard. Jean-Marie Lustiger (1981-2005), kard. André Vingt-Trois (2005-2017) i abp Michel Aupetit (2017-2021) wywodzili się z kręgów stołecznego duchowieństwa. Obecna nominacja może być też więc lekarstwem na wewnętrzne podziały wewnątrz stołecznej diecezji, których przejawami było m.in. niespodziewane odejście w ubiegłym roku dwóch wikariuszy generalnych.

Wraz z nominacją abp Ulricha kończy się okres przejściowy abp. Georgesa Pontiera, który 2 grudnia 2021 r. został mianowany przez papieża Franciszka administratorem apostolskim diecezji paryskiej. Zawołaniem biskupim nowego metropolity Paryża są słowa: "radość wierzenia" (fr. "la joie de croire"). Pierwszym wielkim "zadaniem" nowego arcybiskupa będzie doprowadzenie do końca odbudowy paryskiej katedry Notre-Dame, której ponowne otwarcie dla wiernych przewidziane jest na rok 2024.

Czytaj także:

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 czerwca

Wtorek, XI Tydzień zwykły
Dzień powszedni
Daję wam przykazanie nowe, abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 43-48
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter